Fly4free.pl

Nowa opłata w Tatrach! Pojawi się jeszcze tego lata

słowacki raj tatry
Foto: zedspider / Shutterstock
Już niedługo Słowacy zaczną pobierać opłaty za wstęp na teren TANAP, czyli odpowiednika naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do tej pory chodzenie po szlakach po słowackiej stronie było darmowe, teraz ma się to jednak zmienić.

W Polsce bilet na Tatrzańskie Szlaki kosztuje od 4 PLN dla osób z ulgą do 8 PLN dla dorosłych. Opłaty pobierane są niemal „od zawsze”, a część pieniędzy trafia również do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Akcje ratunkowe są natomiast bezpłatne. Zupełnie inaczej jest w przypadku Słowacji.

Po słowackiej stronie Tatr wchodzenie na szlaki nie podlega żadnym opłatom. Dobrowolnie wykupuje się natomiast ubezpieczenie, bowiem za pomoc turystom Horská Záchranná Služba (słowacki odpowiednim TOPR) wystawia rachunki. Teraz jednak pojawią się opłaty za korzystanie ze słowackich Tatr.

Nie ma to być wygórowana kwota, bowiem bilety będą kosztować ok. 2-4 EUR (czyli ok. 9,50 do 19 PLN). Początkowo będzie też zupełnie dobrowolna, ale z czasem zacznie obowiązywać wszystkich turystów. Procedura wprowadzania opłat zacznie się jeszcze tego lata. Dokładny termin ma zostać ujawniony niedługo. Obowiązkowe opłaty wejdą w życie w przyszłym roku.

– Jeszcze nie wiemy, w jaki sposób opłaty będą pobierane. Ale to nie jest problem, bo na rynku jest wiele możliwości: aplikacje, kody QR i wiele innych – wyjaśnia Pavol Majko, dyrektor ds. administracji TANAP w rozmowie z TV Markíza.

Dodatkowo pojawią się też inne opłaty. Podobnie jak w TPN, w TANAP trzeba będzie zapłacić za sesję ślubną. Słowacy wycenili tę przyjemność na 100 EUR (477 PLN). W Tatrzańskim Parku Narodowym jest to koszt 150 PLN za jeden dzień zdjęciowy lub stały ryczałt dla fotografa – 1000 PLN rocznie.  

Wszystkie wpływy z biletów będą przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej. A będzie z czego korzystać, bowiem TANAP odwiedza rocznie nawet 3 mln turystów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »