Fly4free.pl

Perełki Europy. Wybrali 15 najpiękniejszych małych miast – w tym jedno z Polski!

Giethoorn
Foto: Arty Om / Shutterstock
CNN postanowiło stworzyć ranking 15 pięknych i nieodkrytych małych miast i miasteczek w Europie, które powinny zwrócić uwagę turystów. Nie jest to więc lista, na której znajdziecie Rzym, Barcelonę, Kraków czy Paryż. Co ciekawe, w zestawieniu i tak nie zabrakło Polski, choć kandydat z naszego kraju może was nieco zaskoczyć.

Polskie miasta dość często trafiają na listy najpiękniejszych w Europie. Najczęściej jednak wszelkie polecenia trafiają do Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Warszawy. Czasem – gdy ranking zawiera mniej oczywiste propozycje, znaleźć można tam Łódź, Zamość czy Lublin. W najnowszym zestawieniu CNN pojawiło się jeszcze inne miasto.

Kandydat z Polski – spore zaskoczenie

Małe miasteczka na Starym Kontynencie też mogą być na liście życzeń, z piękną architekturą i dużą częścią kultury, którą znajdziesz wśród wielkich miejskich hitów. Tylko z mniejszymi tlumami – opisuje zestawienie CNN.

Wśród 15-tu wybranych miejsc na listę trafiło jedno z Polski. Redakcja CNN postanowiła docenić Tarnów – 100-tu tysięczne miasto, zaledwie 90 km od Krakowa.

– Po pierwsze, to pełnoprawne miasto. Ale przejdź się po Starym Mieście, a od razu przekonasz się, że nadal ma ten małomiasteczkowy charakter z pięknymi średniowiecznymi budynkami, które sprawiają wrażenie, jakbyś był w Krakowie, tyle że przed erą masowej turystyki w stolicy Małopolski – czytamy w CNN.

I faktycznie, Stare Miasto w Tarnowie jest naprawdę ładne, choć przez Polaków często niedoceniane. Co ciekawe, często mówi się, że to właśnie Tarnów – zaraz po Krakowie ma najwięcej zabytków w południowo-wschodniej Polsce. Są tu również ciekawe muzea (m.in. Etnograficzne, Diecezjalne czy Historii Tarnowa i Regionu). Warto też zajrzeć na Górę św. Marcina, przyjrzeć się budynkowi dworca albo przejść przez Bramę Seklerską w Tarnowie.

Kto jeszcze znalazł się na liście?

Wolicie zwiedzać zagraniczne miasteczka? Nie ma problemu, bo jest z czego wybierać! Na liście znalazł się przepiękny Piran w Słowenii, który swoim klimatem przypomina włoskie wybrzeże. W sezonie jest mocno zatłoczony, trudno tu o piękną plażę, a samochód musicie zostawić przed wjazdem do miasta, ale ciasne uliczki, restauracje pełne świetnego jedzenia i fakt, że można tu wyskoczyć chociażby z Chorwacji (to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów) sprawia, że warto wpisać to miasteczko na listę.

piran
Foto: Piran – Dimitry Anikin / Unsplash

Wybieracie się na Sycylię? Poza Palermo, Katanią, Syrakuzami czy Taorminą warto sprawdzić także Mazara del Vallo. Jak wiele niewielkich włoskich miasteczek ma swój nieodparty urok, choć może was zaskoczyć, że nie jest wcale tak włoski jak można by przypuszczać.

Przez wyspę przepływają niezliczone kultury, a tutejszy Kasbah jest podobny do medyny w Afryce Północnej. Istnieje tu silna społeczność tunezyjska, a w menu częściej znajdziesz kuskus niż makaron – zapewnia CNN.

Szukacie czegoś bardziej włoskiego? W takim razie na liście jest też Anghiari – ulokowane na zboczu wzgórza w pobliżu granicy między Umbrią a Toskanią. Włoski wątek pojawia się też w obecnym na liście Giethoorn w Holandii. Nazywa się je bowiem holenderską odpowiedzią na Wenecję, choć tutejsze domki przypominają bardziej skrzyżowanie klimatów Hobbita z Królewną Śnieżką. W Portugalii zwróćcie zaś uwagę na Guimarães – pierwszą stolicę kraju, która słynie z torta di Guimarães, ciasta z dynią i mielonymi migdałami. A w Chorwacji nie przegapcie Korčuli, gdzie podobno miał przyjść na świat Marco Polo (choć w Wenecji mają na ten temat inne zdanie).

Giethoorn
Foto: Giethoorn – Tamar Gogua / Unsplash

Miłośników chłodniejszych klimatów powinno przekonać Reine w Norwegii. To niewielkie miasteczko jest dokładnie tym, co wyobrażamy sobie mówiąc o „uroczym norweskim miasteczku”. Czerwone domki i skaliste górskie szczyty, które odbijają się w otaczającej budynki wodzie. Warto też zapisać sobie Clovelly w Anglii. Wyobrażacie sobie, że nie ma tu żadnych samochodów, a towary transportuje się za pomocą specjalnych sań? To między innymi dzięki temu ciasne i strome uliczki prowadzące do samego wybrzeża w tej rybackiej wiosce, wydają się być jeszcze bardziej urokliwe.

mostar
Foto: Mostar – mana5280 / Unsplash

W zestawieniu znalazł się też Regncos w Hiszpanii, Kenmare w Irlandii, Mostar w Bośni i Hercegowinie, Roscoff we Francji, Nauplion w Grecji i Dinkelsbühl w Niemczech.

Pełny ranking wraz z uzasadnieniem wyboru możecie znaleźć na stronie CNN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »