Fly4free.pl

Najszybsze pociągi świata naprawdę mogą zastąpić samoloty. Mają je nawet nasi sąsiedzi!

maglev pociag
Foto: CRRC
Najszybszy pociąg świata, który jest obecnie w użytku, kursuje z maksymalną prędkością nawet 460 km/h. W tym kontekście zastępowanie krótkich lotów podróżami kolejowymi – nagle nabiera całkiem sporo sensu. Wszak jeśli zlikwidować największą wadę tej formy transportu, to może stać się bardzo konkurencyjna. I właśnie nad tym pracuje obecnie wiele krajów – także w Europie. Zobaczcie, gdzie podróż pociągiem będzie naprawdę ekspresowa.

W czasach, gdy tak wiele mówi się o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sprawa alternatywy dla podróży samolotami jest ciągle żywa i mocno dyskutowana. Zwolennicy latania mówią, że samolot zazwyczaj jest szybszy i tańszy. W kontrze pociągi dają możliwość zabrania większego bagażu, mają więcej miejsca na nogi, nie trzeba się stawiać na dworcu z wyprzedzeniem i przede wszystkim kursują między centrami miast. Ale ich dwie główne wady, czyli ceny biletów i czas, który musimy poświęcić na podróż, wciąż jest dla wielu nie do przeskoczenia.

Tymczasem na świecie nie brakuje przecież pociągów, które mogą sprostać jednemu z tych problemów. Dlatego CNN przygotowało zestawienie najszybszych pociągów świata, jakimi pasażerowie mogą podróżować w 2022 roku. Sprawdźmy, dokąd mogą i z jaką prędkością mogą nas zabrać?

Trzy najszybsze robią wrażenie

Nie jest zaskoczeniem, że dwa najszybsze obecnie dostępne pociągi znajdują się w Chinach. Pierwszy kursuje z lotniska Pudong w Szanghaju do centrum miasta. Dzięki temu, że rozpędza się na tej trasie do 460 km/h, cała trasa zajmuje zaledwie 7,5 minuty. Zresztą pisaliśmy o nim nawet osobny artykuł, bowiem jest to jedyny pociąg na świecie, który… lewituje nad torami. Co ciekawe, niedługo nowszy model ma osiągać prędkość nawet 600 km/h.

„To oznacza, że przejazd z Pekinu do Szanghaju (odległość między tymi miastami to 1200 kilometrów) mógłby potrwać zaledwie 2,5 h – oczywiście pod warunkiem, że pociąg będzie poruszał się z maksymalną prędkością 600 km/h. Dla porównania, dzięki już kursującym szybkim pociągom podróż pomiędzy tymi miastami zajmuje 5,5 h, a lot na tej trasie trwa 3 h.” – pisaliśmy na łamach Fly4free.pl

Drugi pociąg na liście to CR400 „Fuxing”, który rozpędza się na swojej stałej trasie do 350 km/h (choć technicznie jest w stanie osiągać nawet 420 km/h). Kursują pomiędzy Pekinem, Szanghajem i Hongkongiem, a także Pekinem i Harbinem.
Jeśli jednak myślicie, że takie rzeczy to tylko w Azji, to nic bardziej mylnego. Trzeci pociąg w zestawieniu znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów.

ICE3, który kursuje na międzynarodowych trasach z Niemiec standardowo jeździ ok. 300 km/h. Jednak, gdy musi nadrobić opóźnienie, bez problemu zwiększa prędkość jeszcze o 30 km/h. Z największych niemieckich miast dowozi pasażerów do Brukseli, Amsterdamu i Paryża.

Na liście pociągi we Francji, Hiszpanii, Włoszech, a nawet Maroko

Miejsce tuż za podium również trafiło do trasy europejskiej. Słynne TGV kursuje z Paryża m.in. do Lyonu, Londynu czy Brukseli. Francuski pociąg rozpędza się do 320 km/h i jest też świetnym towarem eksportowym Francji. A przede wszystkim chyba jednym z najbardziej znanych „szybkich” pociągów na Starym Kontynencie. Dalej zestawienie znów wraca do Azji, bowiem na piątym miejscu mamy JR East E5 w Japonii, które również zapewnia podróż z prędkością do 320 km/h. Kursuje na kilku krajowych trasach m.in. przez podwodny tunel Seikan.

Szóste miejsce może być dla wielu niespodzianką, bowiem kolejny szybki pociąg kursuje w Maroku – i tym samym jest najszybszym pociągiem w Afryce. Al Boraq rozpędza się do 320 km/h i kursuje pomiędzy Tangerem a Casablanką. A może mamy tu kogoś, kto miał okazje się nim przejechać? Dajcie znać!

Dalej mamy AVE S-103 w Hiszpanii i jest to o tyle ciekawe, że ten południowy kraj intensywnie pracuje nad tym, by zakazać lotów na krótkich dystansach. Alternatywą mają być właśnie takie, szybkie pociągi, które będą dobrym wyborem zamiast latania. Co istotne Hiszpania rozwija swoją sieć już od lat 90., więc nie brakuje tu tras, na których możecie jechać nawet z prędkością 310 k/h. W sumie ma aż 3,5 tys. km torów dla kolei dużych prędkości, co sprawia, że jest liderem w tej kategorii w Europie, a na świecie wyprzedzają ją tylko Chiny.

Dwa następne najszybsze pociągi to kolejno KTX w Korei Południowej, który jeździ z prędkością 305 km/h (choć może rozwijać także większe prędkości) i łączy Seul z miastami głównie na południu kraju, znany i lubiany Trenitalia ETR1000 (300 km/h) łączy Turyn, Mediolan i Wenecję na północy z Bolonią, Florencją, Rzymem i Neapolem.

Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce należy do kolei dużych prędkości Haramain w Arabii Saudyjskiej. Jeździ 300 km/h i łączy Mekkę z Medyną – dwa najważniejsze z religijnego punktu widzenia miasta królestwa.

Pełne zestawienie wraz ze szczegółowymi informacjami możecie znaleźć na stronie CNN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »