Fly4free.pl

Nie masz kasy, a chcesz gdzieś jechać jesienią? W tych pięknych europejskich miastach pozwiedzasz i pożyjesz sobie za bezcen

Bukareszt
Foto: Radu Bercan / Shutterstock

80 PLN dziennie – za tyle zjesz trzy niedrogie posiłki, napijesz się piwka, wyśpisz się w hostelu, pójdziesz do muzeum i…. jeszcze starczy ci na przejazd metrem. Bo kto powiedział, że city break w Europie musi być drogi?

Jesień to najlepszy czas na city breaki po Europie – nie ma już upałów, znikają tłumy turystów, a co za tym idzie – spadają ceny. Jest to też idealna szansa na wyjazd dla osób, które mają ograniczony budżet, bo za niewielkie pieniądze można zwiedzić przepiękne miejsca. No właśnie, ale dokąd jechać? Serwis Alpha Travel sporządził tzw. Backpacker Index, w którym znalazły się najtańsze miasta w Europie na taki krótki, jesienny wyjazd.

Pozycje w rankingu wyliczono, porównując średnie dzienne koszty zwiedzania dla backpackera, czyli niezbyt wymagającego turysty. Pod uwagę wzięto więc nocleg w tanim hostelu, cenę biletu na komunikację miejską, trzy niedrogie posiłki i niedrogie napoje z alkoholem oraz cena jednego biletu do muzeum lub innej atrakcji kulturalnej. Wyniki… są bardzo ciekawe.

Stambuł
Foto: pio3 / Shutterstock

Najtańszy Stambuł, a najdroższy?

Z zestawienia wynika, że najtańszym miejscem na jesienny wypad jest Stambuł. Słynące ze świątyni Hagia Sophia i innych niesamowitych zabytków miasto można zwiedzić w cenie od 80,1 PLN za dobę pobytu.

Choć pamiętajcie, że pewnym problemem dla polskiego turysty są ograniczone możliwości taniego transportu do największego miasta w Turcji.

O wiele lepiej wygląda sytuacja z drugim najtańszym miastem dla backpackersów w Europie. Został nim Kijów, gdzie doba pobytu będzie kosztowała turystę nie więcej niż 98 PLN. Eksperci polecają w tym mieście przede wszystkim wspaniałe kawiarnie i bary, gdzie za przyjemnie spędzony wieczór wydamy znacznie mniej niż w Europie Zachodniej. Do tego Lonely Planet poleca bardzo ciekawą kolekcję murali i street artu, którego pełno jest na murach w centrach miasta.

W przeciwieństwie do Stambułu, do Kijowa dolecicie tanio z największych miast w Polsce – z naszego kraju lata tam Wizz Air, a od końca października – także Ryanair.

Trzecie miejsce w zestawieniu jest bardzo kuszące dla turystów z Europy, a dla nas – jakby nieco mniej. Ostatnie miejsce na podium zajął bowiem Kraków – według Alpha Travel dzień pobytu dla średnio wymagającego przybysza kosztuje ok. 101 PLN.

Na czwartym miejscu w rankingu miejsc, gdzie dobrze i niedrogo spędzicie czas znalazł się Belgrad – według backpackerskich ekspertów świetnie spędzicie tam czas już od 103,6 PLN za dobę pobytu. Czołówkę zamyka Bukareszt – stolica Rumunii słynie z uroczej starówki i monumentalnych, socrealistycznych budowli z ogromnym Pałacem Ceausescu na czele. Przy okazji znajdziecie tu też wiele fajnych knajpek, barów i restauracji. Koszt pobytu to według Alpha Travel to ledwie 106 PLN za dzień zwiedzania. I spokojnie da się tam niedrogo dolecieć, choćby Wizz Airem z Warszawy.

Jak prezentuje się pierwsza dwudziestka rankingu?

Wyniki znajdziecie poniżej.

1. Stambuł

2. Kijów

3. Kraków

4. Belgrad

5. Bukareszt

6. Sofia

7. Budapeszt

8. Sarajewo

9. Ryga

10. Zagrzeb

11. Warszawa

12. Czeski Krumlow

13. Wilno

14. Bratysława

15. Sankt Petersburg

16. Split

17. Santorini

18. Lublana

19. Tallinn

20. Praga

Z 60 przebadanych miast najdroższym w Europie okazał się Zurych, gdzie doba pobytu dla ekonomicznego turysty kosztuje aż 451 PLN. Niewiele tańsze są Wenecja, Oslo, Reykjavik i Amsterdam.

Pełne zestawienie znajdziecie TUTAJ.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Dziwny ten ranking, jakie kryteria przyjęto wybierając poszczególne miasta? Skąd znalazł się tam np. Czeski Krumlov mający 14 tyś mieszkańców?!
DMW, 14 października 2018, 11:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeszcze dziwniejsza jest pozycja Stambułu, gdzie cena piwa w markecie to ponad 7 zł. Przejazdy komunikacją miejską też nie są najtańsze, nie mówiąc o biletach wstępu. Cały artykuł to kopia nic nie znaczącego rankingu. Niestety
nelson 1974, 14 października 2018, 14:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
nie są najtańsze? biorąc przy okazji pod uwagę, że odległości w Stambule są ogromne to pierwszy przejazd ok. 1,60zł, każde następne w ciągu 2 godzin około 1zł i 0,60zł...nie mówiąc, że można popłynąć statkiem na drugi kontynent w ramach tej komunikacji. Sorry, ale miejskie busy u mnie w małym mieście kosztują więcej. 
nelson 1974 Jeszcze dziwniejsza jest pozycja Stambułu, gdzie cena piwa w markecie to ponad 7 zł. Przejazdy komunikacją miejską też nie są najtańsze, nie mówiąc o biletach wstępu. Cały artykuł to kopia nic nie znaczącego rankingu. Niestety
Suphis, 14 października 2018, 20:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »