Fly4free.pl

Zmiana na liście największych lotnisk w Polsce. Mamy nowego wicelidera!

Foto: Piotr Adamczyk / KTW

Po sierpniu lotnisko w Pyrzoiwcach wyprzedziło Kraków pod względem liczby obsłużonych pasażerów – poinformował w piątek na Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik. W efekcie katowickie lotnisko – przynajmniej na miesiąc – zostało największym portem regionalnym w Polsce (czyli nie licząc Lotniska Chopina w Warszawie).

– Rzeczywiście tak było, za osiem miesięcy tego roku mieliśmy najwięcej obsłużonych pasażerów ze wszystkich portów regionalnych w Polsce. Pewnie to się do końca roku zmieni. Kraków ma większą stabilizację; może nie odbudowuje tak szybko ruchu, ale ma ruch stabilniejszy, związany też z przylotami – powiedział na jednym z paneli poświęconych lotnictwu Tomasik.

Podczas panelu Tomasik mówił, że mimo trudnej sytuacji w branży lotniczej widać pewne symptomy optymizmu.

– W tym roku jest o wiele lepiej niż w ubiegłym, głównie ze względu na ruch czarterowy. Jesteśmy tu dużym portem; przed Covidem mieliśmy najwięcej pasażerów czarterowych w Polsce, więcej niż w Warszawie. To wynik konsekwentnej polityki rozwoju infrastruktury, budowania oferty handlowej, bardzo dobrej współpracy z przewoźnikami, a przede wszystkim wykorzystywania potencjału naszego rynku – powiedział Tomasik.

– Mieszka tu 5 mln ludzi; każdy będzie chciał latać z portu blisko domu, także to jest nasz organiczny rynek, o który będziemy dbać i na pewno będziemy rozwijać w przyszłości. Myślę, że za dwa lata wrócimy do tej pierwszej pozycji w Polsce, nie tylko wśród portów regionalnych – dodał.

Jak dodał, w 2020 roku z Pyrzowic obsłużono ledwie 1,44 mln pasażerów wobec 4,84 mln podróżnych rok wcześniej. Teraz te dane z pewnością będą lepsze – po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w Pyrzowicach obsłużono ogółem 1,334 mln podróżnych, czyli o 248,4 tysiąca podróżnych więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Rekordowy był też sierpień, gdy w ruchu pasażerskim w Pyrzowicach obsłużono aż 488,9 tysiąca podróżnych. Prognoza na ten rok zakłada, że śląskie lotnisko obsłuży 2,3-2,4 mln pasażerów.

Dla porównania: od stycznia do końca sierpnia z usług lotniska w Krakowie skorzystało 1,304 mln pasażerów, czyli o 30 tys. mniej niż w Pyrzowicach. We wrześniu ten wynik zapewne się zmieni – lotnisko w Krakowie ogłosiło już, że w tym miesiącu obsłużyło ponad 429 tysięcy pasażerów, Katowice Airport poda zaś swoje wyniki na dniach.

Kiedy branża wyjdzie z kryzysu?

– Ludzie będą latać, ale wiele się zmieni. Ruch wróci, w przyszłym roku może nie wróci do tego, co było w 2019 r., ale może w 2023 r. W 2022 roku szacujemy, że przebijemy poziom 4 mln pasażerów – zasygnalizował Tomasik.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »