Fly4free.pl

To piękne miasto wprowadza najwyższy podatek turystyczny w Europie! Szykuj portfel

Foto: Yasonya / Shutterstock

Od 1 stycznia Amsterdam wprowadził nowe opłaty i podwyżki podatków, które jeszcze mocniej uszczuplą portfele turystów. Jednocześnie w ten sposób holenderskie miasto stanie się zdecydowanie najdroższym w Europie pod względem wysokości turystycznych podatków.

Władze miasta, które od dawna narzeka na nadmiar turystów, przekonują, że zmiany te nie mają na celu zniechęcenia przyjezdnych, tylko lepszego zapewnienia porządku i czystości w zatłoczonym Amsterdamie. Nie ulega jednak wątpliwości, że nowe opłaty są bardzo wysokie. Sprawdźmy więc, co się zmieniło.

Do końca ubiegłego roku w Amsterdamie obowiązywał podatek turystyczny w wysokości 7 procent wartości noclegu, która była automatycznie doliczana do rachunku. Od 1 stycznia została ona utrzymana, ale doszła do niej dodatkowa opłata w wysokości 3 EUR za dobę od osoby. Opłaty będą pobierane we wszystkich hotelach, hostelach i pensjonatach. Przed nowymi stawkami nie da się uciec, jeśli zdecydujecie się na Airbnb: od początku roku do każdej rezerwacji w tym mieście doliczany jest miejskie podatek w wysokości 10 procent wartości rezerwacji.

– W ten sposób Amsterdam będzie miał najwyższe podatki turystyczne w Europie – mówi Tim Fairhurst, prezes European Tourism Association.

amsterdam mosty
Foto: S Borisov / Shutterstock

A kto do tej pory miał najwyższe opłaty?

Zdecydowanym “liderem” pod względem kwotowym był Rzym, gdzie w zależności od klasy hotelu musimy zapłacić od 3 EUR (za hotele 1 i 2-gwiazdkowe) do 7 EUR (za 5 gwiazdek) za jedną noc. Z kolei pod względem procentowym najwyższe stawki ma…. niemiecki Dortmund, gdzie stawka podatku wynosi 7,5 procent wartości noclegu na terenie miasta. Dla porównania – w Paryżu maksymalna kwota podatku to 4 EUR za noc, ale dotyczy to tylko hoteli o najwyższym standardzie i w najlepszej lokalizacji. W przypadkach innych miejsc noclegowych płacimy bowiem mniej.

O ile więcej zapłacimy w Amsterdamie? Spójrzmy na przykładzie rezerwacji w jednym z hoteli. Weźmy Hotel International, gdzie cena za standardową “dwójkę” wynosi 62 EUR. Od 1 stycznia do tej kwoty musimy doliczyć ponad 10 EUR – 4,05 EUR podatku turystycznego i 6 EUR (po 3 EUR od osoby) dodatkowej opłaty.

Liczba turystów odwiedzających Amsterdam rośnie z każdym rokiem – obecnie szacuje się, że miasto to odwiedza aż 18 mln zagranicznych gości rocznie. Dla porównania – Amsterdam ma ledwie 878 tys. mieszkańców.

Nie są to jedyne dodatkowe opłaty, które muszą ponosić turyści – wprowadzono też opłatę za miejsce na polach kempingowych na terenie Amsterdamu (wynosi 1 EUR) oraz opłatę dla turystów wpływających do miasta na swojej łodzi (8 EUR)

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »