Fly4free.pl

Kolejny kraj już bez testów i kwarantanny! To pierwszy krok do „końca pandemii”?

norwegia
Foto: Olena Tur / Shutterstock
W Norwegii właśnie zaczęły obowiązywać nowe zasady wjazdowe. Osoby zaszczepione nie muszą robić testów przed przyjazdem, a dla niezaszczepionych znika kwarantanna. Dodatkowo zniesione zostają niemal wszystkie ograniczenia i restrykcje związane z koronawirusem w życiu codziennym.

Norwegia jest kolejnym krajem, który w pewnym sensie „kończy z pandemią” – i to mimo rosnącej liczby zakażeń w tym kraju. Kilka dni temu podobną drogę obrała m.in. Dania, która zniosła wszystkie restrykcje wewnątrz kraju, Gruzja, która wycofała się z wprowadzenia tzw. Green Pasów i Hiszpania, która ogłosiła, że zamierza traktować COVID-19 jak grypę.

Norweski rząd zdecydował, że zniesie lub poluzuje większość restrykcji covidowych. Z perspektywy podróżników najważniejsze są zasady wjazdowe, a i tu sporo zmienia się w dobrym kierunku. Przede wszystkim osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą już przedstawiać negatywnego wyniku testu robionego przed wyjazdem. Osoby niezaszczepione nadal muszą to robić, ale za to nie będą podlegać dotychczasowej kwarantannie.

Na miejscu też sporo zmian, bowiem zniesiono praktycznie wszystkie obowiązujące dotąd obostrzenia. Nie ma limitu odwiedzin w domach, znów można pracować z biur, a restauracje mogą serwować alkohol po 23. Zniesiono także limity w przypadku imprez plenerowych, a kina czy teatry znów mogą funkcjonować przy pełnym obłożeniu widowni. Przedszkola, szkoły i uniwersytety znów mogą działać stacjonarnie i nie mają już żadnych ograniczeń, co do zmniejszania liczebności grup i dystansu społecznego.

– Nawet, jeśli o wiele więcej osób zostaje zarażonych, o wiele mniej jest hospitalizowanych. Jesteśmy dobrze chronieni dzięki szczepionkom. Oznacza to, że możemy złagodzić wiele dotychczasowych środków, nawet gdy liczba infekcji gwałtownie rośnie – skomentował Jonas Gahr Stoere, premier Norwegii.

I faktycznie, skala wyszczepienia w Norwegii jest dość imponująca. W tej chwili – według Our World in Data, ponad 74 proc. Norwegów jest zaszczepiona dwoma dawkami, a 49,9 proc. przyjęło także dawkę przypominającą.

Jedynym wyjątkiem wśród znoszonych ograniczeń są maseczki, które trzeba nosić, ale wyłącznie w bardzo zatłoczonych miejscach, np. komunikacji publicznej i sklepach. Kolejne luzowanie ma nastąpić 17 lutego, więc i ta zasada zostanie wtedy najprawdopodobniej zniesiona.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jaki procent kraju wyszczepiony? Wszystko jasne.
Marcin Lipsa, 2 lutego 2022, 13:59 | odpowiedz
Hahahaha
Marcin Lipsa Jaki procent kraju wyszczepiony? Wszystko jasne.
rafal525_63, 3 lutego 2022, 12:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »