Fly4free.pl

Prawdziwy podniebny pałac idzie na sprzedaż. Wystarczy wolne 1,5 mld PLN

boeing 747
Foto: Alberto Pinto

Wielopokojowa rezydencja na niebie – tak można określić wnętrze słynnego Boeinga 747 8i należącego do katarskiej rodziny królewskiej, o którym mówi się, że jest największym prywatnym pasażerskim samolotem świata. Teraz, niezwykła maszyna została wystawiona na sprzedaż.

Na co dzień niezwykłą maszynę użytkują członkowie rodziny królewskiej w Katarze oraz wysoko postawieni urzędnicy czy inne ważne osoby w państwie.

Przejdźmy jednak do kwestii technicznych. Został zbudowany w 2012 roku, ale wylatał zaledwie 1069 godzin. Mieści 89 pasażerów plus ma 14 miejsc dla pilotów i personelu pokładowego. Oczywiście mimo swojego nietypowego wnętrza, spełnia wszystkie wytyczne Federalnej Administracji Lotnictwa i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Na potencjalnego nabywcę, lotnicze cudeńko czeka w Zurychu.

Samo wnętrze to kwintesencja bogactwa i luksusu. Projektowanie i wykończenie pokładu trwało ponad dwa lata i były za to odpowiedzialne dwie firmy – Alberto Pinto stworzyło projekt, a Amac Aerospace wyposażyło maszynę. I choć niewątpliwie sam dobór kolorystyki czy materiałów nie każdemu musi przypaść do gustu, to trudno odmówić mu przepychu, blichtru i ekskluzywności. Wszystko w złocie, brązie i ecru, podobno inspirowane stylem art deco.

prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto

Na pokładzie znajdziecie nie tylko osobne pomieszczenia – w tym salon, salę konferencyjną, sypialnie, łazienki, ale także gabinet, garderobę czy biblioteczkę. Każdy element jest starannie dobrany i wykonany z najwyższej jakości materiałów. Całość dopełniają dzieła sztuki i drobne, ale bardzo przydatne gadżety – uchwyty na kubki, liczne panele dotykowe, żeby móc sterować oświetleniem czy systemem rozrywki niemal nie ruszając się z żadnego z miejsc.

Ile kosztuje taka lotnicza perełka? Tyle, że… zera nie zmieściły się w ogłoszeniu. A poważnie mówiąc, cena jest utajniona, a pośrednik zdradza ją jedynie potencjalnym klientom. Szacuje się jednak, że wartość tego samolotu to „kilkaset milionów dolarów” ze wskazaniem na ponad pół miliarda, czyli blisko 1,5 mld PLN. Prawdopodobnie jest nie tylko największym, ale i najdroższym prywatnym samolotem na świecie.

prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto

Pełną broszurę wraz ze zdjęciami wnętrz i dokładnym opisem wyposażenia możecie znaleźć na stronie firmy odpowiedzialnej za jego wyposażenie Amac Aerospace. 

To nie pierwsza taka transakcja w Katarze. Poprzedni samolot z floty rodziny królewskiej był wystawiony na sprzedaż w 2018 roku. Na pokładzie było siedem sypialni, dwie sale konferencyjne, 10 toalet, a nawet sala medyczna.

Jego wartość wyceniana była na pół miliarda. Kto go kupił? Nikt. Ponieważ nie znalazł się nabywca, Katar jako kraj podarował go w prezencie prezydentowi Erdoganowi. Oficjalnie maszyna jest własnością tureckiego rządu. 

prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
prywatny boeing 747
Foto: Alberto Pinto
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »