Fly4free.pl

Najlepsze miasta na europejski city break w 2022 r. Gotowa lista pomysłów

lublana
Foto: Greenvalley Pictures / Unsplash
Aż 16 miast idealnych na krótki okołoweekendowy wypad – najnowsza lista stworzona przez Time Out to gotowa lista pomysłów w 2022 roku. W rankingu znalazły się bowiem miejsca, które zagwarantują wam doskonałą kuchnię, ciekawą kulturę, bogate życie nocne i tzw. „ducha społeczności”. A co ważne – nie wszystkie są sztampowymi pomysłami, które mogliście już odhaczyć.

Time Out to globalna firma medialna w branży turystycznej, która regularnie tworzy własne przewodniki po najciekawszych miejscach w poszczególnych miastach i jednocześnie sieć nowoczesnych targów spożywczych, na których w jednym miejscu możecie spróbować potraw i przekąsek z wielu kultowych restauracji. Możecie kojarzyć je chociażby z Lizbony, Pragi Dubaju czy Nowego Jorku. Tym razem przygotowała zestawienie 16 najlepszych miast na city break w 2022 roku.

Co ciekawe, w tegorocznej edycji twórcy postarali się, aby wiele z nich było dostępnych także pociągiem czy autobusem – mając na uwadze powolną zmianę podejścia do krótkich lotów na całym świecie.

– Wymogi testowe i ograniczenia graniczne tymczasowo zniechęciły wielu z nas do ​​takich krótkoterminowych podróży. Chcieliśmy uciec od zgiełku miejskiego życia, a na wakacjach marzyliśmy o ciszy, spokoju i jak najmniejszej liczbie ludzi. Okazało się, że w środku pandemii miasta po prostu nie były tym, dokąd chcieliśmy się udać – czytamy w raporcie. – Ale w 2022 roku city break powinien odzyskać swoją długo wyczekiwaną popularność.

Podium bardzo ciekawe i mało sztampowe

Na sam szczyt listy trafił Arles we Francji. Wydaje Wam się, że słyszeliście o tym miejscu, ale nie pamiętacie dlaczego? To właśnie tutaj van Gogh ukończył słynne, choć nie wszystkim przypadające do gustu „Słoneczniki”. Ale według Time Out turyści powinni zwrócić uwagę m.in. na największy targ uliczny w całej Prowansji, dzielnicę Luma, która tętni życiem i sztuką, a także zajrzeć na festiwal Carrieres des Lumieres.

Drugie miejsce na pewno znane jest miłośnikom wyścigów MotoGP i fanom czeskich wojaży, bowiem trafiło do Brna.

– Chociaż jest wciśnięte między Pragę, a Wiedeń wcale nie bierze na siebie roli „środkowego dziecka”
– zachęca TimeOut. – Ale w kilku niezwykłych podziemnych atrakcjach znajdziesz wiele wskazówek dotyczących ciekawej przeszłości Brna. To m.in. tajemnicze kamienne cysterny na wzgórzu Žlutý Kopec, komunistyczny bunkier 10-Z i schron przeciwbombowy „Denis”. – dodaje.

Podium zamyka Kowno na Litwie. W 2022 roku miasto będzie Europejską Stolicą Kultury – z tej okazji zaplanowano aż 1000 wyjątkowych wydarzeń promujących najciekawsze atrakcje tego miasta. Jeśli więc jechać do Kowna to w przyszłym roku będzie do tego idealna okazja!

Kto na reszcie listy?

Dalej na liście znajdziecie Odense w Danii. Nie tak znane jak inne duńskie miasta, a zdecydowanie warte uwagi. Tym bardziej, że wystarczy 1,5 h podróży pociągiem z Kopenhagi i już znajdziecie się na miejscu. To tu znajduje się Muzeum Hansa Christiana Andersena, a wiosną ma być uruchomiona niezwykła kolejka jeżdżąca po najciekawszych dzielnicach.

Piąte miejsce przypadło Lublanie w Słowenii. Choć cały ten kraj jest warty zainteresowania, to Lublana, jako jedna z najmniejszych stolic w Europie często jest omijana. Mieszka tu zaledwie 270 tys. ludzi, ale jej klimat jest niepowtarzalny. Znajdziecie tu zamek z przepiękną panoramą na miasto, świetne knajpki i powolne życie przeplatane licznymi festiwalami artystycznymi. Nie zapomnij też o dzielnicy Metelkova, która jest sercem alternatywnej kultury Lublany.

Kolejne pozycje to miasta, które być może dobrze już znacie. Na szóstym znalazło się bowiem Oslo, szczególnie z historyczną dzielnicą Bjørvika, na siódmym Turku w Finlandii, którego nie powinien przegapić żaden miłośnik Muminków. To też świetne miejsce do polowania na zorzę polarną. Na ósmym uplasowała się Walencja.

Pierwszą dziesiątkę zamykają Sheffield w Anglii i Trikala w Grecji. Oba miejsca być może do tej pory nie trafiły na waszą listę marzeń, ale w przyszłym roku warto je uwzględnić. To pierwsze zostało niedawno uznane za najbardziej zielone miasto w Europie. To drugie określono natomiast mianem „pierwszego oficjalnego inteligentnego miasta” w Grecji.

Cała lista zawiera aż 16 miast. W całości możecie zobaczyć ją na stronie TimeOut – i to razem z uzasadnieniem każdego z wyborów i przykładowym planem na zwiedzanie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »