Fly4free.pl

Wycieczkowy gigant stworzył prawie od zera rajską wyspę. Warta 750 mln PLN

ocean cay bahamy
Foto: MSC

MSC, jedna z najbardziej znanych firm oferujących luksusowe rejsy na całym świecie, prowadzi bardzo zaawansowane prace budowlane na Bahamach. Wszystko po to, by już w listopadzie statki pod banderą turystycznego giganta wyruszyły w drogę na prywatną wyspę pełną atrakcji, którą firma stworzyła wyłącznie na swoje potrzeby.

Gdy kilka lat temu MSC ogłosiło, że zamierza zaadaptować jedną z wysp na Bahamach na perfekcyjny kurort dla statków wycieczkowych, ten pomysł wydawał się nieco szalony, a wielu podchodziło do niego sceptycznie. Dziś, gdy otwarcie jest kwestią trzech miesięcy, a budowa idzie pełną parą, można zadać pytanie: czy tak będzie wyglądać przyszłość firm oferujących rejsy wycieczkowe?

Duże wycieczkowce w ostatnim czasie są bardzo gorąco oprotestowywane przez ekologów i mieszkańców zatłoczonych, popularnych miast. Statki mają problem między innymi w Barcelonie czy Wenecji. I choć uczestnicy rejsów wciąż chcą odwiedzać jeden port za drugim, to być może w najbliższych lat powstanie też wiele miejsc stworzonych wyłącznie dla nich – dokładnie takich jak Ocean Cay.

Na wyspie wydzierżawionej przez MSC do dyspozycji gości pozostanie latarnia morska, sześć plaż (w tym jedna przy płytkiej lagunie stworzona specjalnie z myślą o grach i zabawach), centrum edukacyjne, ścieżki rowerowe, restauracje i sklepy. Powstaną tu także bungalowy na wynajem i SPA dla gości jachtklubu. Na specjalne okazje przygotowano za to specjalny pawilon przeznaczony na śluby i inne uroczystości.

ocean cay plan wyspy
Foto: MSC

Nie zabraknie też atrakcji. Regularnie odbywać się tu będą festiwale kulinarne i kulturalne, multimedialne pokazy z wykorzystaniem muzyki i świateł, wieczorne animacje, spływy kajakowe, lekcje surfowania, wycieczki po wyspie i rejsy ze snorkelingiem.

Do stworzenia rajskiego krajobrazu wykorzystane zostanie 75 tys. roślin, a także 160 tysięcy ton kamieni i skał. Na razie wyspa, niegdyś wykorzystywana do wydobywania piasku, wygląda jak wielki plac budowy z licznymi koparkami, żurawiami i innym sprzętem budowlanym. Tereny morskie dookoła wyspy objęto ochroną, a MSC ma nadzieję, że uda się odtworzyć naturalny ekosystem, który z biegiem czasu uległ degradacji. Żyją tu m.in. homary, żółwie i manty.

Foto: MSC

Cała inwestycja jest warta 200 mln USD, czyli 750 mln PLN. Zgodnie z planem ma być gotowa w przeciągu trzech miesięcy, a prace prowadzone przy wsparciu 500 pracowników, prowadzone są dniem i nocą. Nie ma też obaw o nagłe wypowiedzenie umowy dzierżawy.  Ta, zawarta pomiędzy władzami Bahamów a firmą zgodnie z zapisami będzie obowiązywać przez najbliższe 100 lat.

MSC uruchomiło już też sprzedaż biletów na rejsy, które zahaczają o nowo powstały port. Do wyboru są różne trasy, różne klasy podróży i różne statki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »