Fly4free.pl

Biura podróży nie będą musiały oddawać pieniędzy jeszcze przez rok! Jest nowelizacja ustawy

bałtyk
Foto: Mariusz.ks / Shutterstock

Już nie jedynie rok, a aż dwa lata będziemy mieli na wykorzystanie wszystkich voucherów turystycznych, jakie z powodu pandemii otrzymaliśmy od biur podróży czy innych firm z branży turystycznej. Sejm zdecydował się na nowelizację ustawy.

Gdy w ubiegłym roku zaczęła się w Europie pandemia koronawirusa, tysiące lotów, noclegów czy imprez turystycznych zostało odwołanych niemal z dnia na dzień. By zapobiec rychłemu upadkowi liczne firmy, zamiast wypłacać klientom gotówkę, oferowały vouchery, które można było wykorzystać w ciągu 12 miesięcy.

Polski rząd zdecydował jednak, że wydłuży ten termin. I zamiast jednego roku turyści będą mogli wykorzystać voucher aż przez dwa lata.

– Rozwiązanie to ma w założeniu bardzo praktyczny wymiar, gdyż umożliwi z jednej strony realizację przez podróżnego pierwotnej imprezy w warunkach bezpiecznych epidemicznie, natomiast organizatorom turystyki umożliwi bezgotówkowe rozliczenie się z podróżnymi – wynika z opisu projektu ustawy, który został przyjęty przez sejm.

Na pierwszy rzut oka taka informacja brzmi dobrze, bo przecież będziemy mieli więcej czasu na wybranie nowych wakacji.

Trzeba jednak pamiętać, że to oznacza również dodatkowy rok zamrożonych pieniędzy, które wpłaciliśmy już na konto hotelu czy biura podróży. Nowe zasady odwlekają także moment, gdy voucher można wymienić na gotówkę. Jeśli bowiem przez 12 miesięcy nie wykorzystaliśmy voucherów, powinniśmy móc odzyskać pieniądze. I to w ciągu 14 dni od wygaśnięcia ważności bonu. Tymczasem – dopóki voucher jest ważny, o takiej opcji nie ma mowy.

Teraz ustawa trafi jeszcze do senatu, ale nic nie wskazuje na to, by jej treść czy wprowadzenie miały być sporne lub problematyczne.

Vouchery w ogóle nie powinny mieć miejsca?

Co ciekawe, sprawa voucherów turystycznych w Polsce już od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji i nie podobało się chociażby Unii Europejskiej. Polska była wtedy jednym z dziesięciu krajów wspólnoty, które zostały upomniane w tej sprawie. Oficjalnie i zgodnie z prawem unijnym, zwrot za niezrealizowaną imprezę turystyczną powinien nastąpić w ciągu 14 dni.  Polski rząd zdecydował się jednak przedłużyć ten czas w ramach pomocy przedsiębiorcom do 180 dni. A co ważniejsze pozwolił, aby zwroty odbywały się w formie voucherów a nie gotówki, z czym również nie zgadzała się UE.

– Z powodu pandemii koronawirusa wiele firm w sektorze transportu boryka się z niezrównoważonymi przepływami pieniężnymi i sytuacjami dochodowymi. Przez cały kryzys Komisja konsekwentnie wyjaśniała, że ​​prawa pasażerów zachowują ważność w obecnym bezprecedensowym kontekście, a krajowe środki wspierające gospodarkę nie mogą ich blokować – tłumaczyła już wtedy Komisja Europejska.

Polska nie zdecydowała się jednak zmienić przepisów, a nowelizacja ponownie je łamie. Wiele biur podróży przyznało jednak, że bez tego nie byłoby w stanie przetrwać najtrudniejszego okresu, czyli długich tygodni z obowiązującym zakazem lotów z Polski.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »