Fly4free.pl

Czekolada, samochody, sztuka i piłka nożna. Najlepsze muzea w Nadrenii Północnej-Westfalii

Muzeum
Foto: DZT / Photodesigner Mark Wohlrab

Wybierzcie się w niezapomnianą muzealną podróż; zwiedzanie, które przebiegnie pod znakiem różnorodności. Od czasów starożytnych, poprzez wielką sztukę, obrazy mistrzów, skończywszy na historii motoryzacji, sportu oraz przedmiocie uwielbienia wszystkich łasuchów. Wizyty w placówkach muzealnych nie muszą być nudne!

Myślicie, że wszystkie muzea zawsze są takie same? Obrazy na ścianach, cisza, atmosfera skupienia? Czasy się zmieniają, sposoby docierania do nowych odbiorców również są inne niż dawniej. Na obszarze Nadrenii Północnej-Westfalii znajdziecie wiele obiektów, które wymykają się standardowym wyobrażeniom o gmachu muzeum i jego zawartości. I nie tylko o sposobie prezentacji eksponatów jest mowa…

Gotowi na przygodę? Zapnijcie pasy!

Cze-cze-czekolaaada!

Trudno jest bez emocji pisać o muzeum, które przyprawia o szybsze bicie serca wszystkich miłośników czekolady. Podobno z osobami, które nie lubią takiego rodzaju słodyczy, jest jak z Yeti: ktoś kiedyś ich widział, ale nie ma co do tego żadnej pewności 😉

Muzeum Czekolady w Kolonii to gwarantowany ślinotok na widok tych wszystkich pyszności, które będą się rozpościerać przed waszymi oczami. Co więcej, wasza aktywność nie zakończy się na poznawaniu historii tego przysmaku lub szczegółów produkcji: od szklarni z drzewem kakaowym po gotowy produkt w postaci tabliczki czekolady czy pralinek. To „interaktywne” muzeum, a wasze kubki smakowe podziękują za wizytę – zwłaszcza w okolicach trzymetrowej fontanny czekoladowej lub przy każdej kolejnej próbce, którą będziecie mogli skosztować. Reakcja? Omnomnom…

Wciąż wam mało? Możecie wziąć udział w specjalnej wycieczce z przewodnikiem – już same tytuły poszczególnych opcji (na przykład „100 proc. czekolada”) działają na wyobraźnię. A może kurs tworzenia tych pyszności, w nietypowych kombinacjach z piwem, whisky lub winem? Ogranicza was tylko wyobraźnia.

Dorośli za bilet wstępu zapłacą 12,50 EUR (ok. 56 PLN). Dzieci w wieku szkolnym? 7,50 EUR (ok. 34 PLN). Dzieci poniżej 6. roku życia wejdą do Muzeum Czekolady bezpłatnie. To będzie niezapomniana wizyta!

Muzeum futbolu
Foto: Deutsches Fußballmusem Dortmund

Dopóki piłka jest w grze…

Jeżeli w trakcie waszej podróży odwiedzicie Dortmund, punktem obowiązkowym wizyty powinno być zwiedzanie stadionu Borussi Dortmund (podczas wycieczki turyści zaglądają m.in. do szatni zespołu, wchodzą do sali konferencyjnej i sali VIP).

Ale to nie koniec „atrakcji piłkarskich”, które czekają w pobliżu: warto wykorzystać dogodne połączenie kolejką miejską lub metrem, przemieszczając się na Platz der Deutschen Einheit do Muzeum Futbolu. Co ciekawe, muzeum nie jest adresowane tylko do fanów lokalnego zespołu, w którym taką piękną kartę zapisali nasi rodacy (Lewandowski, Błaszczykowski oraz Piszczek – który wciąż jest w składzie!). Blisko 50 proc. muzeum poświęcone jest niemieckiemu futbolowi i drużynie narodowej.

Coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko miłośnicy piłki nożnej, ale także historii – m.in. przedstawiono sposób traktowania żydowskich graczy w okresie narodowego socjalizmu. Do tego ogrom ciekawostek, związanych z tym najważniejszym dla wielu osób sportem.

Czy to tylko męskie zajęcie i sport? Zajrzyjcie do gablot z pucharami: kobieca reprezentacja Niemiec zdobyła więcej triumfów niż męska 😉

Ile kosztuje przyjemności obcowania z wielkim futbolem? Bilet dla osoby dorosłej to wydatek 10 EUR (ok. 44 PLN). I nie będą to zmarnowane pieniądze. Piłka w grze!

Widok muzeum
Foto: Axel Thünker DGPh

Być jak Rzymianie, czyli czasów antycznych czar

Szybciutko przeskoczmy do zupełnie innego muzeum, które koncentruje się na czasach, gdy piłka nożna jeszcze nikomu się nie śniła. Muzeum Rzymskie w Xanten to niesamowite miejsce, gdzie możemy przenieść się 2000 lat wstecz, do momentu największej potęgi Rzymian.

Nowoczesne metody projekcji w połączeniu z oryginalnymi eksponatami – zwiedzający mają możliwość obejrzenia m.in. pozostałości rzymskiego statku, armat, przedmiotów z życia codziennego i mnóstwo innych artefaktów – pozwalają na lepsze zrozumienie, jak wyglądało życie Rzymian. Zastanawialiście się, z czym w starożytnym Rzymie wiązało się bycie żołnierzem, posłem lub rzemieślnikiem? Tutaj, w Xanten, otrzymacie odpowiedź na takie pytania.

Co jeszcze? Miłośnicy militariów będą usatysfakcjonowani informacjami na temat legionistów i ich uzbrojenia. Wielbiciele archeologicznych ciekawostek zadumają się nad świetnością i zaawansowaniem technicznym amfiteatru, świątyni czy murów miejskich. Cały teren to nie tylko muzeum, ale i park archeologiczny – łatwo tu zgubić rachubę czasu!

Bilet wstępu do Muzeum Rzymskiego kosztuje zaledwie 5 EUR (ok. 22 PLN), a wszyscy turyści poniżej 18. roku życia mogą wejść bezpłatnie!

Wnętrze muzeum
Foto: Muzeum Folkwang w Essen / Giorgio Pastore

Folkwang. Coś wielkiego!

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Museum Folkwang, znajdującego się w Essen. Z obiektem wiąże się ciekawa historia: muzeum miało prezentować wartościową sztukę, ale po dojściu nazistów do władzy, optyka spojrzenia się zmieniła i dzieła wystawiane w jego wnętrzach (m.in. kolekcja obrazów z XX wieku) zostały skonfiskowane. Powód? Naziści wspominali o „zdegenerowanej sztuce”.

Sztuka jednak potrafiła się obronić: po II wojnie światowej włodarze muzeum pieczołowicie odbudowywali kolekcję, włącznie z odzyskaniem niektórych dzieł, które podlegały wcześniej konfiskacie. Dużym krokiem w rozwoju placówki było również otwarcie nowego budynku – dzięki temu zwiększyła się powierzchnia wystaw.

Jakie dzieła możemy podziwiać w Folkwang? Lista jest długa i imponująca, a znajdują się na niej m.in. Salvador Dali, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Edouard Manet, Pablo Picasso czy Pierre-Auguste Renoir.

Warto dodać, że nie ponosi się żadnych kosztów tytułem zakupu biletu wstępu do muzeum – jest bezpłatny (darmowe wejście obejmuje wystawy stałe). U progu podjęcia tej decyzji stała chęć upowszechnienia sztuki i stymulowania turystów oraz mieszkańców Essen do odwiedzin. Szanujemy takie podejście!

Wnętrze muzeum
Foto: Muzeum Sztuki (Kunstsammlung) w Düsseldorfie / Düsseldorf Tourismus GmbH – U. Otte

Inne muzealne propozycje

Czy to koniec listy? Ależ skąd. Przebywając w Münster, obowiązkowo powinniście zajrzeć do Muzeum Sztuki im. Pablo Picasso. Ponad 800 grafik, autorstwa mistrza, jest wystarczającym powodem, dla którego wielbiciele talentu genialnego hiszpańskiego malarza tłumnie zapełniają wnętrza muzeum.

Düsseldorf? Nie zapomnijcie o odwiedzinach „tajnej galerii narodowej”, czyli Kunstsammlung. Czekają na was prace Andy’ego Warhola, Jacksona Pollocka, Piet Mondriana, Henri Matisse’a i wielu innych autorów, reprezentujących m.in. klasyczny modernizm.

A może Haus der Geschichte w Bonn (Dom Historii), kuszące obietnicą bezpłatnego wstępu dla wszystkich odwiedzających? To iście ekspresowa dawka historii współczesnych Niemiec w jednym miejscu: obejrzycie fragmenty muru berlińskiego, dowiecie się więcej o powojennej odbudowie Niemiec i weźmiecie udział w dyskusji na temat globalizacji i cyfryzacji.

Muzeum Picassa
Foto: Muzeum Picassa w Münster / Presseamt Stadt Münster Bernhart Fischer
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »