Fly4free.pl

Kopenhaga najbezpieczniejszym miastem świata. Kogo zdetronizowała?

kopenhaga widok na miasto
Foto: Oleksiy Mark / Shutterstock

Największe miasto i stolica Danii została uznana za najbezpieczniejsze miasto świata. Najnowszy ranking, który bierze pod uwagę właściwie wszystkie istotne elementy poczucia bezpieczeństwa, pokazuje, gdzie może nam się żyć naprawdę spokojnie.

Najnowsze zestawienie dotyczące bezpieczeństwa na świecie zostało przygotowane przez Economist Intelligence Unit. W badaniu, które publikowane jest co dwa lata, uwzględniono 60 miast z całego świata.

Kopenhaga niekwestionowanym zwycięzcą

W tegorocznym zestawieniu niekwestionowanym liderem okazała się być Kopenhaga. Stolica Danii zgromadziła 82,4 punktów na 100 możliwych. Tym samym wyprzedziła dotychczasowych zwycięzców, którymi dwa lata temu były Tokio i Singapur.

Zaraz za Kopenhagą znalazło się Toronto. Dalej mamy Singapur, który w tym roku zajął dopiero trzecią pozycję, Sydney i Tokio, które zaliczyło dość spektakularny upadek z samego szczytu na piąte miejsce. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno Amsterdam, Wellington, Hongkong, Melbourne i Sztokholm.

Dokładnie po drugiej stronie zestawienia znalazły się Lagos, Kair, Caracas, Karachi i Yangon.

Co wpływa na miano bezpiecznego miasta?

Ostateczna ocena zależy od kilku czynników – bezpieczeństwa cyfrowego i osobistego, zdrowia, środowiska (czyli ekologii) i infrastuktury. Za każdy z tych aspektów poszczególne miasta otrzymują punkty. Te, które zbiorą ich najwięcej, lądują w ścisłej czołówce.

– W ramach każdego filaru odpowiednie wskaźniki są pogrupowane według danych wejściowych dotyczących bezpieczeństwa – takich jak polityka lub personel zajmujący się pewnym aspektem bezpieczeństwa i danych wyjściowych: od poziomów zanieczyszczenia powietrza po wskaźniki przestępczości – czytamy w zestawieniu.

W tym roku pod uwagę brano również sytuację w trakcie pandemii Covid-19. Zwiększone zapotrzebowanie na zakupy w internecie wpływało na wagę bezpieczeństwa cyfrowego, a odpowiednia infrastuktura czy obostrzenia miała wpływ na nasze zdrowie.

Pełny raport możecie znaleźć na stronie projektu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »