REKLAMA

6 godzin w Wizzie i Ryanairze? Współczujemy! Najdłuższe trasy tanich linii w Europie to loty z Polski

Foto: photosounds / Shutterstock

Tanie linie są stworzone do tego, aby wytrzymać lot trwający dwie, góra trzy godziny. Ale 5 albo 6 godzin? Choć ostatecznie prowadzi nas do ciepłego kraju, czyli najczęściej – wymarzonego urlopu, to nie życzyłbym takiej podróży Ryanairem czy Wizz Airem najgorszemu wrogowi. Co ciekawe, na liście najdłuższych tras tanich linii w Europie mamy też połączenia z Polski.

[Tekst pierwotnie ukazał się na łamach Fly4free.pl w 2019 roku]

***

Jako pasażerowie wciąż jesteśmy chyba mało wybredni – samolot (zwłaszcza w przypadku lotów po Europie i okolicach) traktujemy po prostu jako środek transportu, który (możliwie jak najtaniej) ma nas przewieźć z punktu A do punktu B. Z drugiej strony doskonale wiemy, jak wyglądają realia – fotele w tanich liniach są układane coraz ciaśniej, a podróże są coraz mniej wygodne.

Z drugiej strony tanie linie to najczęściej mniejsze zło – większość tras to loty trwające średnio 2-3 godziny, podczas których wielu z nas stwierdza, że w takim czasie można się „przemęczyć”. Są zresztą połączenia krótsze – najkrótsza trasa Ryanaira to połączenie, gdzie lot zajmuje ok. 20 minut, a odległość między dwoma lotniskami to ledwie 140 kilometrów.

Jednak low-costy rosną coraz szybciej i zabierają nas w coraz bardziej odległe zakątki (i chwała im za to) – low-costami możemy polecieć już do Gruzji, za chwilę dojdzie Armenia i kraje afrykańskie. Zastanawialiście się kiedyś, które połączenia największych tanich linii w Europie są najdłuższe? Takie zestawienie sporządził serwis “Independent”, który przeanalizował siatki połączeń trzech największych low-costów na Starym Kontynencie: Ryanaira, Wizz Aira i easyJeta.

Foto: Ryanair

Co się okazało? Najdłuższa low-costowa trasa w Europie jest obsługiwana przez (niespodzianka!) Ryanaira. Jest to połączenie z lotniska Sztokholm Skavsta na Gran Canarię. Nie brzmi imponująco? To może inaczej – Boeing 737-800 pokonuje odległość 4230 kilometrów w czasie 5 godzin i 50 minut. Spójrzmy zresztą na plan lotu: samolot startuje w Szwecji według rozkładu o godz. 19.15 i leci przez Danię, północny skrawek Niemiec, Holandię, Belgię, Francję, północną Hiszpanię i Portugalię. Z drugiej strony, wszelkie niedogodności wynagradza też cena – na Kanary wciąż można lecieć pod koniec listopada nawet za ok. 350 PLN w obie strony.

Foto: Wizz Air

Drugą najdłuższą trasą w zestawieniu jest połączenie z… Polski – konkretnie jest to trasa Wizz Aira z Katowic na lotnisko Dubai World Central, która trwa grubo ponad 5 godzin i 35 minut. Nie może to jednak dziwić, gdyż odległość między oboma lotniskami wynosi aż 4195 kilometrów.. Niewiele krótsza (4187 km) jest trzecia najdłuższa “tania” trasa w Europie, czyli połączenie Wizz Aira z Bukaresztu na lotnisko Teneryfa Południe.

W czołowej dziesiątce znajduje się jeszcze jedna trasa z Polski: na piątym miejscu pod względem długości lotu znajduje się połączenie Ryanaira z Modlina na Teneryfę (4144 kilometry).

W czołowej dziesiątce znalazły się też 4 połączenia linii easyJet: są to loty z Wielkiej Brytanii do Hurghady w Egipicie – konkretnie z Manchesteru, Bristolu, Londynu Stansted oraz Gatwick.

Foto: Ryanair

Czołowa dziesiątka najdłuższych tras (według odległości pokonywanej przez samolot) prezentuje się następująco:

1. Sztokholm-Gran Canaria (Ryanair)

2. Katowice-Dubaj (Wizz Air)

3. Bukareszt-Teneryfa (Wizz Air)

4. Manchester-Hurgada (easyJet)

5. Modlin-Teneryfa (Ryanair)

6. Bristol-Hurghada (easyJet)

7. Budapeszt-Dubaj (Wizz Air)

8. Oslo-Gran Canaria (Ryanair)

9. Londyn Stansted-Hurghada (easyJet)

10. Londyn Gatwick-Hurghada (easyJet)

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Leciałem Wizzair do Keflavik 4 października i wylądowaliśmy o 700 km od lotniska.stewardessa przed ladowaniem oznajmiła koniec wycieczki radźcie sobie sami.strscilem 1000 złotych hotele czas a wizzar nawet nie odpowiada na skargę o zwrot należności.ma nas w d.p
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie latajcie nigdy wizzair.prosze was 
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Chamstwo jakiego świat nie widział jeszcze.a stewardessy i obsługa w Krakowie to oszuści
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Są inne linie i rozsądnie lepiej zapłacić i'm a nigdy wizzar
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Środek Europy a wizzar kpi z nas
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wróciłem po 10 godzinach z jakiegoś lotniska w Islandii do Krakowa zmęczony.goly i wesoły z kilkoma pasażerami.i nie myslcie że stewardessa podała nam choć wodę .o kawie czy kanapce to można było tylko pomarzyćSame się objadały i jeszcze nakłamały że mamy nocleg zapewniony w Krakowie z dojazdem.byla już 1 sza po północy.koczowalem do rana na ławce lotniska do 6 tej rano i pojechałem pociągiem do domu do Bielska-Białej.tyle mialem z tanich linii wizzar.Chamstwo i kłamstwo.a mam 70 lat i jak psa mnie potraktowano albo świnie
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:53 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pamiętajcie to przestroga dla Was byście nigdy nie mieli nic do czynienia z Wizzair
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Miałem szczęście że nie dostałem zawału ani innej choroby.to tylko ich ratuje czyli wizzar od tragedii jaka zafundowali mi i pasażera.
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pamiętajcie że mamy blisko dwustu/200/ świadków tego lotu przeklętego
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 20:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wszystko to trwało z podkurczonymi nogami ponad 10 godzin plus reszta na ławce lotniska w Krakowie.i dojazdy łącznie 25 godzin męki za własne strącone bezpowrotnie 1000 złotychA miał być tak piękny weekend na Islandii
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 21:04 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dla ścisłości to z powrotem do Krakowa siadłem przy drzwiach awaryjnych gdzie więcej miejsca na nogi to stewardessa zażądała 100 złotych dopłaty więc zrezygnowałem o wróciłem na swoje miejsce
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 21:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wszystko to najprawdziwsza relacja .a takie miłe były te stewardessy gdy wsiadaliśmy do samolotu w Krakowie mimo że wiedziały o tym że wyląduje o 20 godzin jazdy autobusem od Keflavik
Ian Gillan, 3 listopada 2019, 21:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W czym problem? Leciałem kilka razy w dłuższe w tym  z Modlina na Teneryfe. Wykupiłem miejsca przy wyjściu awaryjnym,  bagaż rejestrowany, napoje i jedzenie można sobie zabrać albo kupić w samolocie.  Nie widzę różnicy do normalnych linii,  z tym że to już nie jest bieda lot - ale tak długo jak w sumie bilety jest tańszy od np Lufthansy, tak długo jest  ok 
Andrzej Trutkowski, 3 listopada 2019, 21:25 | odpowiedz
Nie rozumiem tych ciągłych narzekań odnośnie długich lotów w samolotach wąskokadłubowych. Leciałem w sierpniu z Lipska do Banjul linią Corendon B737 i było o niebo lepiej (więcej miejsca) niż, gdy leciałem B767 z Dusseldorfu do Punta Cana.Wielkość samolotu nijak się ma do miejsca na nogi, a w Ryanair wcale nie jest wcsle tak źle odnośnie tej kwestii.
Tenroh, 3 listopada 2019, 22:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No ciekawe, a ja z KRK na Gran Canarie leciałem 6h Ryanem bo wiatry były xd
stulejoscorbin1, 3 listopada 2019, 23:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No i jeszcze są takie przypadki jak wielogodzinny lot okrężną trasą. Ja miałem w tamtym roku lot z porto do Wrocławia - niby niedaleko - ale lecieliśmy chyba z 5 godzin bo była burza nad Niemcami więc pilot omijał ją lecąc korytarzem przez Sycylię i całe Bałkany.
mbrszy, 4 listopada 2019, 9:18 | odpowiedz
Przesada i szukanie taniej sensacji... od ponad 3 lat regularnie na Gran Canarię z Modlina/Krakowa. Nie jest to buisness klasa, ale nie poczułem wielkiego dyskomfortu. Za to potrafi być bardzo tanio...
Pielgrzym, 4 listopada 2019, 11:35 | odpowiedz
My lecielismy ostatnio EnterAir Boeing 737-800 z Warszawy do Kenii 10 godzin z między ladowaniem na tankowanie gdzie nawet nie można było iść do łazienki. To dopiero był Hardcore. 
Sauvignon, 4 listopada 2019, 14:40 | odpowiedz
 tak piszesz bo nie wracałeś nigdy Enterem z Tajlandii z dwoma miedzylądowaniami  i 15h w samolocie :D
Sauvignon My lecielismy ostatnio EnterAir Boeing 737-800 z Warszawy do Kenii 10 godzin z między ladowaniem na tankowanie gdzie nawet nie można było iść do łazienki. To dopiero był Hardcore. 
sebaa, 5 stycznia 2020, 19:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Trasa Sztokholm-Skavsta - Gran Canaria ostatni raz obsługiwana jest dzisiaj 5.01.2020. Nie ma już tego połączenia.
Waldemar Weihs, 5 stycznia 2020, 21:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ten sam poziom gniota co Ryanair. Przy zmianie taryfy bagażowej w 2018 roku potwierdzali mi, że mam bilety wykupione na starych zasadach. Pracownicy "chat RYANAIR" zapewniali mnie, że nie muszę wnosić dodatkowej opłaty, bilet wcześniej wykupiony obejmował już bagaż. Na lotnisku okazało się co innego (łącznie cztery osoby) , dopłata w obie strony. Niestety, to niski budżet i bardzo niski poziom obsługi.
arek.audi, 6 stycznia 2020, 18:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Lecielismy 2018 r  grudzień do Dubaju katastrofa na dodatek wracajac do Polski pół samolotu rodziny z dziećmi które nie wytrzymywaly i chalas był niewyobrażalny. Nikomu nie polecam nawet jakby lot kosztował 100zl
Gabriel Jonczak, 15 maja 2020, 5:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pierdzielenie. Leciałem z wizzair 2 razy do i z Dubaju i raz z i na Teneryfę i żyje. Było dobrze. Mam 186 cm wzrostu. Z resztą zawsze latam z wizzair i czasami easyjet. Pozdrawiam hejterów 
MichalBarczynski92, 15 maja 2020, 8:05 | odpowiedz
Zabrakło lotu Budapeszt - Nursultan (Kazachstan) ok 4500km, czas trwania lotu 5.5h, wizzair
Misour, 15 maja 2020, 8:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam prośbę o zaprzestanie dawania wykrzyknikow w waszych artykułach. Czy wy zawsze musicie krzyczeć pisząc nagłówek? W biurze też krzyczycie?  Jeśli wasza grupa docelowa są gimnazjaliści to ok - im wykrzyknik zapewne różnicy nie robi. 
roccobarocco, 15 maja 2020, 9:20 | odpowiedz
To gdzie was zostawili, na Wyspach owczych? bo to jest ok 700 km od lotniska docelowego 
Ian Gillan Leciałem Wizzair do Keflavik 4 października i wylądowaliśmy o 700 km od lotniska.stewardessa przed ladowaniem oznajmiła koniec wycieczki radźcie sobie sami.strscilem 1000 złotych hotele czas a wizzar nawet nie odpowiada na skargę o zwrot należności.ma nas w d.p
Tadeusz Smaga, 17 maja 2020, 19:31 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.