kraków

2 miasta z Polski znów najtańsze w Europie na majówkę. A gdzie najtaniej dla Polaków? Zobacz ranking

Kraków wyprzedził Wilno i jest najtańszym turystycznym miastem w Europie na weekend. Z zestawienia płyną jednak także ciekawe wnioski dla turystów z Polski, planujących weekendowy city break.

W dziesiątej edycji rankingu City Costs Barometer jego twórcy wzięli pod lupę koszty weekendowego wypadu do 36 najbardziej „turystycznych” miast w Europie. Wśród branych pod uwagę zmiennych znalazły się m.in. ceny biletów komunikacji miejskiej oraz wejściówek do najważniejszych muzeów i atrakcji turystycznych, cena filiżanki kawy, butelki piwa, ale też kolacji dla dwóch osób w restauracji oraz dwóch noclegów w trzyosobowym pokoju w hotelu. W sumie 12 głównych wydatków, nie wliczając tego najważniejszego, czyli biletów lotniczych, gdzie ceny bardzo się od siebie różnią.

Co się okazało? Z perspektywy brytyjskiego turysty (raport sporządziła firma z tego kraju) najtańszym miastem na weekend w Europie jest Kraków – średnie wydatki na przyjemny pobyt wyniosą tam ok. 794 PLN dla 2 osób. Niewiele drożej zapłacimy za dwudniowy pobyt w Wilnie – tu średnie wydatki dla 2 osób wynoszą ok. 802 PLN. Podium zamyka Ryga – w stolicy Łotwy przyjemnie można spędzić weekend za ok. 834 PLN. A na czwartym miejscu znalazła się Warszawa, gdzie suma kosztów składająca się na weekend dla 2 osób wynosi 872 PLN.

Fot. travelview / Shutterstock

Czy takie rankingi mają sens?

Są one oczywiście najbardziej miarodajne dla brytyjskich turystów, dysponujących wyższymi budżetami i mogącymi pozwolić sobie na większe wydatki. Dlatego do zawartych w raporcie kwot nie należy przykładać dużej wagi, gdyż każdy średnio doświadczony podróżnik bez problemu znajdzie nocleg czy knajpę, w której spokojnie obniży swoje koszty pobytu. Z drugiej strony – taki ranking jest miarodajny, jeśli chodzi o ogólny rząd wielkości i przeciętne wydatki, których należy się spodziewać. Pokazuje też trendy dotyczące cen w konkretnych miejscach. A skoro już jesteśmy po tym wstępie, pora odwrócić pytanie i sprawdzić…

…w których miastach najlepiej spędzić długi weekend?

W czołówce jest jedno zaskoczenie – w porównaniu z poprzednią edycją rankingu mocno spadły ceny w Moskwie. W zeszłym roku stolica Rosji zajmowała 16. miejsce w rankingu, teraz „awansowała” na 6. Może warto skorzystać, póki jest tak tanio, bo tuż przed i w trakcie piłkarskiego mundialu w czerwcu, ceny prawdopodobnie mocno skoczą do góry. Gdzie więc warto się wybrać? Kolejne miejsca w czołówce rankingu zajmują lubiane przez naszych turystów Praga i Budapeszt.

Najtańsze miasta w Europie na weekend. Kwoty w GBP. Fot. Telegraph

Kolejne miejsca zajmują miasta w Europie Zachodniej – z perspektywy polskiego podróżnika świetną informacją jest to, że na 8. pozycji na liście najtańszych miast Europy znalazły się Ateny, do których loty z kilku polskich lotnisk planują zarówno Ryanair, jak i Wizz Air. Weekend dla 2 osób w stolicy Grecji to koszt ok. 969 PLN. Za podobne pieniądze spędzimy weekend w Lizbonie (choć tu z pewnością zacznie więcej zapłacimy za bilety lotnicze), a w czołówce relatywnie niedrogich miast są jeszcze m.in. maltańska Valletta oraz chorwacki Dubrownik.

Po drugiej stronie znajdują się miasta zdecydowanie najdroższe, a więc Reykjavik i Oslo, które nie są jednak na samym końcu w rankingu. Niechlubne ostatnie miejsce zajął bowiem Amsterdam – według Post Office Travel Money weekend dla 2 osób w holenderskim mieście kosztuje… ponad 2,57 tys. PLN! Wyjazdy do Norwegii i Islandii – niewiele mniej.

…a tu dla równowagi mamy miasta najdroższe. Fot. Telegraph

Na drożyznę w Holandii wpływają przede wszystkim wysokie ceny noclegów. Według barometru cen, dwie noce w trzygwiazdkowym hotelu to wydatek rzędu 365 GBP (ponad 100 GBP więcej niż w zeszłorocznym rankingu). Dla porównania – najtańsze noclegi z wymienionych na liście miast są w Rydze. 2 noclegi w trzygwiazdkowym hotelu kosztują na Łotwie średnio 62 GBP, czyli ok. 300 PLN.

Sprawdź inne superokazje 🔥
Wakacje za kołem podbiegunowym za 1559 PLN 💫🤩 Loty, noclegi w domku i wynajem auta
Wyspa Senja z Gdańska 1559 PLN

Wakacje na łonie natury to dokładnie to, czego potrzebujesz! Zaufaj mi

Tydzień all inclusive na Teneryfie 🌊☀️ 4* Catalonia Punta del Rey za 2819 PLN
Hiszpania z Warszawy 2819 PLN

Tydzień all inclusive na Teneryfie: 4* Catalonia Punta del Rey

Letnia wycieczka do Chorwacji 🌊🏖️ Loty i 4 noce w apartamencie za 909 PLN ☀️👙
Chorwacja z Wrocławia 909 PLN

Dalmacja w sezonie letnim

Wakacyjny wyjazd do Grecji 🌊🇬🇷 Loty do Aten i 5 nocy w 4* hotelu na Eubei za 1399 PLN
Grecja z Wrocławia 1399 PLN

Wakacyjna Grecja z widokiem na morze

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Avatar użytkownika
Zawsze mnie zastanawiało jak to jest liczone..? Wiem, jest przyjmowany koszyk towarów, usług i ble, ble. Wartość tego - żadna. Statystyka jest piękną nauką, ale wszystko zależy od założeń i bazy do porównania. Zwiedziłem ok. 50 europejskich stolic oraz dużych miast (24 kraje) i zapewniam BERLIN czy PRAGA są tańsze niż MOSKWA, WENECJA od LONDYNU, HELSINKI są z droższe niż DUBLIN. AMSTERDAM da się taniej ogarnąć niż SZTOKHOLM - zakładając ten sam standard hotelu, knajp, czy też transportu lub atrakcji.
GUCIO HAPONEN, 26 marca 2018, 22:12 | odpowiedz