Fly4free.pl

Bez zaskoczeń na liście najbardziej ruchliwych lotnisk. W 2023 roku dominuje ubiegłoroczny lider

Atlanta
Foto: ESB Professional / ShutterStock
Lotnisko w Atlancie wygrało w kolejnym rocznym zestawieniu, jednak tym razem w innej kategorii niż liczba obsłużonych pasażerów. W 2023 roku żaden inny port nie mógł się pochwalić tak dużą liczbą miejsc w odlatujących samolotach, wygrywając ten ranking po raz drugi z rzędu. W czołowej 10. znalazło się tylko dwóch przedstawicieli z Europy.

Z raportu firmy analitycznej OAG wynika, który stworzono na podstawie całkowitej przepustowości linii lotniczych na danych portach (loty krajowe i międzynarodowe; od stycznia do grudnia), najbardziej ruchliwym lotniskiem w 2023 roku został port w Atlancie. Odnotowano w jego przypadku ponad 61,2 mln miejsc, co w skali roku oznacza wzrost o 12 proc. Amerykańskie lotnisko stało się tym samym liderem w kolejnej kategorii – w ostatnich latach dominowało na całym świecie również pod kątem liczby obsłużonych pasażerów (2022 – 93,6 mln).

Na drugiej lokacie znalazło się lotnisko w Dubaju, w przypadku którego całkowita liczba miejsc w samolotach odlatujących wyniosła 56,5 mln, a trzeci był port w Tokio (Haneda) z wynikiem 52,7 mln. Pierwsze europejskie lotnisko do londyńskie Heathrow – zajęło czwarte miejsce z wynikiem niespełna 49,4 mln.

Największy wzrost względem 2019 roku odnotował z kolei port w Denver – w tegorocznym zestawieniu znalazł się na 6. miejscu z wynikiem 46,7 mln miejsc. W porównaniu do przedpandemicznego roku oznacza to wzrost aż o 17 proc. W czołowej 10. listy pojawiło się natomiast jeszcze jedno europejskie lotnisko – chodzi o Stambuł, który zajął 7. miejsce (46,4 mln).

Analizując jedynie europejskie porty lotnicze, za Heathrow i Stambułem znalazł się paryski Charles de Gaulle z wynikiem 40,3 mln miejsc. W porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku nie doszło do żadnych zmian, jeśli chodzi o przedstawicieli w czołowej 10. Zmieniły się jedynie poszczególne pozycje, a listę zamknął port w Monachium z liczbą niemal 23,6 mln miejsc.

Foto: OAG
Foto: OAG
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »