Fly4free.pl

Egipt bardziej bezpieczny od Wielkiej Brytanii, a jak na ich tle jest u nas? W których krajach możemy czuć się bezpiecznie?

policjanci na plaży
Foto: Alexandre Rotenberg/Shutterstock

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. W specjalnym rankingu eksperci pokazali, czy mieszkańcy różnych regionów czują się zagrożeni. Gdzie na tej skali plasuje się Polska czy popularne kraje wakacyjne? Sprawdziliśmy.

Coroczny raport Gallup Global Law and Order ocenia poczucie bezpieczeństwa w różnych miejscach świata na podstawie wywiadów z osobami ze 142 krajów świata. Co ciekawe, wiele krajów, które postrzegamy jako nieszczególnie bezpieczne, znalazły się w rankingu dosyć wysoko.

Ankietowanym zadawano cztery pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich kraju: czy w mieście lub w okolicy, w której mieszkasz, masz zaufanie do lokalnej policji, czy nocą czujesz się bezpiecznie chodząc w samotności po mieście lub w okolicy, w której mieszkasz, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ukradziono pieniądze albo mienie tobie lub komuś z twojego gospodarstwa domowego, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostałeś zaatakowany lub napadnięty?

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest Singapur, który zdobył 97 na 100 możliwych punktów. Jego mieszkańcy czują się najbezpieczniej na świecie. W czołówce znalazły się też ex aequo Norwegia, Islandia i Finlandia (93 punkty) oraz Uzbekistan i Hongkong (po 91 punktów).

Wysoko uplasowały się też Szwajcaria i Kanada (90 punktów), Indonezja (89 punktów), Dania, Słowenia, Luksemburg, Austria, Chiny i Holandia (88 punktów). Co ciekawe, tyle samo otrzymał także Egipt, który w ostatnich czasach nie miał najlepszej passy – po serii ataków terrorystycznych turyści masowo zaczęli rezygnować z urlopów w tej części świata i dopiero niedawno ponownie nabierają zaufania dla tego kierunku. Ten wynik mógłby zaskoczyć, ale trzeba jednak pamiętać, że ranking nie ocenia uczuć podróżnych, a mieszkańców. Najwyraźniej Egipcjanie dużo mniej obawiają się zagrożenia niż obywatele innych państw.

poczucie bezpieczenstwa ranking
Foto: Global Law and Order Report

Egipt nieznacznie wyprzedził Gruzję, Portugalię, Turkmenistan i Irlandię. Dopiero pod nimi w raporcie pojawia się Wielka Brytania, która zgromadziła 86 punktów. Jeszcze niżej znajdziemy Stany Zjednoczone, które zdobyły 84 punkty. To jednak wciąż dosyć wysokie miejsca.

Polska również zajęła stosunkowo wysoką pozycję w rankingu. Nasz kraj zgromadził 82 punkty, tyle samo co np. Chorwacja, Izrael czy Australia, ale też… Korea Południowa, Iran czy Bangladesz. Wyprzedziliśmy za to Węgry, Cypr, Tajlandię i Czarnogórę.

Najgorsza sytuacja jest w Wenezueli  – zaledwie 44 punkty, Afganistanie – 45 punktów i Sudanie Południowym – 54 punkty. Niezbyt wysokie miejsca w rankingu zajęły też Meksyk, Dominikana, Brazylia czy Peru.

Popularne wśród Polaków wakacyjne kierunki plasują się na przyzwoitych miejscach. Grecja zdobyła 74 punkty, Hiszpania 85, Włochy 78, a Turcja i Bułgaria po 77. Badania pokazały też, że aż 69 proc. ludzi na świecie czuje, że może zaufać lokalnej policji, a 68 proc. czuje się bezpiecznie spacerując nocą po miejscu, w którym mieszka.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Grenlandia- wiedziałem ze jest wyspa zła i wystepku
becek, 19 czerwca 2018, 6:11 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »