Fly4free.pl

Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. Wiemy, co się zmienia!

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock

Od 30 marca rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian dotyczących kwarantanny dla osób przekraczających granicę z Polską. Najważniejsza zmiana dotyczy podróży spoza strefy Schengen i możliwości zwolnienia z kwarantanny, jeśli będziemy mieć negatywny wynik testu na koronawirusa zrobionego przed przekroczeniem granicy. Teraz ta opcja zniknie, a z kwarantanny zwolni nas dopiero test wykonany w Polsce. Zmian jest jednak więcej.

Informację o zmianach w procedurach dotyczących kwarantanny podał w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W przypadku strefy Schengen najważniejsza zmiana dotyczy rodzaju transportu. Kwarantannie będą bowiem podlegać wszyscy – nie tylko osoby podróżujące transportem zbiorowym, jak to miało miejsce do tej pory. Nadal jednak będzie można uniknąć kwarantanny przedstawiając negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzony do 48 godzin przed podróżą.

Gorzej wygląda sytuacja związana ze strefą non-Schengen: w tym przypadku znika możliwość uniknięcia kwarantanny poprzez wykonanie testu przed podróżą do Polski (w tym także przed kontrolą graniczną na lotnisku w Polsce). 

Jednocześnie Horała dodał, że dla osób przybywających ze strefy Schengen i non-Schengen możliwe będzie zdjęcie kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu przeprowadzonego w Polsce. Nie wiadomo na razie, czy będzie można go wykonać od razu czy dopiero po kilku dniach. Wiadomo jednak, że akceptowane będą zarówno testy antygenowe jak i PCR. 

Oczywiście kwarantanna nadal nie obejmuje osób, które są z niej zwolnione na podstawie listy wyjątków zawartych w rozporządzeniu. To m.in. osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki na koronawirusa lub tzw. ozdrowieńcy.

Horała: Pasażerowie spędzą więcej czasu na lotnisku.

Wiceminister infrastruktury przestrzegał, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach.

– Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
To w końcu będzie można uniknąć kwarantanny wracając z non-Schengen ? Czy nie ? Bo z tekstu wynika że takiej możliwości już nie ma po czym na końcu ze jest :) 
eroberto1, 29 marca 2021, 16:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No to nas Horała uziemił! Ale nie damy się...Moglibyście założyć wątek publikujący miejsca na kierunkach wakacyjnych : PMI, TFS, LAS, FUE, ACE, w których można wykonać test covid-19 na powrót do BER lub Polski ?Temat na czasie i b. przydatny przed wakacjami . 
NICK42, 29 marca 2021, 17:24 | odpowiedz
A skąd informacja o ozdrowieńcach?Na facebooku kancelarii premiera pojawiła się wyłącznie informacja o osobach zaszczepionych 2 dawkami.
Tenroh, 29 marca 2021, 18:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zastanawia mnie tylko jak będzie przebiegać kontrola osób, które lecą np. przez FRA do WAW z kierunków poza Schengen. Lądować będą już z Schengen. Jak będzie przebiegać weryfikacja, czy test wykonany poza Schengen będzie honorowany?No i co z osobami, które w Warszawie przesiadają się na lot krajowy, co po wylądowaniu w Krakowie, Poznaniu czy innym dostępnym polskim lotnisku lotem krajowym? Mam wrażenie, że najpierw się coś ogłasza na łapu capu, później czyta nasze komentarze i w ten sposób powstaje w nocnych męczarniach rozporządzenie, które jest pełne niejasności... Co o tym myślicie?
janek33, 29 marca 2021, 18:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Hej Nick42, punkty, gdzie można zrobić testy fajnie rozpisane są pod linkiem poniżej (tam trzeba kliknąć w kolejne linki):https://www.condor.com/eu/flight-preparation/travel-advice/latest-travel-updates.jsp#136443 
NICK42 No to nas Horała uziemił! Ale nie damy się...Moglibyście założyć wątek publikujący miejsca na kierunkach wakacyjnych : PMI, TFS, LAS, FUE, ACE, w których można wykonać test covid-19 na powrót do BER lub Polski ?Temat na czasie i b. przydatny przed wakacjami . 
janek33, 29 marca 2021, 18:33 | odpowiedz
Dzięki janek 33 ! Lista faktycznie konkret. Zastosuję w PMI i TFS. 
janek33 Hej Nick42, punkty, gdzie można zrobić testy fajnie rozpisane są pod linkiem poniżej (tam trzeba kliknąć w kolejne linki):https://www.condor.com/eu/flight-preparation/travel-advice/latest-travel-updates.jsp#136443 
NICK42 No to nas Horała uziemił! Ale nie damy się...Moglibyście założyć wątek publikujący miejsca na kierunkach wakacyjnych : PMI, TFS, LAS, FUE, ACE, w których można wykonać test covid-19 na powrót do BER lub Polski ?Temat na czasie i b. przydatny przed wakacjami . 
NICK42, 29 marca 2021, 20:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 pewnie nie będzie przebiegać. Oni tego nie ogarna. Pokażesz boarding z Frankfurtu i tyle.Nie wiem jak będzie z krajowkami, to .kze szybciej jakoś ogarnąć. Przesiadki z LH w strefie Schengen na powrocie do PL szczerze wątpię.
janek33 Zastanawia mnie tylko jak będzie przebiegać kontrola osób, które lecą np. przez FRA do WAW z kierunków poza Schengen. Lądować będą już z Schengen. Jak będzie przebiegać weryfikacja, czy test wykonany poza Schengen będzie honorowany?No i co z osobami, które w Warszawie przesiadają się na lot krajowy, co po wylądowaniu w Krakowie, Poznaniu czy innym dostępnym polskim lotnisku lotem krajowym? Mam wrażenie, że najpierw się coś ogłasza na łapu capu, później czyta nasze komentarze i w ten sposób powstaje w nocnych męczarniach rozporządzenie, które jest pełne niejasności... Co o tym myślicie?
wr1981, 29 marca 2021, 20:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Witam! Czy zna ktoś odpowiedź na pytanie, czy lecąc z Anglii muszę wykonać test 48g przed lotem żeby wejść do samolotu i lecieć do Polski, czy wystarczy zrobić ten test tylko po przylocie do polski, biorąc pod uwagę nowe zasady wprowadzane od 30go marca?? Kontaktowałem się z RyanAir - skierowali mnie do ambasady - ambasada skierowała mnie do straży granicznej - jednak straż graniczna nie odbiera telefonów i teraz nie wiem co zrobić. Wolałbym zaoszczędzić te £100 i nie robić testu przed lotem - skoro żadna ze stron rządowych nie opisuje potrzeby testu na wejście na pokład. Pozdrawiam 
Filip Popiołek, 30 marca 2021, 10:51 | odpowiedz
Na stronie straży granicznej pojawił się taki tekst:Natomiast osoby podróżujące statkiem powietrznym z krajów strefy Schengen, od wtorku30 marca br., mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Sars-Cov-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnieni są podróżni, o których mowa w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, 3, 14 i 19. Na innych stronach, również rządowych, nie ma o takim wymogu mowy. Jest opisane tylko iż chcąc być zwolnionym z kwarantanny taki test trzeba mieć..  czy można przylecieć z Schengen bez testu i udać się na kwarantannę? jeśli ktoś doświadczył jak te procedury wyglądają w rzeczywistości to proszę o komentarz
Filip Popiołek Witam! Czy zna ktoś odpowiedź na pytanie, czy lecąc z Anglii muszę wykonać test 48g przed lotem żeby wejść do samolotu i lecieć do Polski, czy wystarczy zrobić ten test tylko po przylocie do polski, biorąc pod uwagę nowe zasady wprowadzane od 30go marca?? Kontaktowałem się z RyanAir - skierowali mnie do ambasady - ambasada skierowała mnie do straży granicznej - jednak straż graniczna nie odbiera telefonów i teraz nie wiem co zrobić. Wolałbym zaoszczędzić te £100 i nie robić testu przed lotem - skoro żadna ze stron rządowych nie opisuje potrzeby testu na wejście na pokład. Pozdrawiam 
ungabunga, 30 marca 2021, 19:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »