Fly4free.pl

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? Dowiedz się jak je uzyskać

Foto: Alina Risanova / Shutterstock
Zbliżający się sezon turystyczny skłania wielu z nas do planowania wakacyjnych wyjazdów. Coraz częściej wybieramy podróże lotnicze jako szybki i wygodny sposób na dotarcie do odległych miejsc na mapie. Niemniej jednak, zanim wyruszymy w podróż, warto poznać swoje prawa pasażera i być przygotowanym na ewentualne niedogodności związane z lotem.

Prawa pasażera w Unii Europejskiej

Opóźnienie lub odwołanie lotu może być frustrujące, ale istnieją przepisy chroniące pasażerów w takich przypadkach. Jest to Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., które reguluje kwestie odszkodowań dla pasażerów lotniczych w przypadku opóźnień, odwołań lotów lub odmowy wejścia na pokład.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za lot?

Aby ubiegać się o odszkodowanie, przede wszystkim należy wykazać, że przyczyną zakłócenia lotu było niedopatrzenie ze strony linii lotniczych. Jeżeli bowiem lot jest odwołany lub opóźniony z powodu zaistnienia tzw. okoliczności nadzwyczajnych, wówczas tracimy podstawy do dochodzenia roszczenia. 

Przydatne informacje
  • Za okoliczności nadzwyczajne uznajemy wszystkie zewnętrzne zdarzenia, których wystąpienie uniemożliwiło realizację siatki połączeń zgodnie z planem i było niezależne od przewoźnika.
  • Do tej kategorii zaliczamy więc m.in. zamieszki polityczne, trudne warunki pogodowe, strajk obsługi lotniska, czy też wady maszyny, których linie lotnicze nie były w stanie przewidzieć.

Odszkodowanie za lot – wymagania

Zarówno w przypadku opóźnienia, jak i odwołania lotu muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, aby zaistniały podstawy do dochodzenia odszkodowania. Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom w sytuacji, w której ich samolot dotarł do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny. Z kolei w przypadku odwołania lotu, jeżeli linie lotnicze poinformują o nim pasażerów na krócej niż 14 dni przed datą wylotu, istnieje podstawa do domagania się rekompensaty.

Foto: MiniStocker / Shutterstock

Wysokość odszkodowania za lot

Wysokość odszkodowania za lot również została prawnie uregulowana. Kwota, którą można uzyskać jest zależna od odległości dzielącej port wylotu i lotnisko docelowe. W zależności od tego dystansu możliwe jest uzyskanie od 250 do 600 euro odszkodowania na jednego pasażera.

Procedura dochodzenia odszkodowania za lot

Procedura ubiegania się o odszkodowanie może być skomplikowana, ale istnieją firmy specjalizujące się w pomocy pasażerom w uzyskaniu rekompensaty. Jednym z kluczowych graczy na polskim rynku jest AirCashBack. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wykwalifikowanemu zespołowi prawnemu, AirCashBack skutecznie pomaga pasażerom dochodzeniu praw pasażerów i uzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych. Firma działa na zasadzie “no win, no fee”, zgodnie z którą pobiera wynagrodzenie tylko w sytuacji, w której udaje się wygrać sprawę. Zaufaj ekspertom i uzyskaj odszkodowanie, które możesz wykorzystać na przyszłe podróże.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »