Fly4free.pl

Prezes LOT szykuje flotową rewolucję. Linia wymieni część samolotów i nie będą to Boeingi

Foto: Embraer

– Chcemy, by samoloty niskoemisyjne typu Embraer E2, Airbus A220-100 czy A220-300, były istotną częścią naszej floty – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Rafał Milczarski, prezes LOT.

Ostatnie miesiące to czas dużych roszad, jeśli chodzi o flotę narodowego przewoźnika, choć jak na razie wiemy głównie o ubytkach niż o zakupach nowych maszyn. Wiemy więc już, że do końca 2022 roku z floty LOT znikną popularne Bombardiery Q400. LOT zrezygnował też z odbioru 2 Dreamlinerów i 10 Boeingów 737 MAX 8, które miały zasilić jego flotę. Jakie to mogą być samoloty? Milczarski jeszcze przed pandemią otwarcie mówił o tym, że LOT przygląda się maszynom różnych producentów, w tym samolotom firmy Airbus, konkretnie wskazał zaś wówczas m.in. Airbusa A350. Podczas spotkania z dziennikarzami w Dubaju przyznał, że samoloty francuskiego producenta jak najbardziej pasowałyby do floty LOT.

– Jest naturalną rzeczą, że linie lotnicze muszą przyglądać się wszystkim nowych technologiom dostępnym na rynku, jeśli chcą być efektywne. Szczególnym wyzwaniem są kwestie emisji CO2 i przydziały certyfikatów w Unii Europejskiej, które są bardzo niesprawiedliwie przydzielane. To szczególnie bolesne dla linii takich jak LOT: w 2011 roku, gdy przydzielane były darmowe certyfikaty, otrzymaliśmy określoną liczbę, ale w latach 2016-2019 znacząco zwiększyliśmy liczbę pasażerów i musieliśmy płacić za emisje znacznie więcej niż inni przewoźnicy. Dlatego jeszcze większym bodźcem dla nas jest poszukiwanie rozwiązań niskoemisyjnych. Nowe samoloty to będą maszyny, które zapewniają możliwe największe ograniczenie emisji CO2 w przeliczenu na pasażera – mówi Milczarski.

Pytany o to, czy będzie to wymiana starszych modeli samolotów czy po prostu wyleasingowanie nowych odpowiada, że będzie to miks obu tych opcji.

– W zeszłym roku wykonaliśmy gigantyczną pracę, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów i uporządkowanie naszych wszystkich leasingów. Doprowadziliśmy do tego, że mamy teraz naprawdę sensowny harmonogram ewentualnych zwrotów samolotów. To będzie więc tak naprawdę kombinacja: część samolotów zwrócimy i wymienimy te maszyny na zupełnie nowe, a częściowo niektóre leasingi będziemy kontynuować i dalej eksploatować. Nie można powiedzieć, że wymienimy wszystkie samoloty. Ale na pewno chcemy, by samoloty niskoemisyjne typu Embraer E2, Airbus A220-100 czy A220-300, były istotną częścią naszej floty – powiedział Milczarski.

Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Co z Boeingiem?

Deklaracja o możliwym pojawieniu się we flocie Embraera E2 czy Airbusa A220 jest bardzo ciekawa w kontekście trudnych relacji z Boeingiem, związanych z faktem, że LOT nie otrzymał jeszcze odszkodowania za uziemione Boeingi 737 MAX 8. W rozmowie z dziennikarzami Milczarski powiedział, że LOT nie odpuści tego tematu.

– LOT poniósł duże straty z powodu uziemienia MAX-ów. Prowadzimy rozmowy, które na razie nie przyniosły spodziewanych rezultatów, w związku z tym będziemy korzystać z przysługujących nam rozwiązań, żeby odszkodowanie uzyskać. Nie opuścimy niczego, co Boeing jest nam winien i będziemy występować do niego z roszczeniami – powiedział Milczarski.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Chcą mniej zapłacić za Boeingi i stąd te wypowiedzi o Airbusie. Swoją drogą, będąc w Unii należy wspierać unijne firmy. Tym bardzie, że skończyła się miłość z USA.
rupo13, 4 października 2021, 16:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Co prawda fly4free nie jest mocno znaczącym portalem, ale wrzutka została zrobiona. To samo pójdzie do głównych mediów, za 2 tygodnie będzie kolejna "nieformalna rozmowa", a boeinga... i tak to nie ruszy, bo oni pewnie już mają opracowany plan, że to LOT jest im winny kasę!!!
rupo13 Chcą mniej zapłacić za Boeingi i stąd te wypowiedzi o Airbusie. Swoją drogą, będąc w Unii należy wspierać unijne firmy. Tym bardzie, że skończyła się miłość z USA.
LCJ, 5 października 2021, 10:10 | odpowiedz
Najwazniejszy przekaz to ten, że "Dasz radę albo nie dasz" odejdą do lamusa. na 70 lotów które odbyłem ten wspominam najgorzej 
Grzes830324, 5 października 2021, 13:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Niech biorą Airbusy, ten embraer to badziew
Partycjaa, 6 października 2021, 10:19 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »