Fly4free.pl

Największa tania linia świata odwołała w weekend ponad 1900 lotów!

Foto: Chris Parypa Photography / Shutterstock

Około 1/3 wszystkich zaplanowanych lotów w sobotę i w niedzielę anulowanych! Linia Southwest Airlines wystawiła w miniony weekend na ciężką próbę cierpliwość swoich pasażerów. Linia tłumaczy masową falę odwołanych rejsów złą pogodą oraz problemami służby kontroli lotów, ale amerykański urząd lotniczy FAA twierdzi, że przyczyna jest inna.

Jak podaje agencja Reuters, w sobotę Southwest odwołał 808 zaplanowanych lotów, czyli 24 procent swojego planowego rozkładu. W niedzielę przewoźnik anulował kolejne 1103 loty, czyli grubo ponad 1/3 swojej siatki połączeń. Przewoźnik tłumaczył tę sytuację wściekłym pasażerom, wskazując na złą pogodę oraz niedobór kontrolerów lotów, z powodu których weekendowy rozkład przewoźnika całkowicie się rozsypał. Amerykańskie media donoszą jednak, że inni przewoźnicy nie mieli takich problemów. Dla porównania: American Airlines w sobotę odwołał ledwie 2 procent zaplanowanych lotów, a Spirit Airlines – 4 procent.

Głos w całej sprawie zabrała jednak szybko federalna agencja lotnicza, czyli FAA, która szybko odparła te zarzuty. W jej oficjalnym komunikacie czytamy, że problemy z opóźnieniami lotów miały miejsce tylko w piątek. I tu faktycznie powodem była zła pogoda, natomiast problemy z brakiem kontrolerów lotów odnotowano tylko na Florydzie.

„Od piątku nie zanotowano żadnych problemów z brakiem kontrolerów. Niektóre linie lotnicze mają problemy ze swoimi rozkładami, jest to jednak związane z brakiem samolotów i załóg. Prosimy o kontakt z tymi przewoźnikami w sprawie informacji na temat bieżących rozkładów lotów”.

Według CNBC najwięcej odwołanych lotów było na takich lotniskach jak Denver, Baltimore, Dallas i Chicago. Serwis informuje też, że w wewnętrznej korespondencji do pracowników linia przyznała, że powodem opóźnień są problemy operacyjne związane z niedoborem pracowników. Jednocześnie linia obiecuje, że dokona szybkich przebazowań samolotów i załóg, aby rozwiązać ten problem.

W weekend w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, że przyczyną kłopotów przewoźnika może być niedawny pozew, który przeciw linii złożył związek zawodowy pilotów linii Southwest. Powód to niedawna decyzja przewoźnika, który ogłosił, że do 8 grudnia wszyscy pracownicy linii mają być zaszczepieni. Piloci sprzeciwiają się tej decyzji, jednak ich związek w oficjalnym komunikacie zaprzeczył, że problemy przewoźnika z rozkładem są związane z akcją protestacyjną przeciw szczepieniom, która nie jest prowadzona.

Southwest Airlines jest wciąż największą tanią linią lotniczą na świecie – w 2019 roku z usług tego przewoźnika skorzystało 162,68 mln pasażerów. Jednocześnie jednak przewoźnik ma za sobą trudny rok. Jak informuje CNN, w czerwcu i lipcu linia miała podobny problem z anulowanymi lotami. Przewoźnik obiecał wówczas, że ograniczy swój rozkład lotów jesienią, by uniknąć powtórki z rozrywki, jednak jak się okazało, to nie wystarczyło.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »