Powstanie polsko-niemiecki bilet kolejowy dla młodzieży! Młodzi ludzie będą podróżowali za darmo?
Jak przekazał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), przekazanie 5,8 mln euro na wprowadzenie niemiecko-polskiego biletu kolejowego dla młodzieży zostało uzgodnione podczas ostatniego posiedzenia komisji budżetowej Bundestagu. W uchwale koalicji partii SPD, Zielonych i FDP zapisano, że „celem zaoferowania młodym ludziom szczególnie taniego biletu na przejazd koleją jest zacieśnienie relacji sąsiedzkich”.
Proponowana oferta ma być bliźniaczo podobna do tej, którą Niemcy zaoferowali w ramach współpracy z Francją. W ramach uczczenia 60. rocznicy Traktatu Elizejskiego, latem tego roku udostępniono aż 60 tys. bezpłatnych biletów, dzięki którym młodzi ludzie z obu tych krajów mogli zwiedzać sąsiednie państwo. Projekt polsko-niemieckiego biletu ma się opierać na takich samych zasadach.
– Potrzebujemy tak samo dobrych i intensywnych relacji z Polską, jak z Francją. Dlatego logiczne jest, że po niemiecko-francuskim uruchomimy teraz niemiecko-polski bilet młodzieżowy – powiedziała odpowiedzialna za budżet transportowy posłanka Zielonych Paula Piechotta w rozmowie z RND. Dodała, że „wymiana i spójność między Europą Wschodnią i Zachodnią jest niezwykle ważna, zwłaszcza na tle rosyjskiej agresji na Ukrainie”.
Mając na uwadze niemiecko-francuską wersję projektu, w przypadku niemiecko-polskiej edycji najpewniej zostanie uruchomiona pewna pula biletów, a ich rozdysponowanie odbędzie się na zasadzie loterii. Póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie będą one ważne. Jeśli zostanie powtórzony francuski scenariusz, korzystać z nich będzie mogła młodzież w wieku od 18 do 27 lat.
Co jednak istotne, w dalszym ciągu nie ustalono, czy z biletu będą mogli korzystać jedynie młodzi mieszkańcy Niemiec, którzy będą chcieli pojechać do Polski, czy też młodzi Polacy planujący podróż do Niemiec. – To jeszcze nie jest ustalone. Możliwe jest, że także młodzi Polacy będą mogli pojechać z takim biletem do Niemiec. W przypadku Francji było tak, że najpierw udostępniliśmy pieniądze, a potem oba kraje negocjowały ze sobą, jak to można zrealizować – dodała Piechotta.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?