REKLAMA

Okolice Rio de Janeiro w tydzień: góry, plaże i urocze miasta. Polecamy najlepsze miejsca

Góra Cukru Rio de Janeiro
Foto: John Copland / Shutterstock

Okolice Rio de Janeiro pełne są wspaniałych miejsc, wśród których coś dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagający turyści. Możemy więc pochodzić po górach, zwiedzać urocze nadmorskie miasteczka, a nawet… poczuć się jak u naszych zachodnich sąsiadów.

Petropolis i park narodowy Serra dos Orgaos

Nasza pierwsza propozycja wycieczki prowadzi nas ok. 70 kilometrów na północ, w stronę wysokich gór, do miasta Petropolis, które będzie stanowiło naszą bazę. Klimat „miasta Piotra” jest zupełnie inny niż Rio de Janeiro – miasto liczy ok. 300 tys. mieszkańców i od razu widać, że jest znacznie bardziej „majestatyczne” i spokojniejsze od stolicy samby.

Bezpośrednie loty do Rio de Janeiro z Polski oferuje tylko Rainbow. Sprawdź ofertę >>

Jest w nim przy tym mnóstwo ciekawych historycznych atrakcji do zwiedzania i pamiątek związanych z osobą cesarza Piotra II – ostatniego cesarza Brazylii, który jest pochowany w miejscowej katedrze (to pierwsze z miejsc które warto odwiedzić). Najbardziej znaną atrakcją w tym mieście jest Muzeum Cesarskie, zlokalizowane w imponującym Pałacu Letnim, zbudowanym w połowie XIX wieku. To jedna z ciekawszych i częściej odwiedzanych muzealnych instytucji w całej Brazylii, pełna pamiątek po cesarskiej rodzinie. Co ciekawe, w Petropolis bardzo wyraźnie widoczne są wpływy niemieckie – mieszka tu wielu potomków niemieckich osadników, których w XIX wieku wprowadził tu cesarz. Na ich cześć odbywa się też w tym mieście w lipcu tzw. Bauerfest, czyli impreza, o której nie posądzalibyście Brazylii. To lokalne święto mające upamiętnić kolonistów z Niemiec, podczas którego pije się piwo, zajada kiełbasy z kiszoną kapustą i zagryza tortem szwarcwaldzkim przy dźwiękach folkowych szlagierów. A kiedy już się najemy, możemy ruszyć do naszej głównej atrakcji, czyli…

Petropolis
Foto: Iulia Timofeeva / Shutterstock
Foto: vitormarrigo / Shutterstock
Foto: vitormarrigo / Shutterstock
Foto: chrisontour84 / Shutterstock

Serra dos Órgaos

Nazwa tego pięknego parku narodowego w wolnym tłumaczeniu oznacza „organy”. Wzięła się ona z podobieństwa skalnych szczytów do kościelnych organów. Na terenie parku zamieszkuje 462 rzadkie gatunki ptaków oraz ponad setka gatunków ssaków i płazów. W parku panuje specyficzny mikroklimat – jak na Brazylię, jest relatywnie chłodno (średnia roczna temperatura wynosi 13-23 stopnie), najgorsza jest jednak wilgotność powietrza wynosząca 80-90 procent.

Ale dla zapierających dech w piersiach widoków warto wybrać się do parku, a najlepiej na 3-dniową pieszą wędrówkę z Petropolis do Teresopolis. Ta 42-kilometrowa trasa ciągnie się kanionami i wzdłuż górskich szczytów, a także najwyższy wierzchołek parku, czyli Pedra do Sino (na wysokości 2263 m npm), z którego widzimy urzekającą panoramę na góry i Rio de Janeiro. Chyba najciekawszym miejscem w parku jest Dedo de Deus, czyli Palec Boży – góra przypominająca skierowany ku niebu palec wskazujący.

Dado de Deus
Foto: Iulia Timofeeva / Shutterstock
Foto: vitormarrigo / Shutterstock
Foto: vitormarrigo / Shutterstock

Sam trek po parku uchodzi za niezbyt łatwy, ale dotyczy to po prostu kwestii odpowiednio przygotowania. Oprócz właściwego ubioru trzeba na czas przejścia zabrać ze sobą zapasy jedzenia i wody. Władze parku rekomendują, aby całą trasę przejść z przewodnikiem, ale koszty tej przyjemności zaczynają się od 100 USD, co mocno zawyża koszty wyprawy.

Przejście parku na własną rękę

Jest to jak najbardziej możliwe – bilet wstępu do parku na trasę do Teresopolis kosztuje 52 BRL, a szacowany czas wyprawy spokojnym tempem to 3 dni i 2 noce w schroniskach na trasie, gdzie koszty noclegu nie powinny wynieść nas więcej niż 150 BRL za noc od osoby.

Do wejścia do parku można dostać się lokalną komunikacją. Do Bonfim, gdzie zaczyna się szlak, jedzie się z Petropolis około godziny, a bilet kosztuje 3,40 BRL. W tym miejscu oprócz zakupu biletu (można to też zrobić przez internet), parkowi strażnicy oceniają stan naszego przygotowania do trekkingu i to czy jesteśmy w stanie pokonać tę trasę samodzielnie.

Z Teresopolis do Petropolis kursują liczne autobusy z głównego dworca autobusowego w mieście. Cena biletu? Około 20 Rs.

Foto: Oriol Querol / Shutterstock
Park Narodowy Serra dos Orgaos
Foto: Tupungato / Shutterstock
Foto: Sergii Igorevich / Shutterstock

Paraty

W tym przypadku mamy już do czynienia z większą wycieczką, bo odległość do tego uroczego, nadmorskiego miasteczka z Rio to ponad 260 kilometrów. Autobus pokonuje tę odległość w 4,5 godziny (startują z dworca Novo Rio), a ceny biletów na tej trasie zaczynają się od 79 BRL w jedną stronę.

To urocze kolonialne miasteczko zostało założone przez Portugalczyków w 1667 roku i odgrywa niezwykle ważne miejsce w brazylijskiej historii. To z Paraty bowiem wysyłano na ogromnych statkach złoto i kamienie szlachetne wydobywane w kopalniach Minas Gerais.

Paraty
Foto: Ksenia Ragozina / Shutterstock
Paraty
Foto: Luz Rosa / Shutterstock
Paraty
Foto: Luz Rosa / Shutterstock

Miasteczko znajduje się nieopodal słynnego Altantyckiego Lasu Deszczowego, więc w pobliżu znajduje się wiele rezerwatów przyrody, wodospady. Największą atrakcją jest jednak Złota Droga, zbudowana przez niewolników na przełomie XVIII i XIX wieku, którą transportowano złoto. Dziś jej zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem – wycieczkę można zarezerwować w centrum informacji turystycznej.
Samo miasto zachowało swój historyczny charakter głównie dzięki temu, że ponad 100 lat temu straciło swój strategiczny charakter (było obowiązkowym miejscem postoju na drodze z Rio do Sao Paulo). W efekcie możemy się w nim dalej cieszyć białymi, kolonialnymi kamienicami i brukowanymi uliczkami, przy których jak grzyby po deszczu rosną knajpki, zachęcające choćby do spróbowania wytwarzanej tu na potęgę cachacy, czyli wódki z trzciny cukrowej.

Paquetá

Wspominaliśmy już o Ilha Grande, ale okolicy Rio pełne są malowniczych wysp, o które trzeba zahaczyć. Dostaniemy się na nią promem z Praca de XV Novembre – kursują średnio co 2 godziny, a cena biletu to 4,50 BRL w jedną stronę. Czemu warto odwiedzić to miejsce? Bo na tle szalonego Rio Paqueta jawi się jak oaza spokoju i azyl dla mieszkańców największego brazylijskiego miasta. Swoje czasy świetności Paqueta (de facto będąca dzielnicą Rio) przeżywała na początku XX wieku, gdy elita towarzyska Rio de Janeiro budowała tam swoje weekendowe rezydencje i organizowała wystawne przyjęcia. Miejsce to „wyszło z mody” w latach 70-tych i wyszło mu to tylko na dobre – wprowadzono w nim m.in. zakaz poruszania się autami, co oczywiście pozytywnie wpłynęło na jakość powietrza.

Paqueta
Foto: Wikimedia Commons
Paqueta
Foto: Fabricio Travassos / Shutterstock
Paqueta
Foto: Joao Paolo V Tinoco / Shutterstock

Dziś po wyspie można więc poruszać się pieszo, można wsiąść do bryczki lub wynająć rower (na całej wyspie jest masa wypożyczalni). Co można tu zobaczyć? Dużo architektury kolonialnej z początku XX wieku, ale też sporo starszych budynków, nawet z początku osiemnastego stulecia. Jest to też zielona oaza Rio, z wieloma idealnymi miejscami na piknik i do odpoczynku, jak choćby park Darque de Matos.

Chcesz przyjechać? To lepiej nie w weekend

Ważna uwaga: wizytę tutaj planujcie raczej w tygodniu, w weekendy jest to jedno z ulubionych miejsc wytchnienia mieszkańców Rio. 

Niteroi
Foto: Oscar Neto / Shutterstock

Niteroi

Liczące 470 tys. mieszkańców miasto znajduje się dosłownie naprzeciw Rio de Janeiro, po drugiej stronie Zatoki Guanabara. I powinno znaleźć się obowiązkowo na Waszej liście zwiedzania – niezależnie od tego czy pokonacie tę drogę promem (czas podróży 20 minut) czy przejedziecie imponującym, liczącym grubo ponad 13 km mostem łączącym oba brzegi Zatoki (cena biletu 4,9 BRL). Miasto oferuje bowiem mnóstwo atrakcji. Od czego zacząć? Najlepiej od jego najbardziej charakterystycznego punktu, czyli wspaniałego budynku Muzeum Sztuki Współczesnej. Modernistyczny obiekt, wyglądający jak unoszący się w powietrzu latający spodek, zaprojektował słynny Oskar Niemeyer. Ten fenomenalny architekt zasłynął projektem Brasilii, czyli zbudowanej 60 lat temu od zera nowej stolicy kraju, ale w Niteroi też zostawił swoje piętno. W mieście znajduje się m.in. droga Niemeyera, przy której znajdują się inne modernistyczne budynki – zaprojektowane przez niego lub inspirowane jego stylem, jak choćby futurystyczna bryła Teatro Popular.

Niteroi
Foto: Karol Kozłowski / Shutterstock
Niteroi
Foto: Aleskandar Todorovic / Shutterstock
Niteroi
Foto: Wikipedia

Kontrastuje z nimi olbrzymia Fortaleza de Santa Cruz da Barra, czyli twierdza zbudowana w XVI wieku, mająca za zadanie bronić dostępu do zatoki przed atakami ze strony morza.

A skoro jesteśmy nad morzem to pamiętajcie, by się posilić – najlepszym do tego miejscem będzie targ rybny w Niteroi ze świeżymi owocami morza.

Tak posileni możemy udać się na krótką wyprawę, ok. 8 kilometrów od centrum Niteroi, gdzie na wzgórzu w dzielnicy Charitas znajduje się Parque da Cidade. W przewodnikach piszą, że to zdecydowanie najlepsza panorama Rio de Janeiro i miejsce, którego nie można ominąć podczas wizyty w tym mieście.

Parque de Cidade, Niteroi
Foto: layllama / Shutterstock

I wreszcie - wspaniałe plaże!

Tutejsze okolice aż roją się od świetnych miejsc do plażowania. Najbardziej znana, Itacoatiara, znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum Niteroi (dojedziecie tam autobusem linii nr 38). Jest uznawana za mekkę surferów, przez co raczej nie będziecie jej mieli tylko dla siebie. Nieco więcej szczęścia możecie mieć przy oddalonej nieopodal plaży Itaipu, znajdującej się w pobliżu rybackiej wioski. Przewodniki podają też, że spośród licznych plaż warto odwiedzić też Camboinhas, jednak najlepiej jest tam się dostać, prosząc o podwiezienie rybaka.

Bezpośrednie loty do Rio de Janeiro z Polski oferuje tylko Rainbow. Sprawdź ofertę >>

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?

plaża w larnace
Najlepsza oferta

Urlop na Cyprze za 570 PLN

Paweł Iwanczenko | 2019-05-20 12:10
REKLAMA
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel