Niemcy zawracają samoloty i zakazują lotów dla linii z Rosji! Nieoficjalnie: Zakaz wprowadzi cała UE!
Ten dzień upłynął pod znakiem zakazów lotów dla rosyjskich linii lotniczych, które w ślad za Polską, Czechami i Bułgarią, w piątek wprowadziło 5 kolejnych krajów UE. Dalszy rozwój wydarzeń miał miejsce w sobotę wieczorem, gdy nagle samoloty Lufthansy zaczęły dość gwałtowanie zawracać w drodze do Rosji.
Costa Dorada od 2409 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Chalkidiki od 1784 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Modlin)
Kalabria od 2689 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Samolot z Monachium do Seulu w momencie zawrócenia był już w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, a lot z Frankfurt do Tokio zawrócił na wysokości Estonii. Szybko w mediach pojawiły się spekulacje, że to efekt zmiany decyzji kanclerza Niemiec Martina Scholza, który postanowił jednak przekazać Ukraińcom broń do walki z Rosjanami: Niemcy mają przekazać Ukrainie 1000 sztuk broni pancernej oraz 500 pocisków Stinger.
Spekulacje szybko przerwała Lufthansa, która poinformowała, że z powodu napiętej sytuacji nie będzie korzystać z rosyjskiej przestrzeni powietrznej przez najbliższe 7 dni i tym samym zawiesi wszystkie połączenia do tego kraju w tym okresie.
Tuż przed godziną 22 wybuchła jednak kolejna bomba. Niemiecka telewizja ARD, powołując się na swoje źródła, poinformowała, że wszystkie kraje UE zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji!
To potężny cios przede wszystkim dla Aerofłotu. Decyzja ta oznacza, że rosyjskie linie praktycznie nie są w stanie wykonywać lotów do żadnej destynacji w Europie.
Jak na razie plan zamknięcia przestrzeni powietrznej potwierdzili tylko Niemcy. Poinformował o tym minister transportu tego kraju.