Fly4free.pl

Odprawa biometryczna w LOT. Pasażerowie weszli na pokład dzięki selfie

odprawa biometryczna
Foto: Vlasov Yevhenii / Shutterstock

Zamiast żmudnej i powolnej odprawy, aplikacja i selfie wgrane do systemu – tak wyglądały testy odprawy biometrycznej na lotnisku w Lublanie. Do pilotażowego programu zaproszono PLL LOT, dzięki czemu to pasażerowie polskiego przewoźnika mogli jako pierwsi wypróbować nową opcję.

Port lotniczy w stolicy Słowenii we współpracy z systemem Amadeus postanowiły przeprowadzić testową odprawę biometryczną. Do testów zaproszono PLL LOT i Adria Airways – dwóch największych przewoźników w Lublanie.

Dzięki udostępnionej wcześniej aplikacji Amadeus, 175 pasażerów wgrało do systemu swoje karty pokładowe, zdjęcie paszportu i selfie zrobione w dowolnym momencie. W trakcie odprawy, zamiast sprawdzania biletu i dokumentów, wystarczyło podejść do specjalnego panelu z aparatem, który wykonywał kolejne zdjęcie i porównywał z wgranym już selfie.

– W ten sposób potwierdzano tożsamość danej osoby oraz status jej lotu. Pomyślny wynik weryfikacji powodował przesłanie odpowiedniej wiadomości do Systemu Kontroli Odlotów, a pasażer był wpuszczany na pokład – tłumaczy Jakub Panek, ekspert ds. PR w PLL LOT – Wszystkie dane były usuwane po upływie 48 godzin, zgodnie z wymogami RODO – dodaje.

Poza wygodą pasażerów, odprawa biometryczna ma też inne zalety. Przede wszystkim odbywa się o wiele sprawniej i trwa zdecydowanie krócej.

Średni czas boardingu uległ skróceniu średnio o 75 proc. Cały proces trwał tylko około 2 sekund, zamiast standardowych 5-10 sekund na każdego pasażera – opowiada Panek.

Co jednak najważniejsze – wynik był na tyle satysfakcjonujący, że przedstawiciele lotniska nie kryją zadowolenia i otwarcie mówią o tym, że chcieliby inwestować w podobną technologię.

– Innowacyjność jest naszym celem, a biometria jest obszarem, którym uważamy, że Lublana może wyróżnić się, pomagając liniom lotniczym w usprawnianiu procesów sprzed kilkudziesięciu lat – podkreślił Bostjan Rakovec, szef działu IT lotniska w Lublanie.

Ale czy to oznacza, że w krótkim czasie możemy się spodziewać wprowadzenia odprawy biometrycznej także w innych miejscach? Na pewno nie jest to kwestia najbliższej przyszłości, jednak efekt testu spodobał się nie tylko zarządcom lotniska w Lublanie, ale także polskiemu przewoźnikowi.

– Nowa technologia daje nadzieję na poprawę poziomu satysfakcji klientów, którzy będą mogli odprawiać się szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Wyniki pilotażu z Lublany okazały się bardzo zachęcające. Cały program spotkał się też z uznaniem pasażerów. Technologia biometryczna będzie dla całej branży kolejnym technologicznym skokiem, dzięki któremu podróżowanie stanie się bardziej komfortowe.

Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że odprawy biometryczne będą rozprzestrzeniać się w portach lotniczych jak najszybciej. A dzięki temu i my sprawniej i wygodniej wsiądziemy na pokład.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »