Fly4free.pl

Nasi południowi sąsiedzi też wprowadzili bardzo tanie wakacyjne bilety! Płacisz raz – jeździsz tyle, ile chcesz

Foto: Michal Petlach / Shutterstock
Nie kosztują co prawda 9 EUR za miesiąc jak w Niemczech, ale i tak są bardzo atrakcyjnym pomysłem na wakacje. Czeska kolej wprowadziła tygodniowe i dwutygodniowe bilety uprawniające do podróży po całym kraju – informuje „Rynek Kolejowy”.

Niemiecki bilet miesięczny za 9 EUR, uprawniający do podróżowania transportem publicznym po całym kraju cieszy się ogromną popularnością, także wśród turystów z Polski. Według Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych VDV, w czerwcu w całym kraju sprzedano ok. 21 mln takich biletów (plus 10 mln biletów dla osób mających różnego rodzaju bilety abonamentowe). Podróżni są zadowoleni, podobnie niemieckie władze – udało się bowiem ograniczyć ruch samochodowy, a także nieco ulżyć finansowo swoim obywatelom, którzy tak jak w innych krajach w Europie narzekają na rekordowo wysokie ceny paliw i inflację.

Ale podobne pomysły jak w Niemczech są też  w innych krajach. Jak czytamy w „Rynku Kolejowym”, z bardzo ciekawą inicjatywą wyszły Ceske drahy, czyli czeska kolej. Przewoźnik wprowadził właśnie do sprzedaży bilet letni, dzięki którym można podróżować po całych Czechach w bardzo dobrej cenie.

Bilet jest dostępny w dwóch wersjach: 7-dniowej za 890 CZK (169 PLN) i 14-dniowej za 1290 CZK (245 PLN). Co ciekawe, umożliwia on jazdę wszystkimi pociągami czeskiej kolei niezależnie od klasy podróży (a więc także Pendolino, choć w tym przypadku konieczne jest dokupienie miejscówki). Bilet dostępny jest od 1 lipca do końca sierpnia i można go kupić w automacie biletowym, w kasie, przez internet czy u konduktora.

Jak słusznie zauważa „RK”, w Polsce brakuje choćby porównywalnej oferty na transport koleją w wakacje. A za 169 PLN kupimy sobie bilet na podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa. W jedną stronę.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Polska to niestety zaścianek kolejowy Europy.
Marcin Lipsa, 4 lipca 2022, 16:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »