Fly4free.pl

Najgorszy lockdown w Europie się kończy. Co z turystami? „Jeszcze nie planujcie wakacji!”

Foto: Fas Khan / Unsplash

Od 12 kwietnia w Anglii rozpocznie się łagodzenie lockdownu – powiedział w poniedziałek Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. Trochę niepokoi jednak, że nie podał on informacji o tym, czy faktycznie od 17 maja wznowione będą podróże międzynarodowe.

Brytyjczycy od kilkunastu tygodni są pogrążeni w bardzo surowym lockdownie, ale jednocześnie sprawnie zorganizowali akcję szczepień przeciw koronawirusowi. W efekcie liczba nowych zakażeń drastycznie spadła: z ponad 60 do ledwie 3 tysięcy nowych zakażeń dziennie. W efekcie premier Wielkiej Brytanii w poniedziałek ogłosił stopniowe luzowanie restrykcji w tym kraju. Zmiany zostaną wprowadzone już 12 kwietnia – co dokładnie się zmieni?

12 kwietnia ma się rozpocząć drugi etap odmrażania gospodarki – od tego dnia w Anglii otwarte będą wszystkie sklepy i punkty usługowe (w tym np. Salony fryzjerskie), ale także salony spa, siłownie ogrody zoologiczne i biblioteki. Otwarte zostaną też puby i restauracje, choć na razie dozwolone będzie jedynie obsługiwanie klientów na zewnątrz.

Zmiany z pewnością ucieszą Anglików, jednak wielu ekspertów wskazuje na to, że Johnson nie odniósł się do tematu podróży zagranicznych i tego, od kiedy będą one dozwolone. Przypomnijmy, że obecnie za wyjazd zagraniczny bez ważnego powodu grożą bardzo wysokie grzywny, a według pierwotnego planu brytyjskiego rządu, podróże międzynarodowe (a co za tym idzie – wyjazdy urlopowe) miałyby zostać przywrócone od 17 maja.

Czy ta data się utrzyma?

– Mamy nadzieję, że możemy pozwolić na podróże od 17 maja. Ale nie chcę kusić losu. Nie chcemy, by wirus został na nowo importowany z innych części świata – powiedział Johnson i dodał, że więcej na ten temat powie za kilka dni.

Na razie wiemy tyle, że Wielka Brytania wprowadza podobny do UE system “świateł drogowych”, w ramach którego będzie zezwalała na podróże do poszczególnych krajów w zależności od sytuacji pandemicznej. Jednocześnie Johnson poprosił Brytyjczyków, aby nie rezerwowali jeszcze letnich wakacji, bo jest za wcześnie, by przewidzieć, które kraje znajdą się na “zielonej liście”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »