Fly4free.pl

Najlepsze miejsca do pracy zdalnej na świecie. Zwycięzca? Ulubiony kraj backpackerów!

praca zdalna
Foto: Roma Black / Shutterstock

Phuket w Tajlandii zostało uznane za najlepsze miejsce na świecie dla cyfrowych nomadów, czyli wszystkich tych, którzy łączą podróżowanie z pracą. Gdzie jeszcze warto wyjechać, jeśli szukaliście nowego miejsca na czas pracy zdalnej? Najnowszy ranking wymienia aż 20 takich miejsc.

Zupełnie świeże zestawienie stworzyła firma Club Med, która na co dzień zajmuje się organizowaniem podróży i tworzy specjalne kluby wakacyjne. Teraz udostępniła ranking najlepszych krajów dla cyfrowych nomadów, który może przydać się wielu z was!

Pod uwagę wzięto wiele czynników, m.in. średnie koszty codziennego życia, bezpieczeństwo, dostępność i jakość internetu, miejsca do pracy (jak np. kawiarnie), a także mnogość okolicznych rozrywek – w tym zwiedzania i zajęć zapewniających relaks. Ostatnim elementem była, potocznie mówiąc, „atrakcyjność miejsca” – czyli po prostu to czy wiele osób chciałoby tu przyjechać.

Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia okazała się wyspa Phuket w Tajlandii. Średnie koszty życia określono tam na poziomie 4200 PLN miesięcznie. Nie ma tu większych problemem z bezpieczeństwem, a niezliczona ilość dostępnych przygód i atrakcji mocno podbiła ten wynik. Na drugim miejscu znalazło się Ho Chi Minh City w Wietnamie z kosztami życia uśrednionymi do poziomu 3734 PLN, a podium zamyka ponownie Tajlandia. Inna prowincja – tym razem Krabi – kosztuje cyfrowych nomadów średnio 3360 PLN miesięcznie.

Dalej na liście znalazło się Kolombo w Sri Lance, Jimbaran w Indonezji, Singapur, Kuala Lumpur w Malezji, Cancun w Meksyku, Siem Reap w Kambodży i Canggu w Indonezji.

Niestety, ranking nie wziął pod uwagę obowiązujących przepisów wjazdowych. W przypadku Tajlandii proces ten jest dość kłopotliwy, ale to nie znaczy, że niemożliwy do spełnienia. No i lada moment ma zmienić się dla zaszczepionych turystów! Na Wietnam, Indie czy Malezję musimy jeszcze trochę poczekać. Tam wjazd jest obecnie niemal niemożliwy.

Warto też przypomnieć, że coraz więcej krajów tworzy specjalne programy dla osób pracujących zdalnie. Wśród nich są m.in. Aruba, Barbados czy Gruzja. Takie osoby mogą liczyć np. na łatwe zdobycie wizy czy pozwolenia na wjazd, a czasem nawet dostają zniżki podatkowe. Trzeba jednak dokładnie czytać warunki, bo niektóre kraje ostro zaszalały z wymogami jak np. Kajmany.

– Pojedyncza osoba musi zarabiać przynajmniej 100 tys. USD rocznie, a para 150 tys. USD, być zatrudniona przez firmę spoza Kajmanów, mieć ubezpieczenie zdrowotne i dostarczyć szereg dodatkowych dokumentów. Wśród nich są m.in. wyciągi bankowe z sześciu miesięcy, zaświadczenie o niekaralności – opisywaliśmy ich program już w lutym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »