Fly4free.pl

Wizz Air i Ryanair wśród najbezpieczniejszych linii świata. Kto jeszcze?

wizz air stewardesa pokład
Foto: Wizz Air

Qantas – linia lotnicza z Australii okazała się być najbezpieczniejszą pośród wszystkich przewoźników na świecie, a pośród pierwszych dwudziestu w rankingu jest aż 5 linii z Europy. Za to w kategorii tanich linii w czołówce znalazł się m.in. Ryanair, Wizz Air czy easyJet.

Australijska firma AirlineRatings.com, która przygotowuje zestawienie, stale monitoruje blisko 400 przewoźników z całego świata. Pod ocenę poddaje się takie elementy jak rejestry wypadków i poważnych incydentów, wiek floty, szkolenia pilotów, ale także audyty rządowe i te przygotowywane przez urzędy lotnictwa. W efekcie powstaje ranking 20 najbezpieczniejszych linii lotniczych świata.

Kolejny rok z rzędu liderem rankingu okazuje się być Qantas. W podsumowaniu podkreślono, że jest to zarówno najbardziej bezpieczna jak i najbardziej doświadczona linia na rynku.

– Linie Qantas w ciągu ostatnich 60 lat za każdym razem były wiodącymi liniami lotniczymi, gdy następował postęp w zakresie bezpieczeństwa operacyjnego – powiedział Geoffrey Thomas, redaktor naczelny AirlinesRatings.com.

Dalej w pierwszej trójce mamy linie Qatar Airways i Air New Zealand. Zaraz za podium trafiły z kolei linie Singapore Airlines. Kolejne miejsca na liście zajmują Emirates, Eva Air, Etihad, Alaska Airlines, Cathay Pacific. Pierwszą dziesiątkę zamyka też jedyna jak do tej pory europejska linia na liście – British Airways. Dalej jest już nieco lepiej, bowiem w najlepszej dwudziestce znalazło się jeszcze kilku przewoźników ze Starego Kontynentu. Idźmy jednak po kolei. Na miejscu 11. Virgin Australia, później Hawaiian Airlines, Southwest Airlines, Delta, American Airlines i w końcu SAS, Finnair, Lufthansa, KLM. Dwudziestkę zamyka znów amerykańska linia – United Airlines.

Na pierwszy rzut oka może zastanawiać, że w pierwszej dwudziestce nie znalazła się żadna tania linia. Nie oznacza to jednak, że niskokosztowi przewoźnicy są mniej bezpiecznym środkiem transportu. Po prostu AirlineRatings.com zawsze tworzy osobną kategorię dla low-costów. W efekcie powstaje lista dziesięciu najlepszych, ale już bez przyznawania konkretnych miejsc. Portal podkreśla, że należy je uznać za równie dobre.

Co istotne z punktu widzenia polskiego pasażera, w tej grupie znalazły się linie lotnicze Wizz Air, Ryanair i easyJet. Poza nimi do kategorii najbezpieczniejszych tanich przewoźników trafiły Air Arabia, Allegiant, Frontier, Jetstar, Jetblue, Vietjet i Westjet.

Dodatkowo – pierwszy raz w historii – ranking zawiera też kategorię dotyczącą procedur związanych z pandemią koronawirusa. Do tej grupy trafiły linie, które wykazały się w zakresie ochrony zdrowia pasażerów, ale także ułatwiły im elastyczne podróże. Podobnie jak w przypadku tanich linii nie zdecydowano się jednak na przyznawanie konkretnych miejsc, a jedynie ułożenie listy ex aequo. Trafiły tu – w kolejności alfabetycznej – Air Baltic, Air New Zealand, Alaska Airlines, ANA, AirAsia, British Airways, Cathay Pacific, Delta, Emirates, Etihad, Eva Air, Japan Airlines, Jetblue, KLM, Korean Airlines, Lufthansa, Singapore Airlines, Southwest, Qatar Airways i Westjet.

Pełny ranking możecie zobaczyć na stronie twórców. 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »