Fly4free.pl

Orientalna wyprawa jesienią za 3287 PLN? Tak! 14 dni w Uzbekistanie. W cenie przeloty z Warszawy, loty wewnętrzne oraz noclegi

3287 PLN
uzbekistan
Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: Michał Medyński / Fly4free.pl
Ta oferta jest już nieaktualna. Sprawdź nasze najnowsze propozycje:

Wyprawa Jedwabnym Szlakiem… któż nie marzył o takiej przygodzie? Pozwólcie, że zabiorę was do krainy strzelistych minaretów, zawsze słodkiego arbuza i bezkresnych pustyni. W tym miejscu portfel nie będzie wam potrzebny. Aby nosić swoje kieszonkowe, lepiej zaopatrzcie się w grube reklamówki, bo zostaniecie milionerami! Jesteście gotowi? No to wsiadamy na dywan i lecimy!

Wasza podróż rozpocznie się 30 września na podwarszawskim Okęciu o godzinie 13:05, skąd polecicie PLL LOT do Stambułu. Dotrzecie tam po niecałych trzech godzinach lotu, następnie przesiądziecie się do samolotu linii Turkish Airlines, który zabierze was do Azji Centralnej. Bramą wjazdową do Uzbekistanu będzie dla was port lotniczy w Taszkencie, do którego dolecicie w godzinach porannych dnia następnego, czyli 1 października. Wewnętrzne loty w Uzbekistanie obsługiwać będzie linia lotnicza Uzbekistan Airways, którą wykonacie cztery połączenia.

Kupując bilety na opisanych trasach, będziecie mogli zabrać ze sobą jeden bagaż podręczny oraz jeden bagaż rejestrowany w trakcie wszystkich rejsów. Pamiętajcie, że bilety na każdy z odcinków wewnątrz Uzbekistanu musicie kupić osobno.

Przed decyzją o kupieniu biletów powstrzymuje was pytanie co zrobić, jeśli restrykcje związane z pandemią koronawirusa zostaną podtrzymane i podróż nie dojdzie do skutku? Nie ma się czego bać. Turkish Airlines i PLL LOT oferują możliwość darmowej zmiany terminu albo zwrotu gotówki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Termin podróży: 30 września – 14 października

Linia lotnicza: PLL LOT, Turkish Airlines, Uzbekistan Airways

Bagaż: podręczny, rejestrowany

Zakwaterowanie: pensjonaty BB,3* hotel BB

Za loty w dwie strony, cztery loty wewnętrzne oraz zakwaterowanie ze śniadaniami zapłacicie 3287 PLN od osoby, przy dwóch podróżujących zatrzymujących się w jednym pokoju.

Terminy lotów:
Warszawa – Taszkent 30.09
Taszkent – Urgencz 2.10
Urgencz – Samarkanda 6.10
Samarkanda – Fergana 10.10
Fergana – Taszkent 13.10
Taszkent – Warszawa 14.10

Hotel1661 PLN/2 osoby

Pierwszą noc po przylocie spędzicie w hotelu Izza Inn, który stanowi dobrą bazę wypadową na zapoznanie się z Taszkentem. Ten 3* obiekt oferuje w cenie noclegu m.in. śniadanie, które wzmocni was przed eksplorowaniem stolicy i jej atrakcji. W tym hotelu zatrzymacie się również ostatniej nocy z 13 na 14 października, tuż przed lotem powrotnym do Warszawy – także pamiętajcie o dokonaniu dwóch osobnych rezerwacji.

zarezerwuj hotel

Dowiedzcie się więcej o tym hotelu

Zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta Chiwa będziecie podziwiać każdego poranka, jeśli zamieszkacie w Khiva Rasulboy – Guest. Ten wysoko oceniany hotel oferuje swoim gościom śniadanie oraz dostęp do WiFi w cenie pobytu.

zarezerwuj hotel

Dowiedzcie się więcej o tym hotelu

Jeśli Samarkanda to Registan… Dotrzecie do niego w niecałe 5 minut piechotą, decydując się na zakwaterowanie w hotelu Tilyakori. Obiekt ten znajduje się w samym centrum miasta, pomiędzy większością zabytków tego wielowiekowego miejsca. Wasz pobyt zostanie urozmaicony o śniadania, a wieczorami będziecie mogli odpocząć w cieniu otaczającego was patio.

zarezerwuj hotel

Dowiedzcie się więcej o tym hotelu

Pensjonat Valentina’s położony jest w miejscowości Fergana i oferuje pokoje z bezpłatnym WiFi. Codziennie rano w pensjonacie serwowane jest śniadanie w stylu amerykańskim lub azjatyckim. Lotnisko w Ferganie oddalone jest od pensjonatu Valentina’s o niespełna 4 km, więc dotrzecie tu w krótkim czasie po przylocie. Dodatkowo możecie skorzystać z płatnego transferu lotniskowego, który oferuje personel hotelu.

zarezerwuj hotel

Dowiedzcie się więcej o tym hotelu

Uzbekistan – z czym to się je?

Wielu z nas słysząc tajemniczą nazwę tego pięknego państwa, zapewne od razu zada pytanie: ale czy tam w ogóle jest bezpiecznie? Otóż spieszę z odpowiedzią – tak, a do tego jest bardzo gościnnie. Będziecie się tam czuć tak bezpiecznie jak w domu, dzięki nieopisanej uprzejmości i otwartości mieszkańców tego regionu. Warto również nadmienić, że to miejsce charakteryzuje się niezwykłą, wręcz pedantyczną dbałością o czystość i porządek w przestrzeni publicznej.

Taszkient to miejsce, z którym zderzycie się na samym początku podróży. Przez wielu pomijane i traktowane wyłącznie jako hub przesiadkowy do dalszej podróży. Jednak zachęcam, by wykorzystać czas po przylocie na odwiedzenie kilku miejsc, które pozwolą wam liznąć nieco wiedzy
 i przygotować się do dalszego odkrywania. Na pierwszy rzut spotkanie ze współczesną architekturą: Minor Mosque – zbudowany z białego marmuru meczet uznawany za dzieło sztuki. Uwierzcie, że niczym nie odstaje od położonego w Agrze mauzoleum Tadź Mahal, no… chyba, że pod względem ilości turystów, którzy odwiedzają te miejsca. Dla poczucia kontrastu historycznego udajcie się do Barak-Khan Madrassah, w którym niegdyś znajdowała się szkoła koraniczna. W trakcie tej podróży obcować będziecie z tego typu zabudową niemal cały czas, także przyjrzyjcie się uważnie elementom zdobienia fasady budynku. Uzbekistan to kraj w większości muzułmański, jednak mając w pamięci, że był niegdyś jedną z republik radzieckich, należy odwiedzić pomniki tej historii. Mam tu na myśli Katedrę Najświętszego Serca Jezusa oraz Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Wymienione obiekty sakralne majaczą na tle dziesiątek meczetów, jednak przypominają nam, jak zróżnicowanym kulturowo i religijnie społeczeństwem była populacja ZSRR, pokazując, że można koegzystować pomimo odmienności. Abstrahując od atrakcji turystycznych, zdecydowanie warto wybrać metro jako środek transportu po stolicy. Stacje przesiadkowe wyglądają jak sale pałacowe. Dzięki temu codzienna podróż i tani sposób na przemieszczanie, zmienia się w zwiedzanie galerii sztuki.

To nie Urgencz jest kolejnym punktem na mapie naszej podróży. Jedziemy do Chiwy – miasta oddalonego od lotniska w Urgencz o niecałe 40 km w kierunku turkmeńskiej granicy. Proponowane miasto to oaza na środku pustyni. Miejscowość jest dość niewielka, ale za to autentyczna i oryginalna, w Europie natychmiast byłaby okrzyknięta skansenem. Zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru dookoła XVII-wiecznych murów obronnych, na które wdrapiecie się od strony północnej bramy wjazdowej do miasta. Eksplorowanie miasta wewnątrz murów, zwanego Iczan Kala nie należy do skomplikowanych czynności. Praktycznie co chwilę odbijacie się od różnorodnych zabytków osadzonych w jednolitej zabudowie. Pocztówkową atrakcją miasta jest mierzący zaledwie 26 metrów minaret Kalta-minor. Pierwotnie jego wysokość planowano na 70 metrów, jednak i tak jego grubość i rozmach wprawia w zachwyt. Warto zaplanować jeden dzień, aby móc wybrać się na wycieczkę do Ayaz Kale, gdzie można podziwiać (i wejść!) na ruiny fortecy Khorezm.

Samarkanda to idealny przykład miejsca wyciągniętego z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Na pierwszy rzut koniecznie wybierzcie się podziwiać Registan. W ciągu dnia będziecie mogli zwiedzać kompleks od środka, natomiast obowiązkowo wróćcie tu o zachodzie słońca, by móc podziwiać jak zmieniają się kolory i iluminacja na fasadzie budynków przy placu. W kolejnym dniu zachęcam do nawiedzenia Mauzoleum Timura Gur-i Mir. Miejsce to uważa się za prekursora i model dla późniejszych grobowców Mogołów (dla wspomnianego wcześniej Taj Mahal również). Punktem obowiązkowym jest również Szah-i-Zinda, w dosłownym tłumaczeniu „Żywy król” – kolorowy zespół mauzoleów i grobowców.

Kotlina Fergańska to malownicza kraina wciśnięta pomiędzy Kirgistan oraz Tadżykistan. Jak pewnie się domyślacie, to góry będą głównym tematem waszego pobytu w tej części Uzbekistanu. Miłośnicy trekkingu na pewno ochoczo wybiorą się na wyprawę w pobliskie góry Tienszan. Dla miłośników nizinnych wycieczek polecam Margilan – tradycyjne miasto z małymi bocznymi uliczkami.

Uzbekistan
Foto: Michał Medyński / Fly4free.pl
Uzbekistan
Foto: Michał Medyński / Fly4free.pl
Foto: Michał Medyński / Fly4free.pl
Przydatne informacje
  • Aktualne restrykcje dotyczące wjazdu do Uzbekistanu możecie śledzić tutaj.

  • Na moment pisania artykułu przed wjazdem do Uzbekistanu należy okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonany na maksymalnie 72h przed wjazdem. Lista autoryzowanych przez władze Uzbekistanu laboratoriów w Polsce dostępna jest tutaj.

  • Kompendium wiedzy o Azji Centralnej znajdziecie na stronie Caravanistan.

  • Choć przepisy nie wymagają posiadania ważnych szczepień, to jednak przed wyjazdem warto wykonać kilka z nich: WZW typu A i B, przeciwko durowi brzusznemu oraz polio.

  • Szukacie dobrego ubezpieczenia turystycznego? Porównajcie ceny w Rankomat i kupcie online.

  • Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat wasz lot był opóźniony lub odwołany, ubiegajcie się o odszkodowanie 250-600 EUR za pomocą AirHelp.

  • Rozważacie inny kierunek podróży? Sprawdźcie w naszej wyszukiwarce obostrzeń dokąd i na jakich zasadach możecie jechać.

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych ofert podróży. Zaplanujesz je samodzielnie korzystając z linków w tekstach. Niektóre z odsyłaczy prowadzą do naszych partnerów reklamowych. Ceny w ofertach są aktualne w chwili publikacji. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych ofertach załóż konto Fly4free.pl i zamów powiadomienia.
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »