Fly4free.pl

To mają być turystyczne hity 2022 roku! 10 kierunków, wśród których nie brakuje zaskoczeń

Foto: Steve Allen / Shutterstock
Piękne i egzotyczne Wyspy Cooka wygrały ranking najlepszych kierunków na 2022 rok. Zestawienie, które co roku przygotowuje wydawnictwo Lonely Planet, obfituje też w wiele niespodzianek!

Ranking hitowych kierunków Lonely Planet jest jednym z najważniejszych w branży turystycznej. Tegoroczna lista zawiera 30 miejsc (10 krajów, 10 miast i 10 regionów), które w przyszłym roku mają świecić triumfy na podróżniczej mapie świata

Każdy kierunek jest wybierany ze względu na jego aktualność, unikalne doświadczenia, efekt „wow” i ciągłe zaangażowanie w zrównoważone praktyki turystyczne – tłumaczy Lonely Planet.

Sprawdźmy więc, co się tam znalazło!

Zwycięzca – niezwykłe Wyspy Cooka

Zacznijmy od najważniejszego miejsca, czyli zwycięzcy tegorocznego rankingu. To zaszczytne miejsce przypadło Wyspom Cooka. Położone na Oceanie Spokojnym składają się z 15 atoli i wysp i stanowią dom dla zaledwie 18 tys. mieszkańców. Liczba ta robi jeszcze większe wrażenie, gdy zdamy sobie sprawę, że rocznie wyspy odwiedza 30 tys. turystów.

Odwiedzających przyciągają świetne warunki do nurkowania i innych sportów wodnych, ale także obłędnie piękne plaże, dżungla i wodospady. To jedno z tych miejsc, w których naprawdę możemy poczuć, że znaleźliśmy raj na ziemi.

Czołówka mocna, ale i zaskakująca

Dalej w pierwszej dziesiątce również nie zabrakło rajskich miejsc, ale i dość zaskakujących wyborów.

Na drugim miejscu mamy przepiękną, choć nie najtańszą z perspektywy polskiego podróżnika, Norwegię. A podium zamyka rajski Mauritius, który i wśród Polaków cieszy się całkiem sporą popularnością.

Dalej, zaraz za pierwszą trójką znajdziecie Belize – i naprawdę warto wziąć je pod uwagę jako samodzielny kierunek lub przy okazji wizyty w Meksyku.

Na piątym miejscu znalazła się wychwalana przez nas już kilka miesięcy temu Słowenia, czyli niewielka europejska perełka, która choć nie ma spektakularnych plaż, potrafi zachwycić swoich gości krajobrazami, różnorodną ofertą i faktem, że to jeden z tych krajów, które… absolutnie nie potrzebują filtra.

Dziesiątkę zamykają Anguilla, Oman, niedawno otwarty Nepal, Malawi i Egipt.

Najlepsze miasta i regiony

Ale kraje to jedno, a lista zawiera również 10 najlepszych miast i 10 najlepszych regionów.

Jesteście wielbicielami miejskiego zwiedzania? W tej kategorii wygrywa Auckland w Nowej Zelandii, ale póki co trzeba poczekać na jego odkrywanie (kraj wciąż pozostaje zamknięty dla większości turystów). Dalej mamy Tajpej i… Fryburg w Niemczech.

Do dziesiątki załapały się też Atlanta, Lagos, Nikozja, Dublin, Merida w Meksyku, Florencja i Gyeongju w Korei Południowej.

Jeśli zaś chodzi o regiony – pierwsze miejsce trafiło do Vestfirðir, czyli fiordy zachodnie na Islandii. Zaraz za nimi uplasowała się Zachodnia Wirginia i Xishuangbanna w Chinach. W dziesiątce znalazły się też kolejno wybrzeże Kent, Portoryko, wyspa Sikoku w Japonii, pustynia Atakama, Scenic Rim w Australii, Vancouver w Kanadzie i Burgundia we Francji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Top 10 miast? Wolne żarty. Nr 1 to stolica państwa z jednymi z najostrzejszych restrykcji dla lokalsow, a otwarcie dla turystów nie wcześniej niż 2022. Nr 5 to Lagos. Nie to Lagos w Portugalii, ale stolica Nigerii, która turystycznie nie ma wiele do zaoferowania, jak większość Środkowoafrykańskich stolic.  Ale Lonelyplanet przemówił, to trzeba bezkrytycznie podać dalej.
Xarn, 28 października 2021, 20:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie wiem co to ten Fryburg ale to może coś ciekawszego niż Cypr. Bo chyba poza słońcem na tym Cyprze nic nie ma takiego wow?? Akurat w Nikozji nie byłem i się podjarałem że wysoko w jakimś rankingu i jak pooglądałem w necie to moim zdaniem jak cały Cypr (na pewno ten Grecki bo po drugiej stronie nie byłem) to słońce morze palmy to ok i to wszystko, dla mnie to trochę mało a to jest w jakimś rankingu to trochę szok?? :)
Maciek7777, 30 października 2021, 17:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »