Fly4free.pl

Te lotniska obsługują najwięcej międzynarodowych pasażerów. Gonitwa za Dubajem trwa

tłumy na lotnisku
Foto: Joyfull/Shutterstock
Dotychczasowy lider w tej kategorii pochwalił się już bilansem za 2017 rok i według wyliczeń zakończył ten okres z wynikiem na poziomie 88,2 mln obsłużonych pasażerów. Czy wśród największych graczy ktoś ma szansę go dogonić?

Zwykle tworzy się podobne rankingi uwzględniając liczbę wszystkich obsłużonych pasażerów. Gdyby jednak wykluczyć ruch krajowy i wziąć pod uwagę jedynie to, ilu podróżnych międzynarodowych przyjęły lotniska, to lista wyglądałaby zupełnie inaczej. Wypadają z niej chociażby lotniska… amerykańskie.

Od kiedy w 2014 roku Dubai Airport pierwszy raz objął prowadzenie w tej kategorii – deklasując poprzedniego lidera, lotnisko Londyn Heathrow – wciąż utrzymuje swoją pozycję. Zgodnie z raportem lotniska, w 2017 roku przez Dubaj przewinęło się 88,2 mln pasażerów międzynarodowych, czyli o 4,6 mln więcej niż rok wcześniej.

Choć póki co wyniki kontrkandydatów trzeba opierać na danych za 2016 rok, to widać wyraźnie, że mimo iż wszystkie lotniska stale odnotowują wzrost – mają jeszcze daleko do lidera.

Drugie miejsce na świecie zajmuje wyprzedzony kilka lat temu wcześniejszy zwycięzca. Heathrow obsłużyło 76 mln pasażerów i odnotowało wzrost zaledwie o 1 proc. Dlatego choć całościowo wynik jest imponujący, to trudno mówić o zaciekłej rywalizacji na szczycie rankingu.

Ostatnie miejsce na podium zajęło lotnisko w Hongkongu. Do drugiego miejsca brakło niewiele, bowiem ten ogromny port przesiadkowy obsłużył 70 mln pasażerów i może pochwalić się wzrostem na poziomie 3 proc.

Dalej w rankingu znalazły się lotniska: Charlesa de Gaulle’a w Paryżu – 66 mln pasażerów, Amsterdam Schiphol – które jest jednocześnie trzecim najbardziej ruchliwym portem w Europie – 64 mln osób. 61 mln podróżnych zawitało do portu lotniczego we Frankfurcie, singapurskie Changi przyjęło 59 mln osób, a Seul-Inczon zaledwie milion pasażerów mniej – a przede wszystkim odnotował ogromny wzrost, aż o 17 proc.

Do pierwszej dziesiątki załapało się też lotnisko Bangkok Suvarnabhumi. Ciekawe, bo biorąc pod uwagę cały ruch pasażerów, nie zmieściłoby się nawet w pierwszej 20-tce portów na świecie. Ale w klasyfikacji, która punktuje ruch międzynarodowy, wynik 45 mln pasażerów dał lotnisku miejsce wśród najlepszych. Ostatnie, dziesiąte miejsce przypadło lotnisku Taoyuan w Tajpej, które obsłużyło 42 mln osób, i podobnie jak Seul może pochwalić się sporym wzrostem – o 10 proc.

Nic jednak nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach pozycja lidera w kategorii pasażerów międzynarodowych mogła być zachwiana. Według dyrektora generalnego Dubai Airport, na 2018 rok prognozuje się wzrost liczby podróżnych do 90,3 mln.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »