Fly4free.pl

Szybszy, tańszy i idealny dla podróżników. Naukowcy opracowali nowy test na COVID-19

test na koronawirusa
Foto: Polina Tankilevitch / Pexels

Już wkrótce uciążliwe i powolne testy PCR będzie można zastąpić szybszymi i tańszymi odpowiednikami. Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham opracowali badanie, które pozwala otrzymać wynik zaledwie w kilka minut, bez straty na jakości. To świetna wiadomość zarówno dla pasażerów jak i całej branży turystycznej.

W tej chwili kraje wymagają najczęściej jednego z dwóch rodzajów badań – testu PCR, który jest skuteczniejszy i dokładniejszy, ale za to droższy i na wyniki czeka się nawet kilkadziesiąt godzin, albo testu antygenowego, który jest szybki i tani, ale za to jego wyniki uznawane są za mniej dokładne. Teraz naukowcy zapewniają, że można połączyć zalety jednych i drugich badań.

Oczywiście idealną sytuacją byłaby ta, w której nikt i nigdzie nie musi już robić testów na koronawirusa, ale wszystko wskazuje na to, że nie tak prędko rozstaniemy się z tymi badaniami, jeśli chcemy podróżować po świecie.

Nowe testy RTF-EXPAR opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham mogą być prawdziwą rewolucją. Przede wszystkim są znacznie tańsze niż klasyczne testy PCR. Po drugie wynik można otrzymać zaledwie w kilka minut i nie trzeba w tym celu wysyłać próbek do żadnego laboratorium. Po trzecie są nie mniej czułe niż testy PCR.

Badacze przyznali, że jeśli otrzymają komercyjne wsparcie, to ich wprowadzenie do powszechnego użytku byłoby możliwe nawet w przeciągu trzech miesięcy.

– Idealny test to taki, który jest wystarczająco czuły i szybki. Nasze badanie RTF-EXPAR właśnie taki jest – tłumaczy Tim Dafforn, profesor biotechnologii.

Naukowcy podkreślają, że jego prostota i szybkość sprawiają, że idealnie nadaje się do miejsc, w których potrzeba ekspresowego testowania, np. na lotniskach czy w sektorze rozrywkowym czy w tych częściach świata, gdzie dostęp do laboratoriów jest utrudniony.

Szczegółowe i techniczne informacje na temat samych badań, jak i działania testu, znajdziecie na stronie uniwersytetu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Idealny test to brak testów, ciekawe czy ktoś będzie szczęśliwy jak zostanie w jakimś dzikolandzie z pseudopozytywnym wynikiem i będzie musiał sobie potem kupić kolejny bilet nie mówiąc już o jakieś kwarantannie na swój koszt....
kika28x, 19 sierpnia 2021, 4:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Skoro masz kobietko takie podejście, że nazywasz inne kraje "dzikolandem" to jedyny bilet jaki powinnaś mieć kiedykolwiek w ręce to na Podlasie, do krainy wolnej od szczepień. Będziesz pasować. 
kika28x Idealny test to brak testów, ciekawe czy ktoś będzie szczęśliwy jak zostanie w jakimś dzikolandzie z pseudopozytywnym wynikiem i będzie musiał sobie potem kupić kolejny bilet nie mówiąc już o jakieś kwarantannie na swój koszt....
Tomasz Kąkol, 19 sierpnia 2021, 9:39 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »