Fly4free.pl

Nawet pół roku bez regularnych tras! Małe polskie lotniska mają duży problem

Foto: PL Rzeszów

Miał być koniec marca, będzie początek czerwca – linia SkyUp przeniosła start lotów z Łodzi na Ukrainę. To zaś oznacza, że regularne trasy wrócą na łódzkie lotnisko najwcześniej na początku maja, choć wiele wskazuje na to, że może to być dopiero czerwiec. Podobne problemy mają też inne mniejsze lotniska.

Pandemia koronawirusa kolejny miesiąc mocno uderza w branżę lotniczą i widać to po wynikach wszystkich lotnisk. Weźmy choćby Kraków-Balice, czyli drugi największy port lotniczy w kraju, z którego usług w marcu skorzystało zaledwie 38 tysięcy pasażerów, czyli aż o 85 procent mniej niż w marcu 2019 roku (tj. przed pandemią). Większe porty są jednak w o tyle dobrej sytuacji, że od kwietnia wróciła tu przynajmniej część tras i są mniej więcej jasne perspektywy dotyczące powrotu kolejnych. Wiemy też, że zarówno Ryanair jak i Wizz Air planują w czerwcu sporo nowych wakacyjnych połączeń, więc jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, będziemy obserwowali tam duże odbicie. Gorzej wygląda sytuacja małych lotnisk, gdzie od początku roku hula wiatr, a perspektywy też są średnie.

Dobrym przykładem jest lotnisko w Łodzi, gdzie 29 marca miała pojawić się ukraińska linia SkyUp i uruchomić połączenie do Kijowa, a 30 kwietnia – także do Lwowa. Jednak na loty na Ukrainę będziemy musieli jeszcze poczekać.

– Z powodów epidemicznych linia lotnicza SkyUp przesunęła inaugurację połączenia z Łodzi do Kijowa na 2 czerwca, a z Łodzi do Lwowa na 4 czerwca – mówi w rozmowie z “Wyborczą” Wioletta Gnacikowska, rzeczniczka łódzkiego lotniska.

Jak pisaliśmy już wcześniej na naszych łamach, przełożone jest też wznowienie wszystkich połączeń Ryanaira. Obecnie z systemu rezerwacyjnego wynika, że trasa z Łodzi do Dublina zostanie wznowiona 1 maja, a 3 maja uruchomione zostaną połączenia do East Midlands oraz Londynu Stansted, jednak trasy te niemal na pewno nie zostaną wówczas uruchomione. We wskazanych terminach bilety na wszystkie te połączenia są bowiem oznaczone jako “wyprzedane”, co jest częstą praktyką przewoźników w obliczu anulowania poszczególnych lotów. Pierwsze loty, na które można kupić bilety z Łodzi to połączenia do Londynu i East Midlans 17 maja oraz 19 maja do Dublina.

I nie jest to wielka niespodzianka, bo przynajmniej do 17 maja w Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych dla wszystkich mieszkańców (z nielicznymi wyjątkami). Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że to pierwszy możliwy termin odmrożenia ruchu lotniczego na Wyspach, co oznacza, że równie dobrze trasy te mogą być jeszcze bardziej opóźnione.

Dla lotniska w Łodzi to spory problem, bo od stycznia, gdy Ryanair zawiesił te trasy, w porcie nie są obsługiwane żadne regularne połączenia. I w negatywnym scenariuszu może to potrwać jeszcze półtora miesiąca. Dopiero w czerwcu sytuacja może się poprawić: 1 czerwca z lotniska mają wystartować loty do włoskiego Forli (obsługiwane przez linię Lumiwings), a od 29 czerwca do bułgarskiej Warny poleci linia Voyage Air. Do tego trzeba jeszcze doliczyć czartery, które polecą do Turcji, Grecji i Bułgarii.

Inne lotniska też mają kłopot

Ale brak lotów doskwiera także innym lotniskom. W Szymanach jedynym połączeniem jest jak na razie trasa LOT z Krakowa, realizowana 2 razy w tygodniu. Co z resztą? Ryanair planuje wznowić połączenie do Londynu dopiero 17 maja (analogiczna sytuacja jak w Łodzi), a 18 maja do Londynu-Luton zacznie latać Wizz Air – z tym, że musimy też pamiętać o tym, że te terminy mogą się jeszcze zmienić. Podobnie jest z połączeniem Wizz Air do Dortmundu – obecnie z systemu rezerwacyjnego wynika, że trasa ta zostanie ponownie uruchomiona dopiero 1 czerwca. W tej chwili najbardziej pewne wydaje się więc uruchomienie trasy z Szyman do Wrocławia, które ma nastąpić 2 lipca (loty będą wykonywane 2 razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki).

Równie nieciekawa sytuacja jest na lotnisku w Bydgoszczy, gdzie jedynym rozkładowym połączeniem jest obecnie realizowane 3 razy w tygodniu połączenie LOT do Warszawy. Trasy Ryanaira (według stanu na dzień dzisiejszy) do Wielkiej Brytanii, ale także do Dublina i Kijowa mogą wrócić najwcześniej w drugiej połowie maja. Z systemów rezerwacyjnych wynika, że na 18 maja są dostępne pierwsze bilety na trasach m.in. do Birmingham, a także do Irlandii i na Ukrainę.

W analogicznej sytuacji jest Rzeszów, gdzie obecnie realizowane jest tylko połączenie LOT do Warszawy. Co z innymi liniami? Wizz Air planuje przywrócenie lotów do Eindhoven dopiero od 1 czerwca, a Ryanair dopiero w drugiej połowie maja – chodzi tu o połączenia do Dublina, East Midlands, Londynu i Manchesteru.

Także dopiero 19 maja swoje jedyne połączenie z Lublina wznowi Ryanair – jest to trasa do Dublina. Co z Wizz Airem? Węgierska linia realizuje na razie po 1 locie tygodniowo do Londynu-Luton, 18 maja planuje wznowić połączenia do Doncaster-Sheffield, 31 maja – do Oslo, a 1 czerwca – do Eindhoven.

Warto też dodać, że zgodnie z rozkładem od 13 czerwca wystartuje połączenie Wizz Air z Lublina do chorwackiego Splitu.

W cierpliwość muszą się też uzbroić pasażerowie ze Szczecina, gdzie jak na razie latają tylko samoloty LOT do Warszawy. 2 maja wznowiona zostanie trasa krajowa Ryanaira do Krakowa i to chyba na razie jedyny pewnik. Co z pozostałymi połączeniami irlandzkiej linii? Pierwszy lot na trasie do Dublina jest przewidziany na 17 maja, dzień później wystartuje trasa do Londynu, a 20 maja – do Liverpoolu.

Z kolei Wizz Air planuje start swoich połączeń na przełomie maja i czerwca – 31 maja mają zostać wznowione loty z Goleniowa do Lwowa i Bergen, a 1 czerwca – do Oslo i Stavanger.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »