10.12.2021

Nasi sąsiedzi znoszą lockdown i część restrykcji. Chcą też… płacić ludziom za zaszczepienie się

Od dzisiaj Słowacja łagodzi obostrzenia dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Otwierają się dla nich ośrodki narciarskie, wszystkie sklepy, kluby fitness i kościoły. Jednak większe emocje budzi inny pomysł słowackiego rządu, który chce… płacić za szczepienia seniorom, którzy zdecydują się na to w ciągu najbliższego miesiąca.


Słowacja to kolejny kraj po Austrii, który w listopadzie przywrócił niemal pełny lockdown, a teraz znosi część obostrzeń. Już od najbliższego weekendu na Słowacji otwarte będą wszystkich sklepy i ośrodki narciarskie, w tym te największe Jasna Chopok w Niżnych Tatrach czy ośrodek w Szczyrbskim Jeziorze. Dozwolone będą też wycieczki rekreacyjne poza powiat, będący miejscem stałego zamieszkania.

Co ważne – na Słowacji nadal obowiązuje stan wyjątkowy, a rząd cofa jedynie ograniczenia wynikające z ogłoszonego równocześnie lockdownu, podczas którego obowiązywał zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby. Warto jednak dodać, że większość sklepów (wyłączając te z artykułami pierwszej potrzeby), a także usługi i kościoły będą dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Słowacja utrzymuje jednak sporo restrykcji, a także wprowadza nowe: od 13 grudnia dzieci od piątej klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich przejdą na nauczanie zdalne.

Dodajmy, że jest to pierwszy etap luzowania obostrzeń, bo wciąż zamknięte są hotele i pensjonaty – według zapowiedzi rządu, mają one zostać otwarte 25 grudnia.

Słowacja chce płacić seniorom za szczepienia

Jednym z celów wprowadzenia lockdownu było zachęcenie Słowaków do szczepień, co na razie miejscowemu rządowi nie idzie zbyt dobrze. Pod względem współczynnika osób zaszczepionych Słowacja zajmuje trzecie miejsce od końca w całej UE: w pełni zaszczepionych jest ledwie 48,86 proc. społeczeństwa (gorzej jest tylko w Bułgarii i Rumunii). Teraz słowacki rząd zdecydował się iść o krok dalej i ogłosił, że seniorzy (czyli osoby po 60 roku życia), które zdecydują się zaszczepić przeciw COVID-19, otrzymają…pieniądze. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Każdy senior, który zdecyduje się zaszczepić do 15 stycznia, ma otrzymać 200 EUR. Jeszcze więcej, bo 300 EUR, mają otrzymać seniorzy, którzy są już zaszczepieni, lub zamierzają przyjąć trzecią dawkę.

Masz urlop i co dalej? My mamy odpowiedź! E-book od Fly4free.pl już na Allegro - tylko do 31 sierpnia za 29,99 PLN!
Lubisz nasze okazje?
Dodaj Fly4free.pl jako preferowane źródło w Google, a nasze artykuły będą częściej pojawiać się w Twoich wynikach wyszukiwania. Możesz to w każdej chwili zmienić.
Dodaj jako źródło w Google
Sprawdź inne superokazje 🔥
Sycylia w supercenie❗😮 Loty i noclegi w hotelu w Palermo za 342 PLN
Sycylia z Warszawy 342 PLN

Sycylia w supercenie❗😮 Loty i noclegi w hotelu w Palermo za 342 PLN

Meksyk w sezonie ☀️🌴 Relaks na Isla Mujeres za 3614 PLN (✈+🏩+⛴)
Isla Mujeres z Berlina 3614 PLN

Meksyk w sezonie ☀️🌴 Relaks na Isla Mujeres za 3614 PLN (✈+🏩+⛴)

Jesień w Hogwarcie 🏰 Loty do Londynu + bilet do Warner Bros. Studio od 505 PLN 😍
Londyn z Gdańska 505 PLN

Jesień w Hogwarcie 🏰 Loty do Londynu + bilet do Warner Bros. Studio od 505 PLN 😍

Wypocznij w Hurghadzie 🌊☀️ Tydzień z all inclusive w 4* hotelu przy plaży za 2699 PLN
Egipt z Katowic 2699 PLN

Wypocznij w Hurghadzie 🌊☀️ Tydzień z all inclusive w 4* hotelu przy plaży za 2699 PLN

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?