Fly4free.pl

Najpiękniejsze plaże Europy wprowadzają limity! Zakaz wnoszenia ręczników i maksymalnie 2 godziny opalania

Foto: Anna Jedynak / Shutterstock
Władze Sardynii wprowadziły nowe ograniczenia, mające na celu ochronić przepiękne plaże na wyspie, uchodzące za jedne z najładniejszych w Europie.

Aksamitny piasek, nieskazitelnie czysta woda i wspaniałe widoki – plaże na Sardynii uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie i cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Niestety, także z powodu dużych tłumów i ich często nieodpowiedniego zachowania (np. śmiecenia) plaże są narażone na degradację. Dlatego też – jak czytamy w serwisie Euronews – władze Sardynii wprowadziły kolejne ograniczenia dotyczące dostępu do tych przepięknych miejsc.

Ochronę plaż rozpoczęto już w połowie lat 90-tych, a jednym z pierwszych najmocniej chronionych miejsc była słynna Spiaggia Rosa, położona na wyspie Budelli i słynąca z różowego piasku. Po tym, gdy wielu turystów zostało złapanych na próbach wywożenia go z wyspy, władze zdecydowały się całkowicie zamknąć do niej dostęp – obecnie można ją tylko oglądać z poziomu licznych statków wycieczkowych, które organizują rejsy widokowe. Ale nie jest to jedyna plaża na Budelli, która będzie w te wakacje zamknięta – los Spiaggia Rosa podzieliła bowiem Spaggia del Cavaliere, do której także nie będzie dostępu.

Foto: Tore65 / Shutterstock

Bilety wstępu, dzienne limity liczby turystów

W te wakacje wiele plaż na Sardynii wprowadzi limity dotyczące liczby odwiedzających je gości. Położone w archipelagu La Maddalena Casa Coticcio i Cala Brigantina mogą latem przyjąć po maksymalnie 60 turystów. Chętni na ich odwiedzenie muszą z wyprzedzeniem zarezerwować u lokalnych przewodników bilety wstępu, które kosztują 3 EUR.

Podobnie jest z innymi plażami. Wstęp na Cala Sisine jest ograniczony do 1600 turystów dziennie, na Sana Maria Navarese do 1300 turystów, a do Cala Mariolu – do 550 osób z obowiązkowym biletem kosztującym 1 EUR.
Z innej strony do sprawy podeszły władze miejscowości Villasimius, gdzie cena wstępu na plaże zależy od środka transportu, którym przybędziemy, by opalać się na Punta Molentis, Riu Trottu czy Portu Sa Ruxi. Najwięcej zapłacą kierowcy, którzy muszą skorzystać z obowiązkowego płatnego parkingu – cena wynosi w tym przypadku 10 EUR od auta plus 1 EUR za każdego pasażera. Z kolei rowerzyści i piesi za wstęp zapłacą tylko 3 EUR.

Chcesz się poopalać? Maksymalnie 2 godziny dziennie

Z innej strony do ograniczeń podeszły władze prowincji Ogliastria na wschodnim wybrzeżu Sardynii. Tu także na najpiękniejszych plażach wprowadzono limity liczby plażowiczów – 300 osób dziennie może odwiedzać Cala Biriala,a Cala dei Gabbiani – maksymalnie 350 osób. Nowością jest jednak maksymalny limit czasu, jaki można spędzić na obu plażach – ustalono go na poziomie 2 godzin. Po tym czasie goście będą uprzejmie acz stanowczo wypraszani.

Słynna La Pelosa zaostrza limity

Najsłynniejsza plaża Sardynii i jedna z najsłynniejszych plaż w Europie, czyli La Pelosa, także powita gości zwiększonymi restrykcjami. Co prawda ceny biletów utrzymały się na poziomie 3,5 EUR za wstęp, ale miejscowe władze zmniejszyły dzienny limit plażowiczów do poziomu 1500 osób. Jak czytamy w Euronews, w ubiegłym roku ograniczenia były bardziej plynne, a w niektóre dni na plaże mogło wchodzić nawet do 4000 osób dziennie. W mocy pozostało też jedno z najbardziej osobliwych ograniczeń, czyli zakaz wnoszenia i korzystania z ręczników plażowych. Zamiast tego plażowicze mogą korzystać z mat, a powód jest prosty – chęć chronienia plaż, bo ręczniki „pochłaniają” zbyt dużo piasku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »