Fly4free.pl

Na lotnisko bez bagażu i bez problemu. Odprawa lotniskowa w mieście lub na dworcu coraz popularniejsza, wkrótce także w Polsce

odprawa na lotnisku
Foto: ThamKC / Shutterstock

Zamiast na lotnisku – większość formalności związanych z odprawą można załatwić w mieście. Kolejne linie oferują taką opcję, a prezes LOT zapowiada, że i w Polsce czeka nas niedługo podobna rewolucja.

Linie Vietnam Airlines ogłosiły kilka dni temu, że uruchamiają usługę odprawy w centrum Hanoi i Da Nang, która ma ułatwić życie pasażerów i usprawnić cały proces. Taka odprawa praktycznie niczym nie różni się od tej, którą znamy z lotnisk. Dostaniemy tu kartę pokładową, przywieszki bagażowe, ale także nadamy bagaż. Z tą różnicą, że zrobimy to jeszcze „w mieście”. Dzięki temu klienci linii nie muszą sami dojeżdżać z bagażami na lotnisko, a także mogą się pozbyć walizek czy plecaków dużo wcześniej niż w przypadku tradycyjnej odprawy.

Coś, co w Europie jeszcze nie jest super popularne, w Azji sprawnie działa od wielu lat. W Honkongu taką usługę oferuje aż 67 linii lotniczych z całego świata, w tym m.in. Austrian, Aeroflot, Emirates, British Airways, Lufthansa, El Al, Delta, Etihad, Qatar, Turkish Airlines i wiele, wiele innych. Ale odprawy w mieście u niektórych przewoźników można dokonać także np. w Dubaju, Bangkoku czy Kuala Lumpur. Każda linia ma swoje zasady, ale przeciętnie bagaż można przywieźć do takiego punktu nie później niż 2-3 godziny przed lotem. Za to, co całkiem wygodne można go zostawić nawet kilkanaście godzin wcześniej i ostatnie chwile po wymeldowaniu z hotelu spędzić bez zbędnego balastu.

Parę lat temu podobną opcję miał nawet LOT. Pasażerowie lecący z Gdańska mogli odprawić się bez przyjeżdżania na lotnisko w specjalnym punkcie obsługi. Ale w 2016 roku linia wycofała się z tej usługi, a tzw. Terminal Miasto został zamknięty. Niedawno prezes LOT-u, Rafał Milczarski zapowiadał jednak wielki powrót takiej odprawy, ale w kontekście powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według założeń pasażerowie mają mieć możliwość bezpłatnej odprawy jeszcze zanim wsiądą do lotniskowych pociągów, np. na dworcach.

Innym rozwiązaniem jest także usługa odbioru bagażu z domu. Takie dostawy oferuje m.in. Emirates czy easyJet. Ale w przeciwieństwie do odprawy w mieście, jest ona płatna. W przypadku linii ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w grę wchodzi 350 AED (ok. 352 PLN) za odbiór maksymalnie 7 sztuk bagażu i 35 AED za każdą kolejną sztukę. U Brytyjczyków jest znacznie taniej – 30 GBP (ok. 145 PLN) za każdą sztukę bagażu lub 40 GBP (ok. 193 PLN) za 4 sztuki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »