Fly4free.pl

Syf, kiła i mogiła. Pasażerowie wybrali najgorsze lotniska świata

Foto: Photosound / Shutterstock
Lista powstała na podstawie głosów ponad 50 tys. pasażerów. Niestety, większość z nich dobrze znają pasażerowie z Polski.

Listę najlepszych i najgorszych lotnisk na świecie stworzył jak co roku serwis eDreams na podstawie ankiet od ponad 50 tys. pasażerów. Oceniali oni wszystkie podstawowe funkcje lotnisk, w tym najważniejsze trzy kategorie. Ocenie podlegały więc stan czystości poczekalni, wygoda i ogólny stan terminali, ale także oferta restauracji i sklepów na lotnisku. W każdej kategorii portowi lotniczemu można było przyznać od 1 do 5 punktów. Jak wygląda zestawienie w tym roku?

Najgorsze lotniska są w Europie, ale lider jest egzotyczny

Największą zmianą w porównanią do zeszłorocznej edycji jest nowy, niechlubny lider zestawienia. W 2017 r. za najgorsze lotnisko uznano port lotniczy Berlin Schonefeld (z ogólną notą 3,17 punktu na 5 możliwych), a na drugim miejscu znalazło się lotnisko Londyn Luton (3,25 pkt).

W tegorocznej edycji oba lotniska znów znalazły się w ścisłej czołówce – port w Berlinie zajął czwarte, a Luton piąte miejsce.

lotnisko w Casablance

Lotnisko w Casablance. Fot. Ineco.com

Za najgorsze lotnisko pasażerowie uznali tym razem port lotniczy w Maroku. Lotnisko im. Mohammeda V w Maroku otrzymało ledwie 3,19 punktu. Jak prezentuje się czołówka rankingu?

Fot. Euronews

Z rankingu wynika, że pogorszyła się ocena lotniska Ciampino w Rzymie, które w zeszłym roku było uznane za siódmy najgorszy port lotniczy świata. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się zaś oba lotniska w stolicy Niemiec. W komentarzu eDreams czytamy, że oba lotniska są przestarzałe i od dawna nie były modernizowane. Jest to związane z tym, że… od dawna miały być już nieczynne. Wciąż jednak działają z powodu ciągłych opóźnień w oddaniu do użytku nowego lotniska Berlin Brandenburg. Pierwotnie miało ono zacząć działać już w 2012 roku, a obecnie… wciąż nie znamy daty otwarcia tego portu.

Duże zmiany wśród najlepszych lotnisk…

…choć akurat lider zestawienia nie jest zaskoczeniem. Lotnisko Changi w Singapurze od lat zajmuje najwyższe miejsca we wszelkich możliwych rankingach najlepszych lotnisk, m.in. najbardziej prestiżowym zestawieniu Skytrax. Przypomnijmy, że już od maja na Changi zacznie latać z Warszawy LOT.

Fot. Euronews

Na kolejnych miejscach znalazły się głównie lotniska w Europie. W czołówce tegorocznej edycji nastąpiło sporo zmian, bo jest aż 7 nowych lotnisk. W porównaniu z 2017 rokiem z dziesiątki wypadły porty lotnicze w Bangkoku, Tel Awiwie, Helsinkach (to zeszłoroczny zwycięzca), Glasgow, Genewie, Oslo i w Dublinie.

Co ciekawe, w zestawieniu znalazło się drugie rzymskie lotnisko, czyli Fiumicino. Oznacza to, że stolica Włoch ma porty lotnicze sklasyfikowane wśród najlepszych jak i najgorszych lotnisk.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Byłem na Schonefeld kilkukrotnie i jest o niebo lepsze od np. zasyfionego lotniska w Chanii na Krecie. "Ranking"... ;-)
Mio, 5 kwietnia 2018, 14:27 | odpowiedz
Avatar użytkownika
IST w czołówce? Ten tłok i kosmiczne ceny?
cart, 5 kwietnia 2018, 14:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
FRA i MUC tak wysoko? Coś podejrzany ten ranking...
asnahtful, 5 kwietnia 2018, 15:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a STN ? to jest dopiero syf, te ich kolejki, chamscy ochroniarze itd...
michcioj, 5 kwietnia 2018, 15:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
cart IST w czołówce? Ten tłok i kosmiczne ceny?
IST w czołówce najlepszych lotnisk to jakieś kompletne nieporozumienie. Nie dość, że często nie ma gdzie usiąść to jeszcze te kolejki do toalet, które w dodatku są brudne i śmierdzące. I to lotnisko jest niby lepsze od MUC? Nie wiem czemu na liście najgorszych lotnisk nie ma SAW, które jest jednym z gorszych lotnisk z którymi miałem do czynienia.
wr1981, 5 kwietnia 2018, 16:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W moim prywatnym rankingu numerem 1 wśród najgorszych jest zdecydowanie aerodrom Konstantyna Wielkiego w Niszu w Serbii. To wyjątkowy obiekt pod względem rozmiarów i organizacji;)
patpul, 5 kwietnia 2018, 20:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ranking, jak każdy ranking - skażony założeniami... Nie da się porównać SIN z BUD (jak to ostatnio ktoś czynił), a tym bardziej z WMI czy BVA. Każde z tych lotnisk ma inny - mówiąc biznesowo - target. Nawet jeśli porównać WAW z WRO, to każde z tych lotnisk ma inne założenia i na inny ruch, innego pasażera. Spróbuj się spóźnić (zakładam, że z powodów niezależnych od siebie) np. w ZRH i dostać się na samolot odlatujący z 5 terminala - nie dasz rady w mniej niż 20 minut tam być, nie mówiąc ORD, czy innym kolosie. Poza tym ZRH - ceny z kosmosu (jak to w Szwajcarii). Każdy kto choć raz odlatywał np. z małego lotniska w urlopowej miejscowości w pełni sezonu (np. przywołania już Chania) - też na pewno nie zatęskni za powtórnym lotem. Wiadomo też (i nie trzeba za to odkrycie otrzymać Nobla), że WMI, czy BVA, czy CIA służą głównie low-costom - inny pasażer, inny poziom obsługi, inne wymagania - ciężko tam spotkać klienta business class czekającego na chociażby na lot EMIRATES. Generalnie więc wiadomo, że LTN nie ma szans z LCY. Podsumowując - jeden ranking dla wszystkich lotnisk jest tak samo do kitu, jak porównanie np. E170 do B787 na trasie WAW-KRK ;)
GUCIO HAPONEN, 6 kwietnia 2018, 0:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wg mnie najgorsze lotnisko to NADOR w Maroku, syf, brak wszystkiego i ogólna prowizorka w blaszanej budzie zamiast terminala.
JGru, 6 kwietnia 2018, 9:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »