Fly4free.pl

Znamy najlepsze linie świata. Są zmiany w czołówce, a największy awans zaliczył… Ryanair!

Foto: Matej Kastelic / Shutterstock
Linia Qatar Airways po raz siódmy została uznana najlepszą linią świata w prestiżowym rankingu Skytrax! Pozostałe miejsca w trójce obsadziły Singapore Airlines oraz Emirates, ale bardzo ciekawe są też roszady na dalszych miejscach rankingu. Zwłaszcza w kontekście Ryanaira, który w porównaniu do ubiegłego roku awansował w klasyfikacji aż o 17 pozycji.

To nie był łatwy rok dla branży lotniczej – zaczynaliśmy go jeszcze w szczycie pandemii koronawirusa, gdy krajowe restrykcje skutecznie zniechęcały do podróżowania. Ale nawet gdy obostrzenia zniknęły wczesną wiosną i powrócił popyt, branża nie zaznała oddechu. Przeciwnie, brak rąk do pracy na lotniskach i w liniach lotniczych sprawił, że pasażerowie doświadczali chaosu, długich kolejek i mnóstwa odwołanych oraz opóźnionych lotów. Jak w tej trudnej sytuacji radzili sobie poszczególni przewoźnicy?

Najlepszym (choć tez nie do końca doskonałym miernikiem) jest ranking Skytrax, w którym na najlepszych przewoźników głosują sami pasażerowie. Nie inaczej było w tym roku – do organizatora konkursu spłynęło ponad 14 mln ankiet ze 100 krajów (wysłanych w okresie od września 2021 do końca sierpnia 2022). Jakie są wyniki? Sprawdźmy.

Najlepszą linią świata po raz kolejny została uznana linia Qatar Airways, która dzierży ten tytuł nieprzerwanie od 2019 roku. To siódme zwycięstwo przewoźnika od 1999 roku, gdy nagrody World Airline Awards  zostały przyznane po raz pierwszy. Warto dodać, że Qatar Airways zwyciężył też w ośmiu innych kategoriach, m.in. najlepsza klasa biznes, najlepsze siedzenie w klasie biznes i najlepsze posiłki w salonikach biznesowych. Na drugim miejscu znalazła się linia Singapore Airlines, która zdobyła też 9 statuetek w dodatkowych kategoriach (najlepsza załoga, najlepsza pierwsza klasa, najlepszy fotel w klasie pierwszej) a trzecie miejsce linia Emirates (dodatkowe wyróżnienia w takich kategoriach jak najlepsza rozrywka pokładowa, najlepsza klasa ekonomiczna, najlepszy katering w klasie ekonomicznej czy najlepszy fotel w klasie premium economy).

Czołowa dziesiątka prezentuje się następująco:
1.       Qatar Airways (1 w 2021 roku)
2.       Singapore Airlines (2 w 2021 roku)
3.       Emirates (4 w 2021 roku)
4.       ANA (3 w 2021)
5.       Qantas (8 w 2021)
6.       Japan Airlines (5 w 2021)
7.       Turkish Airlines (17 w 2021)
8.       Air France (10 w 2021)
9.       Korean Air (22 w 2021)
10.     Swiss Airlines (18 w 2021)

ryanair
Foto: Matej Kastelic / Shutterstock

Jak więc widzimy, w czołówce są co najmniej trzy duże awanse, które dotyczą linii Turkish Airlines, Swissa oraz Korean Air. W czołowej dziesiątce nie ma też tym razem linii z Ameryki Północnej, a i Europa nie jest zbyt mocno reprezentowana. Niektóre rozstrzygnięcia też mogą budzić zdziwienie: na 15 miejscu w zestawieniu znalazła się np. Lufthansa, a na 11 miejscu znalazła się linia British Airways, która w ostatnich miesiącach była zmuszona do odwoływania kilkudziesięciu tysięcy lotów z powodu chaosu na Heathrow i braku rąk do pracy u samego przewoźnika.

Co ciekawe, jeden z największych awansów w tegorocznej edycji rankingu Skytrax zanotował Ryanair, który zajął w globalnym zestawieniu 40 miejsce. Niby nic, ale jeszcze rok temu irlandzka linia była sklasyfikowana na 57 pozycji. Większy awans (o 22 miejsca) zanotowała tylko linia Gulf Air, w tegorocznej edycji sklasyfikowana na 22 pozycji.

Jak poradziły sobie LOT i Wizz Air?

Na koniec przyjrzyjmy się przewoźnikom z naszego regionu, mocno obecnym na polskim rynku. Jak wypadły na tle konkurencji? LOT został w tegorocznej edycji rankingu Skytrax sklasyfikowany na 73 miejscu (spadek o 5 pozycji, w 2021 roku był na 68 miejscu), z kolei Wizz Air zajął 93 miejsce (awans o 3 pozycje w stosunku do 96 miejsca w 2021 roku).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »