Fly4free.pl

Nasi sąsiedzi znoszą wszystkie restrykcje wjazdowe! Duże zmiany dla podróżnych, ale WHO załamuje ręce

Foto: Denis Vdovin / Unsplash
Od minionego piątku władze Czech zniosły obowiązek posiadania dokumentów związanych z COVID-19 dla wszystkich podróżujących z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że pierwsze kraje UE zaczynają zastanawiać się nad przywróceniem części restrykcji, a Światowa Organizacja Zdrowia martwi się, że restrykcje zostały tu zniesione stanowczo zbyt szybko.

Czechy to kolejny kraj, który zdecydował się na zniesienie obostrzeń koronawirusowych. Nowe przepisy weszły w życie już kilka dni temu: od piątku 18 marca Czesi znieśli wymóg przedstawiania na granicy certyfikatu COVID dotyczącego zaszczepienia lub przechorowania koronawirusa, a także negatywnego wyniku testu (dla osób niezaszczepionych) dla wszystkich podróżnych z krajów Unii Europejskiej. To świetne wieści dla podróżnych z Polski, ale to nie koniec, bo władze Czech zlikwidowały dla nas także obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego przed podróżą do tego kraju.

Oznacza to, że już od kilku dni możemy wjeżdżać do Czech bez żadnych restrykcji. Jest to związane ze znaczącym obniżeniem liczby nowych przypadków koronawirusa w tym kraju, choć sytuacja wciąż nie jest idealna: jeszcze na początku lutego Czesi notowali grubo ponad 40 tysięcy nowych przypadków na dobę, obecnie liczba ta waha się na poziomo 9-10 tysięcy nowych zakażeń na dobę, nie powoduje to jednak znaczącego wzrostu liczby hospitalizacji.

WHO ostrzega, że restrykcje znikają za szybko

Tak szybkie znoszenie wszelkich obostrzeń pandemicznych nie podoba się Światowej Organizacji Zdrowia, która wskazuje na to, że duży wzrost przypadków zachorowań w niektórych krajach UE wynika właśnie z „brutalnej” liberalizacji restrykcji. WHO wskazuje przy tym na takie kraje jak Niemcy, Grecja, Irlandia, Cypr, Francja czy Włochy, gdzie szybko rośnie liczba zakażeń nowym wariantem omikronem, znanym pod nazwą BA2.

Mamy też pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który chce częściowo wycofać się z łagodzenia przepisów. To Austria, która od wczoraj przywróciła obowiązek noszenia maseczek typu FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jak przyznał w piątek Johannes Rauch, minister zdrowia tego kraju, łagodzenie restrykcji nastąpiło zbyt wcześnie. Austria nie wyklucza zresztą dalszego zaostrzenia przepisów sanitarnych w najbliższych dniach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
WHO..czy to nie ta organizacja jest nazywana najbardziej skorumpowaną? Zazwyczaj ich ,,pretensje i załamywanie rączek"  dotyczy bogatych krajów czyli tam gdzie chętnie ,,biorący" politycy potrafią restrykcjami zmusić bezmyślne pospólstwo do brania wszelakich świństw za sowite dla nich wynagrodzenie za wysiłek(heh). A co z biedną Afryką? Wszyscy zmarli na covid? Czy ich także straszą statystykami i konsekwencjami w razie odmowy przyjęcia preparatu? Może ,,dzikie ludy" lepiej rozumują od...zafoliowanych europejskich covidian?
Semen6969, 24 marca 2022, 13:27 | odpowiedz
Ta, do Czech, Węgier czy innych krajów w Szengen i tak wjeżdżało się bez żadnego problemu, ba nawet w Serbii byliśmy samochodem i przy przekraczaniu granicy cisza, 5 osób niezaszczepionych i bez jakichkolwiek testów .. 
wiks91, 24 marca 2022, 18:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Foloiobus :) 
wiks91 Ta, do Czech, Węgier czy innych krajów w Szengen i tak wjeżdżało się bez żadnego problemu, ba nawet w Serbii byliśmy samochodem i przy przekraczaniu granicy cisza, 5 osób niezaszczepionych i bez jakichkolwiek testów .. 
turczynin, 25 marca 2022, 5:16 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »