Czy to najpiękniej położone lotnisko na świecie? Nowy port lotniczy w wysokich górach Indii zachwyca
Nowo otwarty port lotniczy w himalajskim stanie Sikkim w Indiach, został 100. lotniskiem w kraju i bardzo szybko może zostać uznany za najpiękniejszy obiekt lotniczy na świecie. I wcale nie z powodu ruchu samolotów, ale zapierających dech w piersiach widoków…
Lotnisko Pakyong zostało zbudowane na zboczu zielonego klifu na wysokości około 1300 m n.p.m. To właśnie w stanie Sikkim znajduje się trzeci najwyższy szczyt na świecie, a drugi w Himalajach – Kanczendzonga (8586 m n.p.m.). Nowy port lotniczy nazywany jest przez komentatorów „cudem techniki”.
Port będzie w stanie obsłużyć około 100 pasażerów w jednym momencie, a loty do Pakyong będą realizowane samolotami turbośmigłowymi. Jednocześnie lotnisko będzie w stanie obsłużyć dwie maszyny tego typu.
Start nad przepaścią
Długość drogi startowej wynosi 1750 metrów, a na jednym z jej krańców znajduje się spadek. Tak zbudowana infrastruktura to obietnica spektakularnych krajobrazów, bądź wywoływanie u niektórych przyspieszonego bicia serca – w zależności od tego, jak kto się czuje w powietrzu.
Widoki są jednak naprawdę wyjątkowe! Premier Indii, Narendra Modi wrzucił na swojego Twittera kilka zdjęć krajobrazów z okolic lotniska.
Trudna topografia i nieprzyjazne warunki atmosferyczne sprawiły, że wdrożenie projektu do życia zajęło, aż 9 lat. Jednak patrząc na zdjęcia… było warto! Jednym z największych wyzwań dla inżynierów były górzyste tereny budowy oraz wysoka aktywność sejsmiczna w tym regionie.
Komercyjne loty z lotniska Pakyong rozpoczną się 4 października. Jak wynika z systemu rezerwacyjnego linii SpiceJet, cena za przelot z Kalkuty do Pakyong to koszt około 135 PLN w jedną stronę.
W regionie znajduje się wiele szczytów, lodowców oraz jezior, stąd przedstawiciele stanu Sikkim liczą na zwiększenie zainteresowania ich dystryktem ze strony turystów.
Chcielibyście wylądować na tym lotnisku?
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?