Fly4free.pl

Te linie lotnicze mają najtańsze bilety. Ryanair? Daleko z tyłu, a LOT… ledwo mieści się w rankingu

Foto: Andrey_Popov / Shutterstock

Nasz narodowy przewoźnik życzy sobie za taką samą odległość niemal dwa razy tyle, co irlandzki low-cost. Ale i on nie zdobył tytułu najtańszych linii lotniczych świata, a wyprzedzają go m.in… Australijczycy. U kogo w takim razie zapłacimy najmniej? Sprawdzamy.

Niewątpliwie cena biletu nadal pozostaje najważniejszym czynnikiem, jaki decyduje o wyborze danej linii lotniczej. Oczywiście każdy chciałby latać pierwszą klasą, mieć własną lożę w samolocie i dostęp do wielkiego łóżka, ale kiedy przychodzi co do czego – większość z nas ponad wygodę przekłada budżet.

Pytani o tanie linie lotnicze, większość ludzi jednym tchem wymieni pewnie Ryanaira, Wizz Aira, może Wow Air, który wsławił się niskimi cenami na loty za ocean. Tak czy siak, zazwyczaj wspomnimy tych przewoźników, których mniej lub bardziej znamy z własnego podwórka.

Tymczasem najnowsze dane przygotowane przez „2018 Global Flight Price Ranking” wskazują zupełnie innych zwycięzców.

Najtańsze linie świata

Internetowe biuro podróży Rome2Rio wzięło na warsztat ceny u 50 przewoźników z całego świata. Przeliczyło średnie ceny biletów na jeden kilometr trasy i na tej podstawie opracowało ranking najtańszych linii lotniczych świata.

„Oparliśmy nasze porównanie na cenach biletów w klasie ekonomicznej wyświetlanych w styczniu i lutym 2018 roku” – czytamy w opisie metodologii. – „Obsługujemy miliony odwiedzających miesięcznie i mamy globalną bazą użytkowników obejmującą Europę, Amerykę i region Azji i Pacyfiku, więc nasze dane dotyczące cen obejmują setki linii lotniczych i miliony biletów” – zapewnia firma.

Co ciekawe – na szczycie – znaleźli się Australijczycy, którzy chyba nikomu nie kojarzą się z niskimi cenami. Jednak po przeliczeniu cen Tigerair Australia, okazało się, że przelecenie jednego kilometra kosztuje u nich zaledwie 0,06 USD.

W czołówce znalazły się też dwie azjatyckie linie lotnicze – AirAsia X (0,07 USD/km) i Indonesia AirAsia (0,08 USD/km). Miejsce zaraz za podium ponownie przejęli Australijczycy i ich JetStar (0,09 USD/km), jednak jednym z najciekawszych miejsc jest piąta pozycja, która przypadła linii Etihad. Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich uznawany jest za jednego z najlepszych i bardziej luksusowych na świecie, tymczasem z wyliczeń wynika, że za kilometr inkasuje jedynie 0,10 USD i znacznie wyprzedza marki z założenia kojarzone jako tanie. Dlaczego tak się stało? Wpływ na to może mieć fakt, że lwia część połączeń arabskiej linii, to trasy dalekodystansowe.

Z tą samą stawką co Etihad, w rankingu ex aequo uplasowały się kolejno – Citilink Indonesia, Wow Air, Oman Air, Lion Mentari Airlines i… Ryanair.

Inne pozornie drogie linie, czyli te z czołówek rankingów jakości serwowanych usług, też wypadły bardzo dobrze w zestawieniu. Qatar Airways, Emirates, Singapore Airlines znalazły się na 6. miejscu (0,11 USD/km) razem z 13 innymi liniami.

Później wymienionych jest jeszcze 15-tu przewoźników z całego świata i dopiero tu znajdziemy Wizz Aira ze stawką 0,14 USD za kilometr. Warto jednak zaznaczyć, że Ryanair i Wizz Air są jednymi z nielicznych przedstawicieli Europy w całym zestawieniu. Polskie linie lotnicze LOT nie zmieściły się w pierwszej 50-tce, podobnie zresztą jak jego konkurencja – British Airways, Lufthansa czy KLM.

najtansze linie lotnicze swiata
Foto: Rome2Rio

Loty międzynarodowe? Tu jest trochę inaczej

Sytuacja zmienia się, gdy weźmiemy pod uwagę jedynie loty międzynarodowe. Wtedy niekwestionowanym królem tanich biletów okazuje się być AirAsia X (0,07 USD/km). Na podium staje też Air India Express (0,08 USD/km) i Indonesia AirAsia (0,08 USD/km), a czwarte miejsce przypada islandzkiej Primera Air (0,09 USD/km).

Stawką 10 centów za kilometr może pochwalić się sporo linii – m.in. IndiGo Airlines, Etihad, Ryanair, Qatnas, WOW Air czy Virgin Australia.

Emirates, Qatar Airways czy Singapore Airlines zostają z tą samą ceną, co przy braniu pod uwagę wszystkich lotów, czyli 0,11 USD/km. Wizz Air kosztuje 0,13 USD/km. Tym razem jednak do zestawienia udało się wejść także polskiemu przedstawicielowi. LOT oferuje bilety, przy których średnia stawka za kilometr to 0,21 USD/km – ponad dwa razy tyle, co w Ryanairze. 

Ale przecież to nie irlandzki przewoźnik jest dla LOT-u bezpośrednim rywalem. Jeśli popatrzeć na linie adresowane to podobnych klientów, to polski przewoźnik wcale nie wypada tak źle. Jest tańszy chociażby od Lufthansy (0,22 USD/km), Austriana (0,25 USD/km) czy Eurowings (0,26 USD). Nie jest jednak bezkonkurencyjny, bo wyprzedzają go British Airways i KLM (0,20 USD/km).

Pełne statystyki możecie zobaczyć w poniższej galerii:

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A eurowings w zlotowkach?
oskiboski, 22 maja 2018, 1:30 | odpowiedz
Poprawione, dziękuję za czujność :)
oskiboski A eurowings w zlotowkach?
Aneta Zając, 22 maja 2018, 15:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wizz ma 0.13 USD za kilometr a nie 0.14 w pierwszej 50-tce
npu, 24 maja 2018, 23:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »