Fly4free.pl

Najlepsze lotnisko świata szykuje nowy terminal. Ma być… pandemioodporny

lotnisko changi
Foto: Darren Nunis / Unsplash
Władze singapurskiego lotniska Changi – wielokrotnie uznawanego za najlepszy port lotniczy świata – zdecydowały się zmienić projekt kolejnej rozbudowy. Terminal 5, który powstanie w najbliższych latach ma opierać się w dużej mierze na lekcji, jaką branża wyciągnęła z… pandemii koronawirusa.

Nie było w historii lotnictwa większego kryzysu niż ten, który przyniósł nam koronawirus. Lotniska świeciły pustkami, a nawet największe i najbardziej nowoczesne porty na świecie, nie miały kogo obsługiwać. Za ograniczeniami i problemami szły też ogromne koszty utrzymania takich obiektów. Na szczęście niektóre porty już wyciągają wnioski i przerabiają projekty przyszłych inwestycji, tak by były… pandemio-odporne.

Tak jest z Terminalem 5 lotniska Changi w Singapurze. Port wielokrotnie był uznawany za najlepszy i najbardziej nowoczesny na świecie, zgarnął wiele nagród i jest uwielbiany przez pasażerów. Jego najnowszy terminal, który jest w fazie projektowania miał być podobny do tych istniejących i kojarzyć się raczej z „megaterminalem”. Tymczasem pandemia sprawiła, że lotnisko chce mocno przearanżować tę przestrzeń.

Najważniejsza zmiana, jaką przyszykowali projektanci można określić jako modułowość. Terminal ma być zbudowany z kilku mniejszych przestrzeni. Po co? Żeby w razie jakichkolwiek problemów można było podzielić go na kilka małych terminali i np. oddzielić pasażerów wysokiego ryzyka od innych. Każdy z nich ma też być gotowi w pełni samodzielnie realizować operacje lotnicze bez potrzeby przechodzenia przez cały obszar.

Oczywiście na co dzień będzie funkcjonował jako jedna duża przestrzeń, ale ma być zawsze gotowe wdrożyć plan awaryjny. Wszystkie punkty styków pasażerów mają być bezdotykowe, a specjalne systemy wentylacyjne zadbają o większy dostęp do świeżego powietrza i – co dość innowacyjne – mniejsze mieszanie się powietrza, gdy pojawi się jakieś zagrożenie.

Singapur nie zapomniał też o innych kwestiach, które już w poprzedniej wersji były bardzo istotne. Nowa część lotniska ma być bowiem jak najbardziej zrównoważona pod względem ekologicznym i energetycznym.

– Po ukończeniu terminala w połowie lat 30.,T5 pokaże światu, jakim miejscem jest Singapur – powiedział Lee Hsien Loong, premier Singapuru.

Budowa terminala ma rozpocząć się w 2024 roku. Docelowo ma obsługiwać nawet 50 mln pasażerów i będzie większy niż dwa istniejące już terminale T1 i T3.  Gotowy terminal będziemy mogli zobaczyć ok. 2035 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »