Fly4free.pl

W tej linii nie usłyszysz już „prosimy odsłonić okna”. Słynna zasada odchodzi do lamusa

piloci
Foto: Skycolors / Shutterstock
"Prosimy o odsłonięcie okien, złożenie stolików i podniesienie foteli do pozycji pionowej" – ileż razy słyszeliście to zdanie w samolocie? Tymczasem teraz przynajmniej jedna część tych zasad właśnie odchodzi do lamusa. United Airlines poinformowały, że nie będą już wymagać tego od pasażerów w trakcie startu ani lądowania.

Zasada, że stoliki mają być zamknięte, siedzenia podniesione, a okna odsłonięte to tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek problemów fakt, że personel pokładowy może szybko wyjrzeć, co dzieje się na zewnątrz – bywa kluczowy, gdy każda sekunda ma znaczenie. Podobnie jest z samymi pasażerami, którzy przecież chętnie obserwują, co dzieje się za oknem i często są pierwszymi osobami, które mogą zaalarmować obsługę o czymś niepokojącym. Ale nie wszędzie z tymi oknami było tak samo…

Kwestia odsłoniętych okien nigdy nie była wymagana od pasażerów w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą i jedyną linią, która zdecydowała dostosować się do „reszty świata” były United Airlines. Przewoźnik zmienił swoje zwyczaje już na początku 2020 roku.

Ale teraz i oni rezygnują z tego zalecenia, choć przez ostatnie dwa lata nie sprawiało nikomu kłopotu. No, prawie nikomu…  

– Ta zmiana jest odpowiedzią na prośby naszego personelu o przejrzystość i próbę ściślejszego dostosowania naszej polityki do innych przewoźników – wyjaśnia United Airlines w oświadczeniu.

Mówiąc krótko – pracownicy chcieli, żeby we wszystkich amerykańskich liniach system był ten sam. A linia przychyliła się do tej prośby. Z pokładu zniknie więc hasło o odsłonięciu okien, choć oczywiście – nadal warto to robić.

Nie wszystkim jednak spodobała się ta decyzja.

– Nie jest już standardową procedurą operacyjną proszenie wszystkich naszych pasażerów siedzących w pobliżu miejsca przy oknie, aby odsłonili je podczas krytycznych faz lotu. Taka decyzja wydaje się być zacofana i szczerze zaprzecza temu, co jest właściwe dla bezpieczeństwa – przekazała The Association of Flight Attendants w oficjalnym komunikacie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »