Fly4free.pl

Znamy najbardziej stresujące lotniska na świecie. Lider rankingu jest doskonale znany podróżnym z Polski

Gatwick
Foto: Alexandre Rotenberg / ShutterStock
Port lotniczy Londyn-Gatwick został uznany za najbardziej stresujące lotnisko na świecie – tak wynika z rankingu sporządzonego w wyniku badania, które przeprowadził serwis VisaGuide.World. W czołówce zestawienia znalazły się jeszcze cztery inne europejskie porty.

VisaGuide.World, czyli serwis publikujący informacje na temat przepisów wizowych na całym świecie, stworzył ranking na podstawie opinii 1642 pasażerów linii lotniczych z 53 krajów, którzy w tym roku odbyli co najmniej dwie międzynarodowe podróże lotnicze. Zapytano ich o najbardziej stresujące czynniki przy okazji lotów. Kluczowe w metodologii były takie zmienne, jak duża liczba podróżnych, duża powierzchnia lotniska, panujący na nich tłok, częstotliwość opóźnień lotów i odległość od centrum miasta. Dane z 30 największych portów lotniczych świata zostały następnie znormalizowane i przypisano im wagi, które w efekcie dały „Indeks poziomu stresu”.

Mając na uwadze tę metodologię, najbardziej stresującym lotniskiem według pasażerów jest londyński Gatwick, który uzyskał wynik 52,00. Za szczególnie uciążliwe zostały uznane przede wszystkim zatłoczenie lotniska i odległość od centrum, która wynosi 43 kilometry. Drugie miejsce zajął port w Stambule (wynik 42,79), w przypadku którego pasażerowie co prawda nie zwracali uwagi na tłok, ale na niekiedy problematyczną powierzchnię lotniska (76,5 km2).

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-22T23:57:00.707Z przez Wakacje.pl

Pierwszą trójkę najbardziej stresujących lotnisk uzupełnił trzeci przedstawiciel Europy – lotnisko w Monachium z wynikiem 40,43. Szczególnie uciążliwa dla pasażerów w jego przypadku była częstotliwość opóźnień lotów. W czołowej 10. znalazły się jeszcze dwa europejskie porty – londyński Heathrow (5. miejsce) i Rzym-Fiumicino (7. miejsce).

Dion Pllana, analityk globalnych trendów w podróżach z serwisu VisaGuide.World ma jedną radę, aby unikać tych stresów. Wystarczy… nie latać z tych lotnisk. – Unikanie tych stresujących lotnisk może być kluczem do przeżycia wakacji wolnych od typowych stresujących doświadczeń podczas podróży lotniczej – stwierdził.

Foto: VisaGuide.World
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Male lotnisko najbardziej stresujące? Frankfurt jest o wiele gorszy z dlugimi dystansami przesiadek i bus gates. 
Aga_podrozniczka, 14 grudnia 2023, 20:07 | odpowiedz
Pierwsze miejsce powinno przypaść Frankfurtowi. Okropny moloch z niekończącymi się wycieczkami autobusowymi po płycie, chamską obsługą, tłokiem, brakiem miejsc do siedzenia itd. Podobnie Amsterdam. Denver i Monachium wręcz przeciwnie. Jedyne co się zgadza to Stambuł.
RosaVonJungingen, 15 grudnia 2023, 9:45 | odpowiedz
Akurat Stambuł należy do najbardziej "przyjaznych" lotnisk na świecie. Przesiadam tam się kilka razy do roku i zawsze wszystko "gra".  Monachium i Denver też są OK.  Podobnie Fiumicino i JFK, nie ma sie do czego przyczepić. Intrygujący jest brak lotnisk afrykańskich, można pisać epistoły o sposobie traktowania pasażerów...Pawel
PawelSz, 17 grudnia 2023, 1:38 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »