Fly4free.pl

Najtańsze miasta w Azji wybrane. Cały ranking to niemal gotowa lista dla backpackerów

turyści w azji
Foto: TUAN MARK / Shutterstock

Hanoi, Wientian i Ho Chi Minh – te trzy miasta okazały się być najtańsze, jeśli zamierzacie odbyć niskobudżetową podróż z plecakiem po Azji. W przeciwieństwie do klasycznych zestawień podróżniczych, badanie zatytułowane „The Backpacker Index” skupia się na wyjazdach, które nawet po powrocie mają pozostawić nasze konto bankowe w dobrym stanie. Zobaczcie więc, gdzie i na co wydacie najmniej.

Azja, a w szczególności Azja Południowo-Wschodnia to ten region świata, który jest idealny na stawianie pierwszych kroków w dalekich podróżach na własną rękę. W dodatku nie trzeba mieć gigantycznego budżetu, bo w większości miast i miasteczek bez problemu znajdziecie noclegi w niemal każdym standardzie i na każdą kieszeń. Do tego bogactwo niedrogiego street foodu, piękne krajobrazy, gościnni ludzie i całkiem duży odsetek osób mówiących po angielsku przynajmniej w podstawowym stopniu sprawia, że taki wyjazd można odbyć bez większych komplikacji.

Trzeba jednak pamiętać, że choć Azja z założenia i w większości faktycznie jest tania, to – jak wszędzie – są miejsca tańsze i droższe. Jeśli więc liczycie każdy grosz, ten ranking będzie gotową listą podróży, na które możecie zdecydować się bez wyrzutów sumienia.

Warto też zauważyć, dlaczego akurat to badanie jest ciekawe z perspektywy niskobudżetowego podróżnika. Problem z podobnymi rankingami polega bowiem przede wszystkim na tym, że uśredniają ceny ze zbyt szerokiej kategorii, czyli np. wszystkich dostępnych opcji – zarówno taniego hostelu jak i 5* hotelu, z bardzo dobrej restauracji i taniego baru. Tutaj jednak twórcy skupili się wyłącznie na budżetowych opcjach, dzięki czemu wyniki będą bliższe większości czytelników Fly4free.pl

Analitycy wzięli pod uwagę kilka wydatków – średni koszt noclegu w hostelu, dwa przejazdy komunikacją miejską, trzy lokalne piwa, trzy niedrogie posiłki oraz wstęp do jednej atrakcji turystycznej.

rodzina na wakacjach w azji
Foto: zlikovec / Shutterstock

Najtańsze miasto – wystarczy nieco ponad 18 USD dziennie

Zwycięzcą całego zestawienia jest Hanoi. Wietnamska stolica nie bez powodu przyciąga tłumy backpackerów z całego świata. Według badania wystarczy bowiem 18,3 USD dziennie (ok. 70 PLN), żeby funkcjonować tu bez większych wyrzeczeń – zwiedzać, jeść i pić.

Na drugie miejsce trafił Wientian w Laosie – tu musicie przygotować tylko 18,94 USD (ok. 72 PLN). Trzecie miejsce ponownie zaprasza podróżników do Wietnamu. Ostatnie miejsce na podium przypadło bowiem byłej stolicy – Ho Chi Minh z kosztem pobytu na poziomie 19,48 USD dziennie (ok. 75 PLN).

W pierwszej dziesiątce są Jangon w Mjanmie (20,10 USD – 77 PLN), Pokhara w Nepalu (20,24 USD – 77 PLN) i Hoi An (znów) w Wietnamie (21,22 USD – 81 PLN), Chiang Mai w Tajlandii (21,40 USD – 82 PLN), Delhi w Indiach (22,20 USD – 85 PLN), Phnom Penh w Kambodży (22,23 USD – 85 PLN) i Kolombo na Sri Lance (23,12 USD – 89 PLN).

Wystarczy jednak zmienić kategorię, po której sortowane są miasta – z ogólnej na szczegółową i wyniki solidnie się zmieniają. Najtańsze noclegi znajdziecie w Siem Reap – średnio po 1,5 USD (niecałe 6 PLN!), w Phnom Penh – 2,98 USD i w Chiang Mai – 3,28 USD. Za transport najmniej zapłacicie w Dżakarcie, Delhi i Hongkongu, a atrakcje w Dżakarcie, Hanoi i Pokharze.

turystka
Foto: juliapiven / Shutterstock

Uwielbiana Tajlandia już nie taka tania…

Warto zauważyć, że Tajlandia – uwielbiana i mocno polecana jako idealny kierunek „na pierwszy raz”, znalazła się w zestawieniu dość daleko. Ze wszystkich miast tylko Chiang Mai trafiło do pierwszej dziesiątki z dziennym kosztem pobytu na poziomie 21,40 USD (82 PLN). Bangkok zajął dopiero 18. miejsce i według wyliczeń trzeba sobie przygotować 28,02 USD (107 PLN) dziennie, a Phuket 22. z wynikiem 34,83 USD (133 PLN) za każdy dzień.

Taka sytuacja nie powinna jednak szczególnie dziwić. Już kilkukrotnie zwracaliśmy uwagę na łamach Fly4free.pl, że w ostatnim czasie ceny w Tajlandii szybują w górę. Złożyło się na to kilka kwestii – m.in. umacniające się bathy.

– To, że trzeba zapłacić 30 THB za dolara jest przerażające – powiedział kilka miesięcy temu Chairat Trirattanajarasporn, przewodniczący Rady Turystyki cytowany przez Bloomberga. – Jest to główny powód, dla którego wzrost liczby odwiedzających i przychodów z turystyki jest niższy niż oczekiwano – dodał.

Jeśli jednak zamierzacie odwiedzić Tajlandię, to nie ma powodu wpadać w panikę. Mimo wszystko w ogólnym rozrachunku kraj tysiąca uśmiechów plasuje się raczej w pierwszej połowie stawki i daleko mu do najdroższych azjatyckich miast. Nie ma sobie równych także w kategorii najtańszych posiłków – w tej kategorii Bangkok zdeklasował wszystkie inne miasta, a na drugim miejscu uplasowało się Chiang Mai.

turysta w angkor wat
Foto: Twinsterphoto / Shutterstock

Najdroższe miasto – potrzeba ponad 70 USD

Wiemy już, gdzie wydamy najmniej, ale równie ciekawa jest końcówka zestawienia, czyli miasta, które najmocniej uderzą nas po kieszeni. Najdroższym miastem całego rankingu okazało się być Tokio – musicie tu przygotować nawet 72,58 USD (278 PLN). Na podium trafiło też Makau (67,58 USD – 259 PLN) i Hongkong (61,71 USD – 236 PLN).

Dalej w pierwszej dziesiątce zobaczycie Singapur (55,78 USD – 213 PLN), Seul (48,62 USD – 186 PLN), Szanghaj (40,16 USD – 154 PLN), Kuala Lumpur (37,66 USD- 144 PLN), Pekin (36,87 USD – 141 PLN), Boracay (35,71 USD – 137 PLN) i wspomniane już Phuket (34,83 USD – 133 PLN).

Sortując po konkretnych kategoriach – podobnie jak w przypadku najtańszych miast – mamy kilka zmian. Najdroższe noclegi czekają nas nas kolejno w Makau, Hongkongu i Tokio, najdroższe posiłki w Tokio, Singapurze i Hongkongu, a transport w Tokio, Luan Prabang i Wientianie (tak, tym samym, który w ogólnym rozrachunku zajmuje drugie miejsce!). Najwięcej za atrakcje zapłacimy za to w Siem Reap (Angkor Wat kosztuje przecież minimum 37 USD), Singapurze i Xi’an.

Pełny ranking możecie zobaczyć na stronie badania, a szczegółowe dane uwzględnione w zestawieniu znajdziecie w specjalnie przygotowanym dokumencie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »