Fly4free.pl

Te miejsca możesz zwiedzać bez wyrzutów sumienia. Masowa turystyka jest tu trzymana na wodzy

palau
Foto: BlueOrange Studio / Shutterstock

Na targach ITB w Berlinie rozdano nagrody dla najbardziej „zrównoważonych” turystycznie miejsc na świecie w ramach corocznego rankingu Green Destination. Zobaczcie, gdzie udało się pogodzić zapotrzebowanie na wpływy do budżetu od turystów z dbaniem o zachowanie tożsamości kulturowej i mądrym podejściem do ochrony środowiska, zabytków, a nawet praw człowieka.

W czasie, gdy tak dużo mówi się o ochronie środowiska, nadmiernej liczbie turystów czy eksploatowaniu natury, coraz więcej krajów i popularnych miejsc nie chce już bezwiednie niszczyć przyrody, społeczności czy własnej kultury tylko po to, by zadowolić napływające tłumy odwiedzających.

Jednocześnie ludzie też zmieniają swoje myślenie i podróżują świadomie jak nigdy wcześniej. Z pełnym rozmysłem rezygnują z atrakcji turystycznych, które wykorzystują zwierzęta albo mają zgubny wpływ na środowisko. Dbają o to, by swoim urlopowym budżetem nie wspierać reżimów czy innych wątpliwych moralnie ustrojów politycznych. Myślą, dokąd i po co jadą oraz jakie to będzie miało konsekwencje dla lokalnej społeczności, kultury i ekosystemu.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej poszukują krajów, atrakcji i obiektów, w których mogą odpoczywać i spędzać wakacje z czystym sumieniem, nie martwiąc się o to, czy masowa turystyka nie zagraża okolicy.

lublana
Foto: Matej Kastelic / Shutterstock

Najlepsi z najlepszych

Najważniejszą nagrodę – ITB Earth Award – jury przyznaje jednemu krajowi, który może być wzorem do naśladowania w walce ze zmianami klimatu i ochroną środowiska. Tegorocznym zwycięzcą jest Palau. Niewielki, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym słynie z absolutnie rajskich plaż, niesamowitych widoków i spektakularnych miejsc do nurkowania. Dlatego tym bardziej może cieszyć fakt, że tutejsza ochrona środowiska jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 80 proc. terytorium jest objęte rezerwatem przyrody, a wiele odpadów jest ponownie wykorzystywanych. Na przykład z użytego już szkła robi się pamiątki. Dodatkowo, od przyszłego roku nie będzie tu można używać kremów do opalania, które zawierają substancje chemiczne, żeby nie niszczyć raf koralowych.

Z kolei „najlepszym” miastem świata pod względem zrównoważonej turystyki okazała się być Lublana. Stolica Słowenii została uznana za globalnego lidera w kategorii unikania „destrukcyjnego wpływu masowej turystyki”.

Lublana to jedna z najbardziej zielonych stolic europejskich, oferująca swoim mieszkańcom i odwiedzającym dużą liczbę terenów rekreacyjnych. Co więcej, ścisłe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu samochodowego. To tylko niektóre z wielu zrównoważonych działań turystycznych, które wdrożyli i które uznaliśmy za godne pochwały – czytamy w uzasadnieniu.

Na podium znalazły się także Vancouver w Kanadzie i Taiping w Malezji.

W kategorii „najlepsze w Europie” doceniono przede wszystkim Portugalię. Aż 8 regionów zwróciło uwagę ekspertów, w tym m.in. Azory, Lagos czy Sintra. Co ciekawe, jury podczas przyznawania wyróżnienia podkreśliło nie tylko podejście do ochrony przyrody oraz liczne rezerwaty, ale także działania na rzecz praw człowieka, np. kampanie społeczne dotyczące przemocy domowej. W pierwszej trójce wymieniono również Bled w Słowenii i Mali Losinj w Chorwacji.

Najlepsza w Afryce okazała się być wyspa Chumbe w Tanzanii, w obu Amerykach – Park Narodowy Galapagos, a w regionie Azji i Pacyfiku – Park Narodowy Bardia w Neapolu.

gozo
Foto: fokke baarssen / Shutterstock

Kto jeszcze się postarał?

A kto nie ma sobie równych jeśli chodzi o ochronę kultury i tradycji, jednocześnie angażując lokalną społeczność w turystykę? Liderem okazuje się być wyspa Gozo, należąca do archipelagu Wysp Maltańskich. Na podium stanęła też Petra w Jordanii i Berguedà w Hiszpanii.

Za to prawdziwi ekoturyści, którzy chcą przekształcić swój urlop w realną pomoc powinni wybrać się do Gujany, Thmatboey w Kambodży albo Sierra Gorda w Meksyku. Te miejsca chętnie korzystają z pomocy innych ludzi, by móc utrzymać swoje niezwykłe dziedzictwo w jak najlepszej kondycji.

– Rezerwat Biosfery Sierra Gorda obejmuje jedną trzecią stanu Querétaro w Meksyku i jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie i ekologicznie regionów Meksyku. Dokłada wszelkich starań, aby pozostać „czystym” celem podróży i aktywnie zachęca odwiedzających do pomocy w tym zakresie – opisują członkowie jury.

Kochacie wodę? W takim razie musicie koniecznie wybrać się do Torroella de Montgrí L’Estartit, które zwyciężyło w kategorii „Best of Seaside”. Jury docenia tu aktywności związane z wodą, które jednocześnie biorą pod uwagę zrównoważoną turystykę.

– Od wielu lat stosuje strategie mające na celu połączenie działań związanych z turystyką i ochroną środowiska, w doskonałej harmonii z ciągłym rozwojem gospodarczym – brzmi uzasadnienie.

Dwa pozostałe miejsca w finale zdobyły hiszpańska Baiona i Lindesnesregionen w Norwegii.

***

Oczywiście nagrody nie oznaczają, że wymienione miejsca są puste, a tłumy turystów nie mają szans się tam przedrzeć. Jednak w opinii ekspertów to właśnie te atrakcje, kraje czy miasta wdrażają najlepsze rozwiązania, by turystyczna popularność nie okazała się przekleństwem, a wsparciem, które przy umiejętnym poprowadzeniu pogodzi ze sobą trzy ważne elementy: ochronę środowiska i społeczeństwa, oczekiwania turystów i wpływy do budżetu. Pełne zestawienie nagród i uzasadnienie każdego z wyborów możecie znaleźć na stronach projektu Green Destination.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
dzięki, ciekawe info.
okiemserca, 22 marca 2019, 22:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pomyłka - Bardia jest w Nepalu.
gosiagosia, 24 marca 2019, 0:38 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »