Fly4free.pl

Średnio 15 minut opóźnienia na rejsie! Oto najbardziej spóźnialskie linie – lidera niestety znamy aż za dobrze

Foto: Alex Byrnov / Shutterstock
Wizz Air został uznany za najgorszą linię lotniczą, jeśli chodzi o punktualność wylotów z Wielkiej Brytanii – poinformował brytyjski urząd lotniczy CAA. Średni czas opóźnienia w przypadku węgierskiego przewoźnika wyniósł w ubiegłym roku średnio 14 minut i 24 sekundy. Jak na tle „landrynki” poradzili sobie inni przewoźnicy?

Ostatnie miesiące w branży lotniczej upłynęły pasażerom pod znakiem ogromnych opóźnień i odwołanych lotów, których doświadczają przewoźnicy i ich klienci właściwie w całej Europie. Jak wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, powodów jest kilka: od braku rąk do pracy po drastycznie zwiększony popyt na podróże związany z wyeliminowaniem przez większość krajów koronawirusowych restrykcji wjazdowych. Najgorzej wygląda sytuacja na największych lotniskach jak Schiphol czy Heahtrow, a największe problemy mają tacy przewoźnicy jak British Airways czy KLM, jednak problemy z punktualnością mają też inni. Tym bardziej, że nie zaczęły się one wczoraj. Na szczegółowe dane dotyczące opóźnień w tym roku przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak teraz brytyjski urząd lotnictwa cywilnego CAA opublikował dane dotyczące najbardziej spóźnialskich linii w roku ubiegłym. I choć dotyczą one tylko wylotów z Wielkiej Brytanii, dają dobry ogląd na temat tego, kto już rok temu był mocno na bakier z terminowymi przylotami i wylotami. Jak więc wygląda ranking?

Z zestawienia wynika, że największe opóźnienia w ubiegłym roku na trasach z Wielkiej Brytanii notował Wizz Air – statystycznie każdy wylot z tego kraju (a Wizz Air jest obecny na 10 brytyjskich lotniskach) był opóźniony o 14 minut i 42 sekundy. Na drugim miejscu znalazł się przewoźnik czarterowy TUI (13 minut i 8 sekund opóźnienia), a podium zamyka British Airways (średnio 12 minut i 42 sekundy opóźnienia).  Na dalszych miejscach w tej niechlubnej klasyfikacji znalazły się Virgin (równo 12 minut opóźnienia), Loganair (11,5 minuty), Air France (11 minut i 12 sekund), Lufthansa (10 minut) i KLM (8 minut i 42 sekundy).

Jeśli na tej liście brakuje wam Ryanaira, to pewnie dlatego, że przewoźnik znalazł się na drugim biegunie listy, ze stosunkowo najlepszą punktualności. Z wyliczeń CAA wynika, że w ubiegłym roku na brytyjskich trasach średnie opóźnienie Ryanaira wynosiło 6 minut i 6 sekund. W zestawieniu linia zajęła trzecie miejsce – lepiej od niej spisywały się tylko linia easyJet oraz irlandzki AerLingus (z wynikiem 3 minuty i 12 sekund). W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie linie regularne i czarterowe, które w minionym roku zaliczyły przynajmniej 2500 wylotów z brytyjskich lotnisk. Co ważne, dane te dotyczą tylko opóźnień, a nie odwołanych lotów. To ma o tyle duże znaczenie, że…

… w tym roku te dane będą dużo gorsze

Tak jak pisaliśmy wcześniej – na tegoroczne informacje o punktualności przewoźników będziemy musieli jeszcze poczekać, jednak już teraz wiemy, że średnie opóźnienia będą znacznie dłuższe. Mamy już zresztą wstępne dane na temat odwołanych rejsów i trzeba przyznać, że są one dość alarmujące. Z niedawnego zestawienia serwisu analitycznego OAG wynika, że w czerwcu 2022 roku szczególnie dużo rejsów odwoływały 2 wiodące tanie linie, a więc easyJet oraz Wizz Air.

Foto: OAG

„Landrynka” w czerwcu miała odwołać 2,7 procent swoich wszystkich zaplanowanych lotów, podczas gdy brytyjski low-cost – aż 4,5 procent całej planowanej siatki. Dla porównania – w analogicznym miesiącu Ryanair odwołał tylko 0,7 procenta lotów.

Z tym, że dane za ten rok będą dużo gorsze, zgadzają się też eksperci.

– Informacje o opóźnieniach za ubiegły rok mogą martwić, ale informacje z ostatnich miesięcy są znacznie bardziej niepokojące – mówi Guy Hobbs z brytyjskiej organizacji konsumenckiej „Which?”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Dziady robią co chcą. 
interwencja_vp_pl, 30 sierpnia 2022, 9:14 | odpowiedz
Rozumiem, że ktoś może mieć krótkie połączenie i te 15 minut robi różnicę. Dla mnie jest akceptowalne (no tak do ~20 minut) spóżnienie. Ostatnio wylot był opóźniony 30 minut (a miałem na połączenie 2 pociągów planowo 40 minut) i dało się zgrać z zapasem. Dlatego drobne opóźnienia mnie nie oburzają, bo sól podróży. Aby nie były liczone w godzinach... 
e-prezes, 30 sierpnia 2022, 14:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »