Fly4free.pl

Nawet 450 zł różnicy za noc! W tych miejscach znacząco przepłacamy za Airbnb

airbnb
Foto: Kaspars Grinvalds / Shutterstock
Średnio o prawie 20 proc., a w skrajnych przypadkach nawet ponad 70 proc. więcej płacimy za noclegi rezerwowane przez Airbnb i Vrbo – w porównaniu do tradycyjnych hoteli. Analiza cen w popularnych miejscach turystycznych może zaskoczyć fanów platformy do wynajmu krótkoterminowego. Na szczęście są też miejsca, gdzie Airbnb nadal jest tańsze niż tradycyjne formy zakwaterowania.

Za badanie cen zabrał się Which – brytyjski portal porównujący przeróżne usługi i ich ceny. Pod lupę wzięto 13 popularnych kierunków turystycznych w Wielkiej Brytanii i 37 na świecie. W sumie przeanalizowano aż 300 tysięcy ofert z Airbnb i Vrbo, a także tysiące hoteli – z wyłączeniem tych 5-gwiazdkowych – z całego świata. W efekcie ustalono, że aż 85 proc. tych miejsc ma tańsze… hotele. Różnica jest spora, bowiem średnio przepłacamy o 19 procent.

Jest to o tyle zaskakujące, że przecież pierwotnie platforma miała być korzystniejszą finansowo i ciekawszą alternatywą dla tradycyjnego zakwaterowania. Oczywiście z biegiem czasu ten profil mocno się zmienił, ale skala zjawiska wciąż może zdziwić wielu turystów. Sprawdźmy więc, gdzie te różnice są największe.

Nawet 450 zł różnicy za jedną dobę – zwycięzca jest tylko jeden!

Największą różnicę cen odkryto na bajkowym Santorini. To właśnie tam turyści płacą za Airbnb – po przeliczeniu – średnio 1095 zł. To aż 71 proc. więcej niż pobyt w hotelu, który średnio kosztuje 642 PLN. Na drugi miejscu znalazło się miasto Almancil w Portugalii. Różnica między uśrednioną ceną Airbnb a hotelem to 437 zł – na korzyść tradycyjnego zakwaterowania. Podium zamyka natomiast angielskie miasteczko Southwold, gdzie różnica sięga 370 zł. Dalej w zestawieniu mamy Amsterdam, gdzie za Airbnb trzeba zapłacić średnio 361 zł więcej niż za hotel.

Spore różnice można zauważyć też w Singapurze i Londynie – średnio po 323 zł, w Dubaju – 302 zł czy Hongkongu – 285 zł, a także Barcelonie – 242 zł.

Foto: Which

Taniej było zdecydowanie rzadziej i tylko w nielicznych miejscach!

Oczywiście w badaniu znalazły się też miejsca, w których platformy najmu krótkoterminowego wygrywają z tradycyjnymi noclegami.

Najlepiej platforma wypada we francuskim La Rochelle, gdzie różnica wynosi ok. 200 zł, ale na korzyść Airbnb. Na drugim miejscu uplasowała się Quarteira – portugalskie miasto, w którym za Airbnb zapłacimy średnio 86 zł mniej. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Biarritz we Francji – tu nocleg w hotelu jest droższy od Airbnb średnio o 53 zł. Airbnb wypada też taniej we francuskim Antibes (48 zł) i na Korfu (32 zł).  

– Wielu urlopowiczów może być zaskoczonych odkryciem, że średni koszt hoteli w wielu lokalizacjach jest tańszy niż apartamenty z jedną sypialnią, które często są promowane jako popularna opcja dla podróżnych chcących zaoszczędzić pieniądze – skomentował wyniki Rory Boland z Which. – Planując następną podróż, nie zakładaj, że hotel będzie droższy, ale zamiast tego sprawdź ceny na różnych platformach. Natomiast w przypadku większych grup, które potrzebują więcej pokoi i przestrzeni, wynajem prywatny nadal prawdopodobnie przebije hotele pod względem ceny – dodaje.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Jeśli chcemy tylko miejsce do spania, to tak, można porównać. Ale jeśli lubimy sobie czasami sami gotować, to Airbnb wygrywa - hotele przeważnie nie oferują kuchni w pokojach.
edro, 17 września 2023, 1:38 | odpowiedz
Oczywiście tracimy na noclegach ale odbijamy sobie na kosztach wyżywienia.  Przecież 3 posiłki w restauracjach, kafejkach to duża kwota. A tak, możemy zjeść w restauracji np . tylko obiad. Poza hotelem jesteśmy też‚ choć odrobinę ‚bliżej’ lokalnej społeczności, a to duży atut. 
Beata Komorowska, 17 września 2023, 9:03 | odpowiedz
Porównanie prawdopodobnie było robione wyłącznie dla opcji podróży we dwoje. Wyjazd nawet z jednym dzieckiem - nie mówiac o dwojgu czy więcej - drastycznie zmienia te proporcje na korzyść Airbnb. Niektóre hotele w ogóle nie mają pokoi większych, niż dwuosobowe.
Olik, 18 września 2023, 7:49 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »