Fly4free.pl

Największa linia Ukrainy wraca do latania! Na jakich trasach będzie można z nią polecieć?

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
Łotewska linia Air Baltic wyleasingowała w formule ACMI Boeinga 737-900ER, należącego do linii Ukraine Intenational Airlines. Maszyna wraz z ukraińską załogą zaczęła latać w barwach łotewskiego przewoźnika od 1 maja.

Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od ponad 2 miesięcy krwawa wojna w tym kraju sprawiły, że wszystkie linie lotnicze z Ukrainy zawiesiły swoją działalność. Nie oznacza to jednak, że nie chcą wrócić do latania – na naszych łamach pisaliśmy o inicjatywie ukraińskich przewoźników, którzy szukali innych linii chętnych do współpracy. Kilka dni temu pojawiła się pierwsza taka umowa – łotewska linia Air Baltic ogłosiła, że od 1 maja wyleasinguje Boeinga 737-900ER od linii Ukraine International Airlines razem z załogą. W sumie dla łotewskiego przewoźnika będzie pracowało 28 osób zatrudnionych w UIA. Jak czytamy w komunikacie prasowym, samolot ukraińskiego przewoźnika będzie obsługiwał szereg tras z Rygi, takich jak loty do Berlina, Madrytu, Brukseli, Oslo czy Kopenhagi.

Powodem zawarcia umowy są braki we flocie łotewskiego przewoźnika, wynikające z globalnego niedoboru części zamiennych do posiadanych przez linię Airbusów A220. W tym momencie warto przypomnieć, że Air Baltic to największy na świecie przewoźnik tego typu samolotów – linia ma obecnie we flocie 34 maszyny tego typu, do 2024 roku planuje otrzymać kolejne 16 takich samolotów.

Warto przy tym przypomnieć, że linie Air Baltic same całkiem niedawno leasingowały swoje samoloty na rzecz innych przewoźników – było to związane z mniejszym popytem na loty w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Łotewski przewoźnik wyleasingował przynajmniej 12 Airbusów A220 do innych linii mających problemy z niedoborem floty (m.in. Eurowings i SAS).
Ukraine International Airlines to największa ukraińska linia lotnicza. Dysponujący flotą ponad 30 samolotów przewoźnik przed wojną latał do ponad 80 miejsc na całym świecie, m.in. do Bangkoku, Nowego Jorku czy Toronto.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »