Fly4free.pl

Powstanie polsko-niemiecki bilet kolejowy dla młodzieży! Młodzi ludzie będą podróżowali za darmo?

Pociąg
Foto: Lutsenko_Oleksandr / ShutterStock
Niemieccy posłowie ogłosili, że planują wprowadzić w 2024 roku polsko-niemieckie bilety kolejowe dla młodzieży, na co przeznaczone ma zostać 5,8 mln euro. Jeśli plan, który wcześniej wprowadzono we współpracy z Francją wejdzie w życie, młodzi ludzie z obu tych krajów będą mogli między nimi bezpłatnie podróżować pociągami.

Jak przekazał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), przekazanie 5,8 mln euro na wprowadzenie niemiecko-polskiego biletu kolejowego dla młodzieży zostało uzgodnione podczas ostatniego posiedzenia komisji budżetowej Bundestagu. W uchwale koalicji partii SPD, Zielonych i FDP zapisano, że „celem zaoferowania młodym ludziom szczególnie taniego biletu na przejazd koleją jest zacieśnienie relacji sąsiedzkich”.

Proponowana oferta ma być bliźniaczo podobna do tej, którą Niemcy zaoferowali w ramach współpracy z Francją. W ramach uczczenia 60. rocznicy Traktatu Elizejskiego, latem tego roku udostępniono aż 60 tys. bezpłatnych biletów, dzięki którym młodzi ludzie z obu tych krajów mogli zwiedzać sąsiednie państwo. Projekt polsko-niemieckiego biletu ma się opierać na takich samych zasadach.

Potrzebujemy tak samo dobrych i intensywnych relacji z Polską, jak z Francją. Dlatego logiczne jest, że po niemiecko-francuskim uruchomimy teraz niemiecko-polski bilet młodzieżowy – powiedziała odpowiedzialna za budżet transportowy posłanka Zielonych Paula Piechotta w rozmowie z RND. Dodała, że „wymiana i spójność między Europą Wschodnią i Zachodnią jest niezwykle ważna, zwłaszcza na tle rosyjskiej agresji na Ukrainie”.

Mając na uwadze niemiecko-francuską wersję projektu, w przypadku niemiecko-polskiej edycji najpewniej zostanie uruchomiona pewna pula biletów, a ich rozdysponowanie odbędzie się na zasadzie loterii. Póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie będą one ważne. Jeśli zostanie powtórzony francuski scenariusz, korzystać z nich będzie mogła młodzież w wieku od 18 do 27 lat.

Co jednak istotne, w dalszym ciągu nie ustalono, czy z biletu będą mogli korzystać jedynie młodzi mieszkańcy Niemiec, którzy będą chcieli pojechać do Polski, czy też młodzi Polacy planujący podróż do Niemiec. To jeszcze nie jest ustalone. Możliwe jest, że także młodzi Polacy będą mogli pojechać z takim biletem do Niemiec. W przypadku Francji było tak, że najpierw udostępniliśmy pieniądze, a potem oba kraje negocjowały ze sobą, jak to można zrealizować – dodała Piechotta.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »